Stanovisko MK SR k novele o štátnom jazyku a reakcia na dezinterpretácie
25 | 10 | 2024 I Gabriela Fedičová

Novela zákona o štátnom jazyku má upevniť postavenie slovenského jazyka, pokuty sa nebudú týkať fyzických osôb.

Novela zákona o štátnom jazyku, ktorú pripravuje Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky má posilniť postavenie slovenského jazyka vo vybraných oblastiach úradného a verejného styku. Zjednotiť sa má geografické označovanie miest, obcí, ulíc, námestí a kultúrnych pamiatok. Zároveň sa zvýšia sadzby pokút za nedodržiavanie zákona a zjednoduší sa ich vymožiteľnosť. Novela nie je namierená proti národnostným menšinám, plne rešpektuje medzinárodné zmluvy a potrebu rozvíjania jazykov národnostných menšín na Slovensku.

„Prax ukázala, že existujú prevádzky, ako aj orgány verejnej správy, ktoré napriek upozorneniam opakovane porušujú ustanovenia zákona o štátnom jazyku, čím ho v podstate ignorujú. Je to dôsledkom obmedzených kompetencií rezortu kultúry ako správneho orgánu. Z nášho pohľadu je takéto konanie neprípustné," povedala ministerka kultúry Slovenskej republiky Martina Šimkovičová a zdôraznila, že štátny jazyk je základným prvkom nášho nehmotného kultúrneho dedičstva.

Ostrý premiér Fico odpovedá: Bol to obyčajný biznis!
Vo štvrtok, počas pravidelnej Hodiny otázok v Národnej rade Slovenskej republiky, premiér Robert Fico reagoval na poslaneckú otázku týkajúcu sa očkovania proti ochoreniu COVID-19. V rámci svojej odpovede označil očkovanie ako "obyčajný biznis" a... Čítať ďalej
25 | 10 | 2024 | Gabriela Fedičová

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky sa zároveň striktne ohradzuje voči dezinterpretáciám, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach o tom, že pokutované budú môcť byť aj fyzické osoby, ktoré budú publikovať svoje súkromné texty s gramatickými či pravopisnými chybami. Pokuty sa budú týkať  fyzických osôb podnikateľov a právnických osôb. Dbať na dodržiavanie zákona o štátnom jazyku budú musieť striktnejšie tiež médiá, ale aj organizátori verejných podujatí. Cieľom novely zákona je  tiež eliminácia používania cudzích výrazov, ktoré prenikajú do úradného a verejného styku aj napriek tomu, že existujú ich plnohodnotné ekvivalenty v slovenskom jazyku.

Čo sa týka geografických názvov, z pohľadu súčasného vedenia ministerstva kultúry nie je prípustné, aby boli názvy v slovenskom jazyku  uvádzané menej výrazne ako názvy v jazyku národnostných menšín. V poriadku nie sú ani jedálne lístky v reštauráciách bez ponuky uvedenej v slovenskom jazyku, čo v konečnom dôsledku môže odradiť časť potenciálnych zákazníkov od využitia ich služieb.

Pri koncipovaní novely zákona sa ministerstvo kultúry inšpirovalo aj  platnými právnymi predpismi o používaní oficiálneho jazyka  v Poľskej republike a vo Francúzskej republike. Novela je plne v súlade s programovým vyhlásením vlády SR.

FOTO! ZÁHADNÉ zmiznutie Ľudevíta . Pomôžte ho NÁJSŤ!
Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po nezvestnom 83-ročnom Ľudevítovi Madajovi z Handlovej. Muža naposledy videla jeho manželka vo štvrtok (24. 10.) o 4.30 h, keď odchádzala z domu. Odvtedy o ňom nemá žiadne správy. Informovala o tom v... Čítať ďalej
25 | 10 | 2024 | Gabriela Fedičová

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok