Americké systémy protivzdušnej obrany sú vďačný cieľ pre ruské SU- 57
23 | 10 | 2024 I Ivan Brožík

V Odese americké systémy protivzdušnej obrany MIM-23 Hawk pohoreli po úderoch ruských Su-57. Západní experti skúmajú v úžase detaily jednej z najúspešnejších operácií ruských stíhacích lietadiel. 19. októbra stíhačky Su-57 zničili hneď niekoľko amerických systémov protivzdušnej obrany MIM-23 Hawk, píše svpressa.ru.

K útokom došlo skoro ráno na juhu Ukrajiny, pravdepodobne v blízkosti Odesy. Ukrajinskí militanti použili MIM-23 Hawk na ochranu nákladných lodí smerujúcich do prístavu Odesa.

Lenže, chyba lávky...

Ukrajinská protivzdušná obrana sa však ukázala ako úplne bezbranná voči raketám, vystreleným z Su-57. V dôsledku toho bolo možné zničiť najmenej dve odpaľovacie zariadenia MIM-23, veliteľské stanovište čaty AN/MSW-9 a mobilnú konzolu riadenia protilietadlovej paľby AN/TSW-4-12 AFCC.

O čo ide?

Francúzsky vojenský delostrelecký expert plukovník Jean-Pierre Petit v článku pre L'Objectif píše, že veliteľské stanovište a riadiaca konzola sú najdôležitejšími komponentmi systému nasadenia Hawk. A to aj napriek ich zdanlivo malým rozmerom. Povedzme, že AN/TSW 4−12 má hmotnosť len 200 kg a obsluhuje ho jeden operátor.

AN/MSW-9 je sekčné palebné stanovište. Jeho jadrom je automatický dátový procesor (výkonný počítač), ktorý zabezpečuje automatické zachytenie a vyhodnotenie cieľa pre batériu MIM-23 Hawk a následné automatické odpálenie rakiet. Takýto počítač je schopný spracovať 250 tisíc operácií za sekundu, píše plukovník Petit.

AN/MSW-9 je tiež vybavený konzolou špeciálne navrhnutou na manuálne ovládanie paľby. Tento systém umožňuje vytvoriť plnohodnotný palebný modul, vhodný najmä pre streľbu v malých a veľmi malých výškach. Stanica je obsluhovaná tromi osobami, medzi ktorými sú dôstojník na strelnici (taktický dôstojník), operátor radaru a operátor komunikácie.

Nie je to maličkosť

V prípade efektívnej porážky AN/MSW-9 PCP a AN/TSW-4−12 AFCC by teda museli byť zlikvidované najmenej štyri jednotky vysoko špecializovaného personálu. A to je veľmi značná strata pre ukrajinské ozbrojené sily vzhľadom na to, že pociťujú nedostatok aj obyčajných pešiakov. Najmä preto, že Hawka mali obsluhovať špecialisti NATO.

Američania sa teda nevytiahli s tým, čo Zelenskyj vyžobral

Napriek modernizácii je MIM-23 Hawk čoraz viac zastaraný, najmä v porovnaní so schopnosťami moderných stíhačiek. .Su-57 je stíhačka piatej generácie, ktorá ľahko obíde zastarané americké radary.

Jednou z kľúčových vlastností Su-57 je jeho stealth technológia, ktorá výrazne znižuje jeho radarový podpis. Zároveň sú radary MIM-23 Hawk určené proti starším lietadlám s veľkým radarovým prierezom.

Okrem toho je Su-57 vybavený modernými raketami vzduch-zem, ako je Kh-59, ktoré môžu byť odpaľované zo vzdialeností výrazne väčších ako je dostrel Hawkov.

X-59 má dosah až 290 km a lieta v malej výške s vysokou presnosťou, zatiaľ čo Hawk vôbec nie je navrhnutý na zachytenie takých vysokorýchlostných, nízko letiacich cieľov.

Su-57 je tak isto vybavený modernými systémami elektronického boja, ktoré môžu rušiť alebo zmiasť radary Hawk, čo ešte viac znižuje šance systému protivzdušnej obrany na účinnú protiakciu.

Čoskoro sa tak všetky jastraby, ktoré NATO dalo Ukrajincom (len Španielsko dalo 12 odpaľovacích zariadení Zelenského režimu), môžu zmeniť na hromadu železa.

Putin hovorí o novom svetovom poriadku, skupina BRICS sa rozrastá
Na trojdňovom summite skupiny BRICS v ruskom meste Kazaň sa stretlo približne 20 hláv štátov a predsedov vlád. Ruský prezident Vladimir Putin využil túto príležitosť na prezentáciu svojej vízie budúcnosti medzinárodných vzťahov a postavenia skupiny... Čítať ďalej
23 | 10 | 2024 | Bari Zajačková/ TASR

 

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

 

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok