To, čo na zasadnutí parlamentného Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť v utorok predpoludním predviedli opoziční poslanci, je celkom nepochopteľné. Zasadnutie výboru sa týkalo policajnej akcie z konca septembra v bratislavskom podniku. Tu prebehol zákrok pôvodne na podnet finančnej správy, no „objav“ bol ďaleko závažnejší – u viacerých návštevníkov klubu boli zaistené vrecúška s kryštalickou látkou. Razia vyvolala množstvo emócií a emotívna bola aj diskusia na zasadnutí výboru.
V jednom z podnikov bratislavského centra aj policajné psy, cvičené na vyhľadávanie psychotropných a omamných látok, odhalili prítomnosť drog, ktoré sa našli nie len na pulte DJ-a, ale aj na parkete, kam ich po začiatku razie poodhadzovali niektorí návštevníci. Minister vnútra po zásahu upozornil, že drogy tolerovať nemieni a to aj napriek výhradám Jaroslava Spišiaka (PS), ktorý inicioval rokovanie patričného výboru. To sa uskutočnilo v utorok predpoludním a Marián Saloň na ňom emotívne skonštatoval, že drogy sú problém, zvlášť s ohľadom na mládež, ktorá podniky navštevuje. Poslanca Krúpu však zaujíma to, aký paragraf sa pri razii dá použiť. Saloň však konštatuje, že tolerovateľné nie je žiadne množstvo drog. Pritom ak chceme hovoriť o adekvátnosti, či neadekvátnosti zásahu, bol adekvátny zásah v Digital parku pred dvoma rokmi?
Na podnet Finančnej správy SR sa za účasti mobilnej jednotky Úradu hraničnej a cudzineckej polície, Prezídia Policajného zboru aj policajti Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave I konala policajná razia v jednom z bratislavských klubov. Stalo sa tak ešte 28. septembra, krátko po polnoci.
Akcia bola zameraná na kontrolu vydávania príjmových dokladov ako aj problematiku e-kasy, pričom policajti prvého bratislavského okresu sa zamerali na odhaľovanie násilnej ako aj drogovej trestnej činnosti.
Na DJ-skom pulte, na tanečnom parkete a na viacerých miestach boli zaistené plastové vrecká s obsahom bielej kryštalickej látky. Vrecká policajti zaistili u viacerých osôb. Pravdepodobnú prítomnosť omamných a psychotropných látok vo vreckách na mieste označili aj služobné psy, špecializované na odhaľovanie omamných a psychotropných látok.
Poslanec NR SR Jaroslav Spišiak inicioval k tejto téme zasadnutie príslušného výboru. Podľa jeho názoru bola razia neadekvátna.
„Ak si niekto myslí, že razie v baroch, kde sa našlo veľké množstvo kokaínu, pervitínu a iných návykových látok, boli neadekvátne, tak si zjavne neuvedomuje závažnosť a riziko, ktoré drogy so sebou prinášajú," povedal v reakcii na Spišiaka minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
„Ak si policajt plnil svoje povinnosti v zmysle zákona, či to nazveme výmetnicou, alebo ľahkým vstúpením do dverí, tak je to absolútne jedno. To čo hovoria moji kolegovia, že koľko drog tam našli, to je úplne scestné, lebo či tam našli kilo alebo gram, tam to nemá čo hľadať,“ hovorí Marián Saloň (Smer-SSD) pripomínajúc, že podnet bol v zmysle zákona preverený a tak je to správne.
Nezabudol pripomenúť, že aj dcére jedného z politikov boli drogy v podniku nasypané do nápoja a neskončila dobre. Pritom množstvo takýchto prípadov existuje, len nie sú medializované a nikto nechce vidieť svoje dieťa prísť domov z podniku zdrogované. Súhlasí s tým, že jeho prejav je emotívny, no stále ide o mládež, o deti, ktoré sú najzraniteľnejšími obeťami drogovej kriminality.
Opozičný poslanec Juraj Krúpa (SaS) na to reagoval ozrejmením, že je reč o dvoch paragrafoch... nie o drogách v centre mesta, nie o ohrozených mladých ľuďoch, ale o paragrafoch, v ktorých je predsa rozdiel.
„Dôležité je to, že tie drogy sa tam našli, a my sa tu stále bavíme o niečom, čo s tým vôbec nesúvisí,“ komentoval Saloň s tým, že výsledkom sú dva bratislavské podniky, v ktorých bolo počas siedmich kontrol zaistené množstvo drog. Vysvetlil, že keď policajti prídu do priestoru, musia ho zaistiť s tým, že nevedia, koho majú proti sebe.
„Či je to nejaký díler ktorý je ozbrojený, lebo to je niekto pod vplyvom týchto drog a je ozbrojený. A predstavte si, že keď máte pokope niekde stovky ľudí a jeden začne strieľať, viete si predstaviť tie fatálne veci, ktoré by nasledovali,“upozorňuje poslanec s tým, že postaviť človeka k stene s rukami nad hlavou je pri takomto zákroku adekvátne.
„My robíme všetko pre to už na vstupe cez hranice, aby sme tie drogy zadržali. Darí sa nám v tom máme obrovskú skúsenosť, ale predsa sa tie drogy dostávajú sem a sú medzi našimi deťmi, tak mi to poďme rozdávať na ulici, však poďme do školy, rozdávajme,“ pohoršuje sa poslanec s tým, že ak to máme ponímať takto, tak aj opodstatnenosť, alebo neopodstatnenosť zásahu je bezpredmetná.
„V zásade takéto kontroly sa robili aj v roku 21 a 23. A poďme sa baviť o zásahu, ktorý bol v roku 2022, kde ľudia stáli istom Digital parku s rukami nad hlavou pri stene a neboli tam ani drogy ako bol výsledok tohto zásahu nula,“ pripomenul poslanec.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik