Haščákova sťažnosť cez Štrasburg neprešla
17 | 10 | 2024 I Bari Zajačková/ TASR

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) zamietol 24. septembra sťažnosť Jaroslava Haščáka z dôvodu jej neprijateľnosti, pretože nevyčerpal všetky vnútroštátne opravné prostriedky. TASR o tom informovala Miriama Gašparíková z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Haščák podal na ESĽP sťažnosť v súvislosti so zásahom v bratislavskom sídle finančnej skupiny Penta z decembra 2020.
        

"ESĽP sa tak nedostal k meritórnemu posudzovaniu veci, teda či došlo k porušeniu práv sťažovateľa, pretože jeho sťažnosť zamietol z procesných dôvodov," uviedli z rezortu spravodlivosti. Podstatou sťažnosti bol údajný únik informácií do médií týkajúcich sa zatknutia Haščáka, obvinení voči nemu a prehliadky jeho spoločnosti, "čo má vplyv na jeho právo na rešpektovanie súkromného života".
        

ESĽP konštatuje, že sťažovateľ nesplnil podmienky prijateľnosti, pretože nevyčerpal vnútroštátne prostriedky nápravy, konkrétne žalobu z dôvodu nesprávneho úradného postupu polície, podľa zákona o zodpovednosti štátu.
        

Podľa ESĽP nie je dôvod pochybovať o tom, že Haščák mal teoretickú aj praktickú možnosť uplatniť si nárok na náhradu škody podľa zákona o zodpovednosti štátu. Zároveň súd podotkol, že "výsledok konania o jeho trestnom oznámení v súvislosti s únikom informácií mohol napadnúť na Ústavnom súde".
        

Dôvodom pre pravidlo spočívajúce v povinnosti vyčerpať všetky vnútroštátne opravné prostriedky je podľa MS poskytnúť vnútroštátnym orgánom, predovšetkým súdom, možnosť zabrániť alebo napraviť údajné porušenia dohovoru. "Uvedené pravidlo vyčerpania vnútroštátnych prostriedkov nápravy je nevyhnutnou súčasťou fungovania systému ochrany podľa dohovoru a základnou zásadou. Ide o dôležitý aspekt subsidiárnej povahy mechanizmu dohovoru," uviedla štátna tajomníčka MS Katarína Roskoványi.
        

K zásahu ozbrojených policajtov došlo 1. decembra 2020 v bratislavskom Digital Parku v súvislosti s kauzou Gorila. Vtedajšieho šéfa Penty a finančníka Jaroslava Haščáka spolu s ďalšími obvinili z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti, niekoľko týždňov bol vo väzbe. Generálna prokuratúra SR obvinenie koncom augusta 2021 zrušila. Ministerstvo spravodlivosti sa neskôr v mene štátu finančníkovi ospravedlnilo za nezákonne vznesené obvinenie a väzobné stíhanie. Finančníka a ďalších ľudí v súvislosti s kauzou v decembri 2022 opäť obvinili. Haščákovi v septembri tohto roka zrušil prokurátor obvinenie v kauze Gorila.

Keď perla zas perlí (a závidí)
Doktor Štrosmajer už patrí histórii a herec Miloš Kopecký už len VIP zákutiam našich pamätí. Ale poďme do prítomnosti. Zo statusu Veroniky Remišovej tečie najnovšie toľko závisti a nenávisti, že aj generalissimo Naď je v porovnaní s ňou iba tretím... Čítať ďalej
17 | 10 | 2024 | Ivan Brožík

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok