Na Slovensku rezonuje téma medvede. Na jednej strane sú politici a poľovníci a na druhej ochranári. Obe skupiny majú na tento problém rozdieľny pohľad. Zabíjať či nezabíjať! To je otázka. Ochranári zo združenia My sme les si posvietili na okolie tragédie z Liptova.
Prvý októbrový víkend, otriasol celým Slovenskom. V lese na Liptove zaútočila šelma na hubára Stana. Pretrhla mu tepnu na nohe a hubár na následky zranení zomrel na mieste. Nedokázala mu pomôcť ani rýchla pomoc lekárov, ktorí sa na miesto dostali vrtuľníkom.
Súčasná vládna garnitúra tvrdila, že podnikne kroky, ktoré majú ďalším útokom zabrániť. Reč bola však hlavne o strieľaní šeliem, pretože podľa ich slov, sú premnožené. Ochranári zo združenia My sme les však nesúhlasia a rozhodli sa podrobne preskúmať miesto tragédie.
"Po tragickej udalosti v katastri podtatranskej obce Hybe, ktorá otriasla celým Slovenskom, sme sa boli pozrieť na miesta, kde došlo k smrteľnému útoku medveďa na hubára. Priamo v lese, v ktorom došlo k tragédii, sme našli poľovnícke vnadisko navštevované okrem iných zvierat aj medveďmi. Predmetné vnadisko sa nachádza len asi 700 metrov od miesta, kde došlo k útoku. A podobných vnadísk, ošetrených fotopascami, je v okolí viac," píšu na stránke My sme les.
Po tom, čo kukuricu na poli skosili, chodievajú naďalej na vnadiská. "Prevádzkovateľ vnadiska o návštevách medveďov takmer s istotou vie, keďže mu mms-fotopasca sledujúca vnadisko priebežne posiela aktuálne zábery. Nepochybne aj takéto nezodpovedné správanie človeka v miestach s trvalým výskytom medveďa prispieva k zvýšenému riziku stretu človeka s medveďom. Nakoniec, príčiny absolútnej väčšiny konfliktov medzi človekom a medveďom sú dlhodobo známe. A čo s tým teda robí štát, ktorý má všetky potrebné nástroje na predchádzanie takýmto situáciám?" Uvádzajú ďalej ochranári.
Rudolf Huliak (Národná koalícia) poznamenáva, že od r. 2014, kedy sa začal venovať medveďom, je dnes situácia celkom iná. V tom čase sa tešili medveďovi v horách, problém nemali hubári, ani ohradníky nebolo treba. Prvé premnoženia medveďov začali avizovať krátko po tom práve v Podpoľaní. Podľa Huliaka už vtedy hovorili o tom, že ak sa niečo neurobí, premnoženie sa stane neúnosné a človek bude medveďom ohrozený.
My sme les hovorí o zneužívaní medveďov, ako politickú tému a štát by medvede nemal strieľať, ale venovať sa vzdelávaniu verejnosti a preventívnym opatreniam. "Dobré výsledky zaznamenalo napríklad zabezpečenie nádob s odpadom a to napríklad v Demänovskej doline prinieslo dobré výsledky a medvede tam prestali chodiť." Hovorí Erik Baláž, aktivista z iniciatívy My sme les.
Poslanec a predseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Rudolf Huliak (Národná koalícia) v reakcii na útok medveďa navrhuje eliminovať približne 30 synantropných jedincov. Má ísť o takých medveďov, ktorí sa pravidelne zdržiavajú v blízkosti ľudských obydlí. Informoval o tom TASR s tým, že zo soboty (5. 10.) na nedeľu odlovili dva medvede, jedného v blízkosti miesta útoku.
„Po sobotnej tragédii navrhujem rázne a striktné riešenie otázky, aby neprišlo k ďalšej ľudskej tragédii v oblasti Hybe, Liptovského Mikuláša a Liptovskej Kokavy," povedal Huliak. Dodal, že odlovená bola v noci samica a medveď, na ktorého bol predtým vystavený protokol na ulovenie ako synantropného jedinca. Zásahový tím Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR podľa neho naďalej vykonáva služby v tejto oblasti.