Putin nechce komunikovať so Scholzom.
O čom sa chcel kancelár rozprávať s ruským prezidentom?
Naposledy politici spolu telefonovali pred takmer dvoma rokmi. Podľa Scholza to bolo v decembri 2022 - pred začiatkom "špeciálnej vojenskej operácie" na Ukrajine. Kancelár povedal, že pred začiatkom bojových akcií viedli s Putinom dlhé rozhovory, ktoré niekedy trvali až hodinu a pol. "Niekedy v nemčine, niekedy s prekladom", povedal šéf nemeckej vlády. Scholz tiež poznamenal, že počas rozhovorov zachovávali zdvorilý tón, ale mali vážne nezhody v otázke Ukrajiny.
Zdroje z nemeckej vlády 1. októbra infomovali, že kancelár má v úmysle v najbližších týždňoch uskutočniť telefonický rozhovor s Putinom. Rokovania by sa, podľa nich, mohli uskutočniť v predvečer summitu G20 v Brazílii, ktorý bude v novembri, no nemecká strana zatiaľ žiadosť o ich uskutočnenie neposlala. Nemecko naznačilo, že rozhovor s ruským lídrom nie je pre šéfa vlády tabu. „Scholz to všetko podriaďuje cieľu ukončiť vojnu. Nevylučuje to a chceme to ešte raz potvrdiť“, vysvetlili zdroje z tamojšej vlády. Zároveň naznačili, že Scholz bude pripravený kontaktovať Putina len vtedy, ak na takýto dialóg príde „správna chvíľa“. Ak nemecký kancelár v určitom momente uzná tento rozhovor za vhodný, nebude sa báť zavolať ruskému lídrovi.
Väčšina nemeckých občanov je podľa agentúry DPA za rokovania kancelára s ruským prezidentom. Prieskum inštitútu pre výskum verejnej mienky YouGov ukázal, že 59 percent opýtaných podporuje telefonický rozhovor, 26 percent je proti a 15 percent sa zdržalo odpovede. Pozoruhodné je, že v spolkových krajinách bývalého východného Nemecka dosiahlo percento ľudí, ktorí podporili rokovania medzi Scholzom a Putinom, 68 percent respondentov, zatiaľ čo 15 percent účastníkov prieskumu bolo proti.