Včerajšia spomienková slávnosť k 80. výročiu Karpatsko-duklianskej operácie odhalila nielen našu úctu k histórii, ale aj prekvapivé medzery v reprezentácii. Kým súčasní vrcholní predstavitelia štátu dôstojne zastupovali Slovensko, neprehliadnuteľná bola absencia dvoch bývalých hláv štátu - Zuzany Čaputovej a Andreja Kisku.
Táto skutočnosť neunikla pozornému oku Michala Zoldyho, nestora slovenskej politickej žurnalistiky. Vo svojom najnovšom komentári, ktorý vám prinášame v plnom znení, sa zamýšľa nad tým, čo táto neúčasť vypovedá o našej spoločnosti a politickej kultúre.
Zoldy kladie naliehavé otázky: Je bývalá prezidentka Čaputová ešte vôbec na Slovensku, alebo už hľadá inšpiráciu za oceánom? Prečo sa bývalí prezidenti vyhýbajú stretnutiu so súčasnou vládou? A čo to znamená pre našu národnú identitu a súdržnosť?
Komentár vyzdvihuje dôstojnosť ceremónie, prítomnosť veteránov a prejavy súčasných štátnikov. Zároveň však nemilosrdne poukazuje na to, ako neúčasť niektorých kľúčových osobností môže narušiť jednotu národa v takýchto významných momentoch.
Prinášame vám Zoldyho nekompromisnú analýzu tejto situácie, ktorá núti zamyslieť sa nad stavom našej spoločnosti a hodnotami, ktoré by sme mali spoločne uchovávať a ctiť.
_________________________________________
Aspoň ja som včera Zuzanu Čaputovú v televízii počas vyše dvojhodinového prenosu z dôstojných celonárodných pietnych spomienok v rámci osemdesiateho výročia Karpatsko-Duklianskej operácie nevidel. Ani Andreja Kisku som tam nevidel. Neviem, či je ešte Čaputová na Slovensku, alebo je už v Amerike na Stanfordovej univerzite, kde sa, obkolesená najväčšou knižnicou na svete, bude tri mesiace učiť lepšie porozumieť vlastnej krajine lebo kde inde sa dá lepšie porozumieť a pochopiť vlastnú krajinu a vlastný národ, ak nie na súkromnej univerzite v Kalifornii?
Na Dukle včera rozhodne mala byť, veď na tom naša vnímavá ex-prezidentka určite nie je tak zle, aby nemala na spiatočnú letenku do USA. Bola to jej psia povinnosť a na tú Duklu rozhodne prísť mala, aj keby tam letela na metle. Nemusela sa zdržať dlho, iba priniesť a položiť pod pamätník medzi horami veniec, vyrovnať na ňom stuhy a odfrčať zas za Atlantik. Kiska nemusel letieť - z Popradu do Svidníka a ďalej tých pár kilometrov na Duklu sa to dá zvládnuť aj na kolieskových korčuliach, ale ja som ho tam medzi elitou národa a jeho najvyššími predstaviteľmi ani pri najlepšej vôli nevidel. Zrejme bol na nejakej dobročinnej akcii, kde inde....? Česť prezidentského úradu a vedenia štátu tam okrem Petra Pellegriniho, ktorý to urobil dôstojne a štátnicky ako sa na úradujúcu hlavu štátu patrí, zachraňovali prezidenti Ivan Gašparovič a Rudolf Schuster.
Bolo to pôsobivé a dôstojné podujatie so všetkým, čo k tomu patrí a mňa vždy najviac dojme pohľad na ešte stále žijúcich veteránov druhej svetovej vojny, ktorým sa na tvári aj napriek vysokému veku zračí nekonečná dobrota a ľudskosť. Dôvod prečo sa Čaputová vyhýba významným podujatiam ako sú oslavy výročia SNP a Karpatsko- Duklianskej operácie je podľa mňa zrejmý. Nechce sa stretnúť s premiérom Ficom, prezidentom Pellegrinim a s členmi súčasnej vlády, ktorú vymenovala iba s nadľudským sebazaprením a bez čo i len náznaku typického širokého Čaputovského úsmevu. Zrejme by ju najradšej videla kdesi vo väzbe a nie pred kamerami televízie. No a sedieť a počúvať predsedu vlády Fica ako tam v dojímavom prejave bez čítania z papiera otvorene vyzýva nech sa nik nesnaží vygumovať Duklu, Červenú armádu, najväčšiu horskú bitku druhej svetovej vojny a napokon aj celé Slovensko z európskych dejín, by pre Zuzanu Čaputovú a Andreja Kisku bolo príliš. Možno aj s Čaputovou oslavovali a pripomínali si to výročie niekde inde, hoci kde inde ako koncom augusta v Bystrici a teraz začiatkom októbra na Dukle?
Nevadí, mne tam nechýbali a jediné, čo ma mrzelo je, že som tam nebol ja. Ale televízny prenos to bol vskutku veľkolepý a nezabudnuteľný, spolu s emotívnym prehlásením predsedu vlády Fica, že na oslavy konca druhej svetovej vojny do Moskvy určite budúci rok pôjde, ak na ne dostane pozvánku. To zas bude kvikotu v červených neo-marxistických denníčkoch! Zrejme tam kdesi na východnom Slovensku premiér prenocoval lebo sa dnes v Užhorode stretne s ukrajinskou vládou a jej sympatickým premiérom Šmihaľom.
Záverečné rezumé: Ak by boli vlaňajšie voľby vyhrali Šimečkovi progresívci, tak by sa včera na Dukle nič nekonalo, tým som si istý. Oficiálne nie, iba postarší múdri občania by tam išli položiť kvety, spolu s terajšou koalíciou, ktorá by bola v opozícii.
Autor: Michal Zoldy
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik