HAMBURG (NEMECKO) - Dvaja ľudia podstúpili vyšetrenie v Hamburgu pre podozrenie, že sa nakazili život ohrozujúcou krvácavou horúčkou Marburg. Kvôli podozreniam, ktoré sa nakoniec nepotvrdili, bolo jedno z nástupíšť hamburskej hlavnej stanice na niekoľko hodín zatvorené.
Muž a žena boli izolovaní po príchode do miestneho Univerzitného zdravotného strediska na oddelení špecializovanom na vysoko nákazlivé infekčné choroby. Podľa úradov išlo o dvadsaťsedemročného nemeckého študenta, ktorý pracoval v nemocnici v Rwande a jeho priateľku, ako informuje portál lidovky.cz.
Dvojica sa vrátila do Nemecka cez medzinárodné letisko vo Frankfurte a odtiaľ vlakom do Hamburgu. Počas cesty muž ochorel a v obave, že sa v Rwande nakazil tropickou chorobou, kontaktoval lekára.Podľa nemeckých médií bol študentom medicíny, ktorý vykazoval príznaky podobné chrípke a mal mierne nevoľnosť.V ich vlaku bolo údajne 200 cestujúcich. Dočasné uzavretie časti stanice v severonemeckom hlavnom meste bolo odvtedy zrušené.
V Rwande zomrelo na následky vírusového ochorenia Marburg už 11 ľudí, uviedlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Vysoko nebezpečný vírus podobný Ebole má úmrtnosť až 88 percent. Spôsobuje vysokú horúčku často sprevádzanú krvácaním, ktoré postihuje niekoľko orgánov. Od vypuknutia koncom septembra bolo v krajine potvrdených približne 29 prípadov.
Predchádzajúca bilancia v sobotu bola šesť obetí. Väčšina nakazených sú zdravotnícki pracovníci, uviedlo v utorok Africké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Inštitúcia uviedla, že našla približne 290 kontaktov. Devätnásť z infikovaných je v izolácii a dostáva lekársku pomoc.
Marburg patrí do skupiny filovírusov, do ktorej patrí aj vírus Ebola, ktorý spôsobil niekoľko epidémií v Afrike. Na rozdiel od eboly však proti marburgu neexistuje antivírusová liečba ani vakcína, píše webová stránka CNN.
Avšak podporná starostlivosť, ako je perorálna alebo intravenózna rehydratácia, a liečba špecifických symptómov zvyšujú šance na prežitie. Chorobu prenášajú druhy kaloňov na primáty žijúce v jej blízkosti, vrátane ľudí. K prenosu z človeka na človeka potom dochádza kontaktom s krvou alebo inými telesnými tekutinami.
Rwanda vylúčila nariadenie karantény v rámci boja proti vírusu, ale vyzvala na obmedzenie všetkých telesných kontaktov.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik