PODSTATA KONFLIKTU V KOALÍCII
25 | 09 | 2024 I Bari Zajačková

Nižšie uvádzame v plnom znení komentár Petra "Ďateľa" Tótha, v ktorom sa venuje napätiu v koalícii. Autor sa zameriava najmä na vzťahy medzi SNS a Hlasom, analyzuje ich odlišné politické orientácie a naznačuje možné budúce konflikty. Tóth tiež poukazuje na širšie súvislosti vrátane postojov prezidenta a premiéra, ako aj na paradoxnú situáciu v oblasti konsolidácie verejných financií. 

Redakcia HD preberá jeho komentár bez obsahových úprav.

 

PODSTATA KONFLIKTU V KOALÍCII

Dlho sa mohlo zdať, že konflikt SNS s Hlasom bol predovšetkým motivovaný bojom o kreslo predsedu parlamentu. Aj napriek včerajším vyjadreniam predsedu SNS Andreja Danka je handrkovanie o druhý najvyšší ústavný post stále aktuálne, avšak všetko nasvedčuje tomu, že nejde o podstatu koaličného konfliktu.

Aj letmý pohľad na SNS a Hlas prezrádza, že ide o dva diametrálne odlišné politické svety. SNS a jej satelity reprezentujú konzervatívne a tradične orientované národné vrstvy Slovenska. Hlas do veľkej miery – aj keď nie absolútne – reprezentuje progresívnu ľavicu light a ak by neexistovali obrovské osobné animozity s opačným brehom slovenskej politickej priepasti, mnohí neo-hlasisti by mali oveľa bližšie k Progresívnemu Slovensku než k SNS, ale aj k Smeru.

Ak sa trochu hlbšie pozrieme pod povrch, nemôžeme nevidieť, že ministri Hlasu Tomáš Drucker a Zuzana Dolinková presadzujú viaceré progresívne agendy a najmä sa obklopujú spolupracovníkmi politicky a ideologicky nepriateľsky naladenými vo vzťahu k štvrtej vláde Roberta Fica. To, samozrejme, vyvoláva nedôveru nielen v SNS, ale aj v Smere.

Len jeden príklad za všetky: prvým poradcom ministra školstva Tomáša Druckera je istý Rado Baťo, extrémistický progresívny škrabák s dlhou históriou verbálnych konfliktov so Smerom.

SNS má v konflikte s Hlasom do veľkej miery podporu predsedu vlády a Smeru Roberta Fica. Hlas má v konflikte s SNS podporu prezidenta a tieňového predsedu Hlasu Petra Pellegriniho. Prezident aj premiér pred niekoľkými týždňami naznačili, že niektoré rozhodnutia hlavy štátu v budúcnosti nemusia byť v zhode s väčšinovým názorom vládnej koalície.

Úprimne sa priznám, že neviem, ako sa bude vyvíjať popísaný konflikt a akú bude mať koncovku. Do roku 2027 sa však rozhodne nudiť nebudeme.

P. S.: Tak trochu mimo preberanej témy si dovolím dodať, že je iróniou osudu historických proporcií je okolnosť, že masívnu konsolidáciu verejných financií robí ľavicová vláda po tom, čo prebrala riadenie štátu od neoliberálnych politikov a progresívno-liberálnych ekonómov inšpirovaných monetárnou a fiškálnou doktrínou Miltona Friedmana.

Pozn. redakcie HD: Tento článok  je výlučne názorom jeho autora. Obsah sa nemusí zhodovať s názormi redakcie.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

 

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok