V piatok 20. septembra 2024 sa Slovensko opäť dostalo do centra pozornosti svetovej astronomickej komunity. Prestížna americká vesmírna agentúra NASA vybrala fotografiu českého astronóma Petra Horálka, zachytávajúcu čiastočné zatmenie Mesiaca nad Spišským hradom, ako svoj Astronomický obraz dňa (APOD). Táto pocta nielen vyzdvihuje krásu slovenskej krajiny, ale aj potvrdzuje vysokú úroveň astrofotografie v našom regióne.
Horálek vytvoril túto pozoruhodnú snímku s názvom "Hmlistý zberový spln" (A Hazy Harvest Moon) v skorých ranných hodinách 18. septembra 2024. Využil sofistikovanú techniku multiexpozície, aby zachytil priebeh čiastočného zatmenia Mesiaca počas 2,5 hodiny. Najdramatickejší moment nastal o 4:44 ráno, keď sa Mesiac ponoril do zemského tieňa viac ako 8% svojho priemeru.
Výsledná fotografia je pôsobivou ukážkou toho, ako sa veda a umenie môžu spojiť a vytvoriť niečo naozaj výnimočné. Zachytáva nielen astronomický úkaz, ale aj atmosférickú extinkciu - jav, pri ktorom sa Mesiac pri klesaní k obzoru sfarbuje do červena. Hmlistý opar okolo hradu dodáva snímke ďalšiu vrstvu dramatickosti a tajomna.
Tento úspech nie je pre Slovensko ojedinelý. Horálek, ktorý už v minulosti uspel so snímkami Ľubovnianskeho hradu a Parku tmavej oblohy Poloniny, nie je jediným fotografom, ktorý zviditeľňuje krásy slovenskej nočnej oblohy. Medzi ďalších úspešných slovenských autorov, ktorých práce sa dostali na APOD, patria Juraj Tóth, Vojtech Rušin a Tomáš Slovinský.
Tieto úspechy podčiarkujú význam Slovenska ako destinácie pre astronómov a astrofotografov. Naše historické pamiatky v kombinácii s relatívne nízkou svetelnou polúciou vytvárajú ideálne podmienky pre pozorovanie a fotografovanie nočnej oblohy.
NASA prostredníctvom APOD od roku 1995 vyberá najzaujímavejšie astronomické snímky z celého sveta s cieľom inšpirovať ľudí k objavovaniu vesmíru. Skutočnosť, že slovenské lokality sa opakovane objavujú v tomto prestížnom výbere, je nielen poctou pre našu krajinu, ale aj motiváciou pre mladých ľudí, aby sa venovali astronómii a astrofotografii.
Horálkova najnovšia snímka tak nie je len krásnym umeleckým dielom, ale aj dôkazom, že Slovensko má vo svete astronómie významné miesto. Je to pripomienka, že aj malá krajina môže zanechať veľkú stopu vo vede a inšpirovať ľudí po celom svete k objavovaniu krás vesmíru.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik