Asi všetci máme v pamäti, ako sa Boris Kollár v predvolebnej kampani 2019-20 kasal sľubom postaviť desiatky tisícov bytov po celom Slovensku. Uplynulo niekoľko rokov a ľavicový politik Juraj Draxler na sociálnej sieti konštatuje, že Kollárove byty síce ešte ani nezačali, už aj skončili a je nad slnko jasnejšie, že ani nezačnú.
Juraj Draxler na Facebooku tvrdí, že ich stopla Európska komisia, ako nereálne. Zrekapituloval, aké boli plány a prečo boli nereálne, navyše ani táto vláda situáciu veľmi nevylepšila. V statuse vysvetlil, čo by sa prijateľnejšou realitou dosiahlo a uviedol aj príklady krajín, kde to funguje. Prečo to u nás nefunguje a aký to má vplyv nie len na tých, ktorým by mali byť takéto byty určené a na celú spoločnosť?
„Európska komisia totiž neodobrila plán, aby sa stavali so zníženou DPH. Celý projekt bol totiž postavený práve na tom, že na zníženú DPH štát navnadí súkromných investorov do verejno-súkromných partnerstiev. O tom, že by takáto výnimka pre jeden typ stavebných projektov prešla, boli od začiatku pochybnosti, keďže je to zjavne na hrane s európskou legislatívou. Ale taký ten Kollárov podpredseda vlády, čo hovoril, že nič nie je problém, aj tu uisťoval, že no problem. A nakoniec je,“ približuje Draxler.
„Medzitým sa musia meniť aj celkovo stavebné zákony, ktoré si poprijímali, a sú mimoriadne zlé. A nejako sa bude treba vyrovnať aj so stavebným úradom, ktorý stihli založiť, nasadiť tam ľudí za kráľovské platy, ktorí nič nerobia a ešte k tomu ničnerobeniu majú krásne limuzíny. Mimochodom, aj tým bytom ešte počas vládnutia zmenili zámer. Pôvodne Boris Dollár sľuboval rozsiahlu výstavbu, dokonca mal vo volebnej kampani nejaký dotazník, kde sa ľudia mali hlásiť, ak majú záujem o výhodný byt od štátu. Potom v tichosti začali plánovať, že za to postavia fakticky robotnícke ubytovne v okolí automobiliek. No a teraz ani to. Boris v politike, to bolo značné šialenstvo, ale medzi všetkými jeho nesplnenými sľubmi sa naozaj špeciálne vyníma marazmus, ktorý zanechal svojimi stavebnými zámermi,“ rekapituluje politik konštatujúc, že program štátom podporovanej výstavby bytov nedala dokopy ani súčasná vláda.
„Jednak by to pomohlo s kontrolou cien bývania a jednak by komplexná stavebná politika, vrátane príslušných zmien v územnom plánovaní, konečne zarazila šialené stavanie architektonicky nesúrodých celkov kade-tade po poliach, a ešte aj často na ten najúrodnejšej pôde,“nešetrí vlády Draxler, pričom podľa neho toto je veľmi výstižná výpoveď o neschopnosti štátnej správy.
Ako príklad uvádza Nemecko, či neďalekú Viedeň. Tá spravuje množstvo príjemných nájomných bytov nie len pre sociálne slabších, ale pre hocikoho. Vo Francúzsku je systém iný, no kvalitné sociálne bývanie je podporované aj tam a aj tam funguje pomoc štátu s investovaním do bytového fondu.
„Kontrast takýchto modelov kontinentálnej Európy so Slovenskom, kde sa roky stavajú aj "luxusné" bytovky väčšinou s rôznymi stavebnými vadami, v celkoch bez primeranej sociálnej infraštruktúry (novo vybetónované štvrte dokonca niekedy nemajú ani chodníky), je pomerne markantný. Ani nehovoriac o tom, že k bývaniu chýba aj primeraná dopravná infraštruktúra (Bratislava je jedným z mála hlavných miest EÚ bez nosného systému typu metro alebo ekvivalent),“ porovnáva Draxler. Príčina je v masívnom finančnom plánovaní, regulácií analýz, ktoré musia byť v súlade s pravidlami pomoci od štátu a tiež v u nás nepopulárnej organizovanosti.
„Platiť budú za to aj ďalšie generácie zahyzdenou krajinou. Iste, nie každému to prekáža, podobne ako nie každý potrebuje k životu umenie či knihy. Podobne ako nie každému prekáža odlev ľudí z krajiny - ktorí idú preč nielen za prácou, ale pochvaľujú si bývanie v upravenom prostredí či možnosť v prípade potreby ísť do čistej a novej nemocnice či polikliniky. No infraštruktúra je niečo, na čom sa najrýchlejšie a najjasnejšie dá spoznať atmosféra v štáte - tu to bije ambíciami, sebavedomím, a hentam, naopak, nie,“ dopĺňa Draxler. Ten pritom nezabúda ani na ceny – ak si mladé rodiny nemôžu dovoliť bývanie, ťažko sa môžu sústrediť na ďalšie dôležité veci.
„Štát je z veľkej časti taký, aký vyzerá. Môže mať peknú prírodu, ak sú pri nej nastavané nie najkrajšie a najzachovanejšie verejné budovy a mestám a obciam chýba určitá úprava, vrátane architektúry bytovej časti, veľmi to vplýva ako na mentalitu vnútri krajiny, tak na jej vonkajší imidž. Bohužiaľ,“ uzatvoril Draxler.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik