Tretí pozdrav Zoroslava Kollára Matúšovi Vallovi, primátorovi Bratislavy prináša ďalšiu dávku informácií o tom, ako to funguje počas Vallovho pôsobenia na magistráte hlavného mesta SR. Kým v prvých dvoch pozdravoch Matúšovi Vallovi sa venoval najskôr športu, potom predovšetkým veciam okolo zbúraného PKO a pozemkov pod ním, v Pozdrave Matúšovi Vallovi č. 3 Kollár okrem iného uznáva, že Vallo je možno najlepší hudobník medzi primátormi a najlepší primátor medzi hudobníkmi, no prináša aj dôkaz, že na vedenie mesta tieto jeho zručnosti nepostačujú.
Tentokrát sa Kollár vo svojom treťom pozdrave Matúšovi Vallovi pozrel na vlastnícke právo vyplývajúce z Ústavy a to, ako ho primátor a magistrát hlavného mesta nedodržiavajú. Príkladom je Hotel Devín, ktorý si pri privatizácii doriešil všetky vlastnícke práva aj čo sa týka parkovacích miest, ktoré hotel potrebuje. Lenže prišla dodávka z mestského úradu, ktorá zábrany parkovacích miest pre hotel zrušila a postavila svoje značky, na základe ktorých vyberá parkovné. A to aj na pozemkoch, ktoré svojho času odkúpil hotel aj od mesta. Kollár tiež avizuje, že pri troch pozdravoch pre Valla to rozhodne neskončí, keďže otvoril pomyselnú Pandorinu skrinku a podnety na Vallovo šafárenie na magistráte sa mu hromadia a budú z nich ďalšie videá.
Kollár v úvode videa pripomína starú hlášku, že Anglický parlament môže nariadiť všetko, len zmenu muža na ženu nie, čo už v dnešnej dobe zrejme neplatí.
„Náš pán primátor Matúš Vallo si asi myslí, že má rovnaké kompetencie ako anglický parlament, alebo sa asi domnieva, že v Bratislave už nie je demokracia, ale autokracia a on si môže dovoliť všetko čo chce,“ konštatuje Kollár a cituje článok Ústavy, v ktorom sa hovorí o ochrane vlastníckeho práva. Každý má právo vlastniť majetok vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu, vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu.
Vallo podľa neho toto ustanovenie zrejme nepozná. Kollár ukazuje list vlastníctva spoločnosti Hotel Devín k pozemku na spojnici Lodnej a Riečnej ulice v Bratislave s tým, že tento list vlastníctva neobsahuje vecné právo iných osôb, ani žiadne obmedzenie prevodu okrem záložného práva Tatrabanky a povinnosť strpieť prevádzku pozemnej komunikácie.
„Z toho vyplýva, že vlastníkovi patria všetky štyri zložky, ktoré predstavujú praktickú zložku vlastníckeho práva,“vysvetľuje Kollár s tým, že ide o používanie veci, využívanie úžitkov z veci, držanie veci a nakladanie s ňou.
„Pán Matúš Vallo sa rozhodol, že v rámci parkovacej politiky mesta pod jeho právomoc patria aj cesty a chodníky na Lodnej a Riečnej ulici v Bratislave. Problém ale je, že podľa názoru vlastníkov aj ďalších odborníkov z oblasti práva na to, čo Matúš Vallo urobil, nemal zákonné oprávnenie. Rockeri majú niekedy zvláštne postupy a prejavy. Skupina Para je vraj pokroková, takže by to nemali byť tí čo rozbíjajú gitary na javisku, ale akcia, ktorú údajne nariadil priamo on a jeho podriadení mala parametre buď udalostí z 90-tych rokov alebo brokerských výtržníkov bez toho, aby konaniu mesta voči spoločnosti Hotel Devín predchádzalo nejaké rokovanie alebo formálne správne konanie,“ hovorí ďalej Kollár s tým, že na pozemkoch súkromnej spoločnosti si mesto obsadilo parkovacie miesta.
Poznáte Hotel Devín? Určite áno. Vlastníci si po privatizácii hotela dali záležať na tom, aby mali majetku a veci v dokonalom poriadku a tak si vyriešili všetky problémy vyplývajúce z nedokonalosti vlastníckych vzťahov na Slovensku a každý pozemok, ktorý hotel užíva, majú vysporiadaný a riadne zapísaný na liste vlastníctva. Patria im aj pozemky na Lodnej a Riečnej ulici. Hotel ulicu nepotrebuje, ale ako každá budova v centre Bratislavy má problém s parkovacími miestami a obzvlášť je tento problém vypuklý v prípade hotela, takže si všetko vysporiadali. Nerušene užívali pozemky, z ktorých časť paradoxne odkúpili od mesta Bratislava,“ približuje príbeh Kollár s tým, že jedného dňa prišla mestská dodávka, ktorá odstránila parkovacie zábrany a osadila značky. Mesto začalo vyberať parkovné na pozemkoch, ktoré kedysi predalo spoločnosti Hotel Devín, ale aj na ostatných jej pozemkoch.
„Takže mesto najprv pozemky súkromnej spoločnosti predalo a potom sa Matúš Vallo rozhodol, že patria do územia, kde sa uplatňuje parkovacia politika mesta. A tieto pozemky jednoducho obsadil. Právnici mesta sa snažia brániť postup magistrátu a primátora Valla,“ zhrnul právnik Kollár, ktorý po preštudovaní spisu tiež stojí na strane Hotela Devín.
„Takže milí Bratislavčania, ako hovorí jeden z Murphyho zákonov - majetok sloboda ba ani život občanov nie je v úplnom bezpečí v čase, keď zasadá zákonodarný zbor,“ cituje Kollár Murphyho zákon a pre podmienky ho Kollár aj modifikuje, že majetok Bratislavčanov nie je v úplnom bezpečí v čase, keď je primátorom Matúš Vallo.
Kollár dostáva množstvo podnetov a zaujímavých informácií o Vallovom fungovaní. Vyzerá to, že s Vallovými prešľapmi a Kollárovými odhaleniami strávime nie len zbytok horúceho leta, ale zrejme aj peknú farebnú jeseň.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik