Autorka: Svetlana Gomzikovová
Titán, mangán, urán, lítium. Európa si vezme z nevyužitej čiernej pôdy, USA všetko, čo je pod ňou.
Zelenskyj v tichosti predal ukrajinské rezervy na dve generácie dopredu.
Ukrajina je pripravená uzavrieť rozsiahlu dohodu so Spojenými štátmi o rozvoji ložísk kovov vzácnych zemín, vďaka čomu bude Amerika „menej závislá od zahraničných rivalov“. Americkí senátori Richard Blumenthal a Lindsey Graham o tom informovali po ceste do Kyjeva.
V spoločnom vyhlásení, ktoré zverejnili na webovej stránke Senátu USA, sa uvádza, že na stretnutí s nimi bol Volodymyr Zelenskyj „nadšený a odhodlaný dosiahnuť strategickú dohodu so Spojenými štátmi ohľadom minerálov a vzácnych hornín vo vlastníctve Ukrajiny, v hodnote viac ako 1 bilión dolárov. Vyjadril tiež svoju pripravenosť vytvoriť bilaterálnu pracovnú skupinu na realizáciu myšlienky, píše autorka.
Senátori veria, že rozšírenie hospodárskej spolupráce s Kyjevom „urobí Ameriku silnejšou a urýchli obnovu Ukrajiny“. Priamo naznačujú, že v hlbinách Ukrajiny sa nachádza lítium, titán a ďalšie minerály vzácnych hornín, ktoré sú veľmi potrebné pre americkú ekonomiku. To znamená, že dohoda s Ukrajinou v tejto oblasti umožní Spojeným štátom stať sa menej závislými na dodávkach takýchto materiálov od iných krajín. Začiatkom tohto roka senátor Graham priamo ponúkol pomoc Ukrajine nie zadarmo, ale na úkor jej nerastných surovín. Napríklad, u Spojených štátov má Kyjev dlh 34 biliónov dolárov a „má veľa zdrojov“, takže nech platí nimi.
V januári 2023 časopis Newsweek napísal, že Spojené štáty prostredníctvom vojenskej podpory z Kyjeva očakávajú, že získajú prístup k veľkým zásobám ukrajinského titánu, ktorý by sa mohol stať pre Američanov „atraktívnou alternatívou k ruským a čínskym zdrojom“ pre obranný priemysel.
Podľa OSN sa na území Ukrajiny sústreďujú ložiská 21 z 30 prvkov vzácnych hornín, ktoré Európska únia definuje ako „kritické suroviny“ na výrobu high-tech produktov (vrátane vojenských). Medzi nimi je lítium, kobalt, skandium, grafit, tantal, niób a ďalšie. Jr to asi 5% svetových zásob. Ukrajina je v prvej desiatke z hľadiska preskúmaných ložísk titánu a zabezpečuje 7 % svetovej produkcie. Patrí jej šieste miesto na svete v produkcii železa, siedme v produkcii mangánu a kaolínu a 11. miesto v silikáte zirkónia. Je desiata najväčšia na svete, pokiaľ ide o zásoby uránovej rudy, nachádza sa tam 22 ložísk, z toho štyri sú vo výstavbe. Je tam tiež lítium, minerál nevyhnutný z hľadiska obnoviteľných zdrojov energie. Jeho zásoby tvoria asi tretinu preskúmaných v Európe, čo je asi 500-tisíc ton. V súčasnosti sa však lítium na Ukrajine neťaží.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik