"Prečo by ste platili peniaze za to, aby ste sledovali, ako Alžírčan bije Európanky na olympijských hrách, keď sa môžete prechádzať po Paríži a vidieť to zadarmo?" Svet reaguje na triumf alžírskej boxerky Iman Khalif, ktorá na letných olympijských hrách získala zlatú medailu vo váhovej kategórii do 66 kilogramov. Podľa kritikov, vrátane bývalej česko-americkej tenistky Martiny Navrátilovej a bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, Khalifa nemala súťažiť v ženskej kategórii, pretože predchádzajúce testy odhalili vysokú hladinu testosterónu a mužských chromozómov. A to bez ohľadu na to, že od narodenia žila a správala sa ako žena. Existuje však aj názor, že ženský box, ktorý bol ako olympijská disciplína zavedený až v roku 2012, na olympiádu vôbec nepatrí.
Najvášnivejšiu reakciu svetovej verejnosti vyvolal zápas alžírskej boxerky s Taliankou Angelou Cariniovou, ktorý trval len 46 sekúnd, pretože po niekoľkých tvrdých úderoch Khalifa sa jej súperka vzdala boja a s plačom opustila ring. Odmietla potriasť víťazovi rukou, za čo sa neskôr ospravedlnila. "Nebolo to niečo, čo som chcela robiť... Bola som nahnevaná, pretože moja olympiáda bola preč," povedala porazená Talianka v rozhovore pre La Gazzetta dello Sport. Ak MOV (Medzinárodný olympijský výbor) povedal, že vie boxovať, rešpektujem toto rozhodnutie," dodal Carini.
Heavyweight Angela Carini is forced to box against an intersex Algerian biological male with male genes. She gives up after just 45 seconds and cries angrily when her opponent is declared the winner.
— Europe Invasion (@EuropeInvasionn) August 1, 2024
What do you think?pic.twitter.com/lQ6pvj6WvK
Khalifa bola minulý rok vylúčená z majstrovstiev sveta v boxe, pretože podľa Medzinárodnej boxerskej asociácie (IBA) neuspela v testoch zdatnosti pohlavia, ktoré odhalili zvýšenú hladinu testosterónu a mužských chromozómov. Špekuluje sa, že Khalifa, ktorá od narodenia žila a konala ako žena, trpí poruchou sexuálnej diferenciácie (DSD), zriedkavou vrodenou chorobou, ktorá môže spôsobiť nesúlad medzi chromozómami a vonkajšími pohlavnými znakmi. Medzinárodný olympijský výbor však uviedol, že rozhodnutie bolo "náhle a svojvoľné" a že testy boli vykonané nesprávne. Prezident MOV Thomas Bach teraz čelí otázkam, či organizácia uprednostňuje inklúziu pred bezpečnosťou tým, že umožňuje Iman Khif súťažiť v ženskej kategórii a Taiwančanke Lin Yu-ching, ktorá predtým tiež neuspela v podobných testoch. "Nie je to také jednoduché, ako to niektorí v tejto kultúrnej vojne chcú vykresliť," tvrdí Bach. "Obe sú ženy a majú právo zúčastniť sa ženskej súťaže. Za žiadnych okolností to nemá nič spoločné s inklúziou."
Niektoré osobnosti zo športového sveta však nesúhlasia s názorom najvyššieho olympijského funkcionára. Medzi nimi je aj bývalá americká plavkyňa Riley Gainesová, ktorá na sociálnej sieti X napísala: "Muž vyhral olympijské zlato žien. Nazývajú to pokrokom. Je to úplná zrada spravodlivosti, bezpečnosti a žien zo strany MOV."
🚨BREAKING: Imane Khelif (XY) dominated World Champion Lang Liu (XX) to win an Olympic gold medal.
— Riley Gaines (@Riley_Gaines_) August 9, 2024
Let me repeat that: a MALE has taken a WOMAN'S Olympic gold.
This is what they call this "progress." It's the ultimate betrayal of fairness, safety, and women by @iocmedia. pic.twitter.com/pHw1Ve4uTF
Khalifovú kritizuje aj bývalá česko-americká tenistka Martina Navrátilová. "Za nič neďakujem Medzinárodnému olympijskému výboru. Hanba vám, toto je paródia. Mimochodom, toto nie je rodová otázka, ale argument o rode," povedala.
Imane Khelif vs Yang Liu LIVE: Result as Algerian boxer wins Olympic gold amid gender row | The Independent- thanks for nothing IOC. Shame on you- this is a travesty. It’s not a gender row, BTW, it’s a SEX row. https://t.co/lSz9b7Lzs6
— Martina Navratilova (@Martina) August 9, 2024
V každom prípade prípad baví používateľov sociálnych médií, ktorí nešetria vtipmi a ironickými poznámkami. "Prečo by ste platili peniaze za to, aby ste sledovali, ako Alžírčan bije Európanky na olympijských hrách, keď sa môžete prechádzať po Paríži a vidieť to zadarmo?" pýtal sa jeden používateľ Platformy X v tweete, ktorý doteraz získal viac ako milión zhliadnutí.
Why would you pay money to watch an Algerian man beat up European women at the Olympics when you can walk around Paris and see that for free? pic.twitter.com/2u6Albwi2d
— Mostly Peaceful Memes (@MostlyPeacefull) August 1, 2024
Keď vypukol škandál Khalifa, niektoré médiá mylne označili alžírskeho boxera za transsexuála. Boston Globe sa neskôr ospravedlnil za použitie tohto označenia. Bývalý americký prezident Donald Trump sa vyjadril podobne, keď ironicky zablahoželal "mladej žene, ktorá prešla z muža na boxera" v prejave na stretnutí s voličmi, predtým ako sľúbil, že ak vyhrá nadchádzajúce prezidentské voľby, "nepustí mužov do ženského športu". Porovnanie Khalifu s mužskými transrodovými športovcami, ktorí podstúpili operáciu zmeny pohlavia, aby súťažili v menej náročných ženských kategóriách, je však nepresné. V prevažne islamskom Alžírsku, ktoré Khalifa zastupuje, sa na rozdiel od mnohých západných krajín takéto operácie vôbec nevykonávajú a zmena pohlavia nie je legálne možná. Iman Khalifa žije a vystupuje ako žena od narodenia.
Trump: And I'd like to congratulate the young woman who transitioned from a man into a boxer. You saw he won. She won the gold medal. pic.twitter.com/PXY01K7i4B
— Acyn (@Acyn) August 10, 2024
Po tom, čo boli sociálne médiá zaplavené obrázkami plačúcej Angely Carini, sa začal znovu objavovať názor, že bez ohľadu na vedeckú diskusiu o chromozómoch a najrôznejších prírodných slovných hračkách taká tvrdá disciplína ako box vo všeobecnosti nie je vhodná pre nežné pohlavie. "Ak necháme bokom otázku intersexuálnych športovcov, mali by ženy skutočne boxovať? Futbal, softbal, gymnastika – všetko dobré. Ale box?" pýta sa komentátor na sociálnej sieti X. Treba dodať, že ženský box na olympijských hrách je relatívne novým fenoménom. Dlho to bol posledný šport, v ktorom mali ženy zakázané súťažiť. Prvýkrát mohli ženy boxovať na olympijských hrách v Londýne v roku 2012.
Putting aside the question of an intersex athlete, should women really be boxing?
— Richard Spencer (@RichardBSpencer) August 1, 2024
Soccer, softball, gymnastics—all good. But boxing?
Khalifa porazila Číňana Yang Liu vo finále olympijského turnaja. Zatiaľ čo po súboji s Talianom Carini nasledovala emocionálna dráma, atmosféra po finálovom zápase bola úplne iná. Po záverečnom gongu sa Číňanka a Alžírčanka objali na znak rešpektu a športového ducha. "Bol to môj sen osem rokov a teraz som olympijská šampiónka a víťazka zlatej medaily," povedala Khalifa po svojom triumfe. " Kvôli útokom to dáva môjmu úspechu zvláštnu príchuť. Som plne oprávnený zúčastniť sa tejto súťaže. Som žena ako každá iná žena. Narodila som sa ako žena, žijem ako žena a mám nárok," dodala alžírsky boxerka.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik