Diplomatická roztržka medzi susednými krajinami eskaluje kvôli diverzifikácii dodávok ropy po ruskej invázii na Ukrajinu. Slovensko a Maďarsko odmietajú návrh Európskej komisie na využitie chorvátskeho ropovodu, čo vyvolalo pobúrenie v Záhrebe, informuje o tom portál Euractiv.sk.
Slovensko a Maďarsko prekvapivo odmietli návrh Európskej komisie na nahradenie časti dodávok ruskej ropy neruskou ropou cez chorvátsky ropovod Adria. Dôvodom sú obavy z vysokých tranzitných poplatkov.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó nešetril ostrými slovami: "Chorvátsko jednoducho nie je spoľahlivou krajinou pre tranzit. Od vypuknutia vojny na Ukrajine zvýšilo ceny za tranzit päťnásobne."
Toto vyhlásenie vyvolalo v Chorvátsku pobúrenie. Chorvátsky minister zahraničných vecí Gordan Grlic Radman reagoval: "Je to politicky hlboko urážlivé vyhlásenie, ktoré sme neočakávali od predstaviteľa krajiny, na ktoré sme už dlho reagovali extrémne zdržanlivo a umiernene."
Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár vyjadril obavy z nejasných podmienok: "Ale za akú cenu? V akej kapacite? To dnes nikto nevie."
Blanár zdôraznil, že problém je reálny: "Eurokomisár dopredu hovorí, že vraj nie je problém. Problém tu však je a my ho riešime tak, aby bolo dostatok ropy a neboli drahšie pohonné hmoty pre obyvateľov a pre národné hospodárstvo."
Chorvátska strana kategoricky odmieta obvinenia z neprimeraneného zvyšovania cien. Spoločnosť JANAF vo svojom vyhlásení uviedla: "Nie je pravda, že JANAF zvýšil svoje poplatky v posledných troch rokoch."
JANAF tiež deklaroval pripravenosť na spoluprácu: "JANAF je pripravený technicky aj organizačne zásobovať stredoeurópske rafinérie dostatočným množstvom ropy na plné kapacitné práce. Preto dúfame, že prostredníctvom otvorených rozhovorov a spolupráce nájdeme uspokojivé riešenie pre pokračovanie dlhodobého partnerstva."
Zatiaľ čo minister Szijjártó obviňuje Brusel z koordinácie celej situácie, šéf maďarského ropného koncernu MOL, Zsolt Hernádi, sa snaží situáciu upokojiť: "Verte mi, že kým sa neozveme, netreba sa báť. S plnou vážnosťou, nedostatok ropy by nastal iba vtedy, keby bolo zásobovanie dvoch našich rafinérií aj z juhu, teda od Chorvátska, aj z východu, teda od Ruska, nevyriešené."
Táto diplomatická roztržka ukazuje, aké komplexné a citlivé sú otázky energetickej bezpečnosti v strednej Európe po ruskej invázii na Ukrajinu. Zostáva otázne, ako sa podarí túto situáciu vyriešiť a zabezpečiť stabilné dodávky ropy pre dotknuté krajiny.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik