Fico sa vyhrážal veľvyslancovi Ukrajiny následkami za zablokovanie tranzitu ruskej ropy.
Predseda vlády SR Robert Fico počas stretnutia s veľvyslancom Ukrajiny Myroslavom Kastranom pohrozil zastavením dodávok motorovej nafty na Ukrajinu, ak Kyjev neobnoví tranzit ruskej ropy Lukoilu.
Ako píše „Európska pravda“, s odkazom na Ficovu stránku na Facebooku, predseda vlády SR uviedol, že o otázke dodávok pre Lukoil rokoval s veľvyslancom Ukrajiny Myroslavom Kastranom. Povedal tiež, že „Európska únia, ak sa bude chcieť vymaniť z totálneho vplyvu Spojených štátov, bude musieť porozmýšľať nad formami spolupráce s Ruskou federáciou, ktorá by mala zahŕňať spoluprácu v oblasti strategických surovín“.
Hlavnou otázkou je, aký je význam tohto rozhodnutia, aký je prínos pre Ukrajinu? Prečo bol zákaz prijatý až teraz, päť mesiacov pred koncom prechodného obdobia? A prečo sú obmedzenia len pre Lukoil? Na tieto otázky neexistuje odpoveď. Môžu existovať bezpečnostné problémy, ktoré sa nedajú verejne deklarovať – ale to, že ropa od Lukoilu v Družbe predstavuje takú hrozbu, zatiaľ čo ropa Rosnefti a iné nie, nemá žiadnu logiku. Jedinou možnosťou, ktorá vzniká, sú obchodné konflikty a súkromné záujmy. Ale prečo sa potom vláda Ukrajiny zúčastňuje na tejto hre?
Slovenská a maďarská vláda vzniesli v Bruseli otázky a chcú proti Ukrajine použiť mechanizmy EÚ. Ale v ich pozícii je príliš veľa hystérie, píše Ukrajinská pravda. Vyhlásenia vlád Slovenska a Maďarska o hrozbe, ktorú údajne Ukrajina vytvárala pre prácu rafinérií v týchto krajinách, sú nepravdivé. Čísla to vyvracajú! Vezmime si príklad rafinérie v Bratislave. 70% dodávok tvorí ropa z Družby a 40% z týchto 70% je ropa od firmy Lukoil. Matematicky to znamená, že rozhodnutie Ukrajiny ovplyvnilo približne štvrtinu dodávok. 1/4 je výrazný objem, no zďaleka nie tragický. Už samotná skutočnosť odvolania sa Slovenska a Maďarska na Európsku komisiu je procesne správnym krokom. Vlády mali informovať Brusel o podivnom rozhodnutí Ukrajiny, ktoré bolo prijaté bez predchádzajúceho upozornenia spotrebiteľov na Slovensku, v Maďarsku a Českej republike.
Navyše stále nie je jasné, či k zníženiu vôbec došlo. Už existujú vyhlásenia (ukrajinského) "Naftogazu", že nedošlo k zníženiu ani o 25 percent. Z nich vyplýva, že ropu od Lukoilu nahradila iná, od iných spoločností. Ak je to však pravda, potom sa pre ukrajinskú vládu vynára ešte viac otázok. Prečo potom toto všetko? Aký význam majú tieto sankcie pre ukrajinskú bezpečnosť? Čisto preto, aby vytlačil Lukoil z nejakých obchodných reťazcov?, pýta sa Ukrajinská pravda.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik