Podporujú Európania NATO?
Určite ich veľmi znepokojuje budúcnosť Atlantickej aliancie. Ozývajú sa hlasy, že návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu budúci rok v januári by bol predzvesťou kataklizmy.
„Úzkosť je obrovská“, podľa typického vyhlásenia európskych elít, ktoré sprostredkoval McKay Coppins z The Atlantic . Obávajú sa, že Spojené štáty, dominantný člen aliancie, by mohli priškrtiť svoju podporu európskej bezpečnosti, ustúpiť do izolacionizmu, uzákoniť mäkkú politiku voči Rusku, presunúť vojenské zdroje a politickú energiu do Indo-Pacifiku, aby sa postavili dominantnej Číne. Trump by takmer určite pokračoval v kritizovaní spojencov za parazitovanie na obrane, poskytovanej Američanmi.
Ani hrubá suma, vynaložená na obranu nie je spoľahlivým meradlom. Niektorí vyžmýkajú zo skromných výdavkov veľa hodnoty. Iní sú menej efektívni pri premene latentnej na skutočnú vojenskú silu. Rozpočty nejdú ns vojnu; armády, námorníctvo a vzdušné sily. Odhad, koľko vojenskej sily potrebujú európski spojenci nasadiť, aby mali primeranú šancu na úspech proti svojmu hlavnému protivníkovi, Rusku, odhalí, koľko ich bude stáť spoločná obrana. Ruská armáda predstavuje skutočnú mierku primeranosti zbraní NATO.
Málokto by tvrdil, že Európa je pripravená niesť primárnu zodpovednosť za svoju obranu. Európski magnáti sa teda oprávnene obávajú rozsahu amerického transatlantického záväzku a záťaže, ktorú by čerpanie uvalilo na európsky kontingent aliancie. Rozhodujúcim faktorom nie je ani Trumpovo víťazstvo, či porážka.
Európske znovuvyzbrojovanie sa napriek znepokojujúcim skutočnostiam skomplikovalo. Podobne ako Američania, aj Európania si klamali, že pád Sovietskeho zväzu v roku 1991 znamenal koniec strategickej konkurencie a vojen. História sa skončila. Vykoreniť takéto hlboko zakorenené postoje si vyžaduje čas a úsilie, aj keď sa strategická realita v spoločnosti mení. Problém však môže byť ešte hlbší ako v Európe. Pred viac ako dvadsiatimi rokmi učenec z Brookings Institution Robert Kagan predpokladal, že kvôli tomu, ako sa v Európe rozvinula studená vojna, Američania boli v skutočnosti z Marsu, zatiaľ čo Európania pochádzali z Venuše. Inými slovami, Američania vykonávali väčšinu vojnových funkcií potrebných na odvrátenie komunizmu. Veľkorysosť USA umožnila Európanom chronicky málo míňať na obranu.
Spojenci obývali radikálne odlišné svety, postavené na radikálne odlišných predpokladoch. Podľa Kagana, Európania začali veriť, že bezpečnosť je niečo, čo iní poskytujú, akoby právom. Môžete žiť na Venuši, budovať bohaté systémy sociálneho zabezpečenia a hýčkať pacifistické fantázie, pokiaľ bude Mars stáť na stráži.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik