Vláda Roberta Fica sa topí v chaose a pravá ruka nevie, čo robí ľavá, uviedla poslankyňa a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Remišová zároveň upozornila, že minister spravodlivosti B. Susko pred pár dňami tvrdil, že nevie o žiadnom výstražnom liste od Európskej komisie, no dnes ho v priamom prenose vicepremiér pre Plán obnovy a eurofondy Peter Kmec usvedčil z klamstva a priznal, že komunikácia z Európskej komisie skutočne prišla.
Zároveň Remišová upozornila, že vicepremiér P. Kmec hrubo zavádzal verejnosť, keď tvrdil, že za predchádzajúcej vlády neexistovala žiadna koordinácia medzi Plánom obnovy a eurofondami, čo vraj dnes musia naprávať. "To je absolútne klamstvo, pretože práve na to bola zriadená špeciálna pracovná skupina, ktorá koordinovala činnosti a priority medzi Plánom obnovy a eurofondami tak, aby sa neprekrývali. Na celý proces dohliadala priamo Európska komisia, ktorá to aj odsúhlasila, keďže to bola jedna zo základných podmienok čerpania aj Plánu obnovy aj nových eurofondov. Zároveň sme boli jedna z prvých šiestich krajín EÚ, ktorá mala pripravené celé programovacie obdobie pre nové eurofondy a jedna z prvých krajín, ktorá včas a profesionálne plnila aj Plán obnovy. Za našej vlády sa plnili všetky priority aj míľniky v Pláne obnovy a medzi prvými sme dostávali platby. Problém teda nie je v nastavení Plánu obnovy a eurofondov, ktorý Brusel dával za príklad dobrej praxe, problém je v chaose a babráctve súčasnej vlády, ktorá sa stará o všetko možné, napríklad o beztrestnosť svojich kamarátov a nie o to, aby sa peniaze z EÚ využívali pre ľudí," povedala Remišová. Ako príklad uviedla, že táto vláda dokonca rušila už pripravené výzvy, napríklad výzvu na obnovu škôl a telocviční, ktorú hneď po svojom príchode na ministerstvo Richard Raši zrušil. Pritom už v septembri tohto roku mohli deti nastúpiť do obnovených škôl a telocviční.
Remišová podotkla, že aj posledná platba, ktorá má prísť Slovensku príde najmä kvôli tomu, že aktivity a míľniky boli splnené počas ich vlády, ktorá ich plnila ešte aj v predstihu. Vicepremiér Peter Kmec dnes zároveň priznal, že aj na ministerstve životného prostredia sú úplne bezradní a nevedia naplniť požadované míľniky. "Žiaľ, táto neschopná vláda podvodníkov každým dňom dokazuje, že je hrozbou pre rozvoj Slovenska a jeho bezpečnosť. Kvôli tomu, že vládna koalícia chce za každú cenu ochrániť pred rukou zákona svojich trestne stíhaných ľudí, sú dnes občania Slovenska vystavení nielen nárastu kriminality, ale navyše im hrozia aj extrémne ekonomické škody," uzavrela Remišová a dodala, že namiesto niekoľkomesačných naťahovačiek s Bruselom kvôli nezmyselnej a škodlivej novele Trestného zákona sa má vládna koalícia sústrediť radšej na to, aby využila čo najviac európskych peňazí na lepší život ľudí. Zatiaľ v tom však nespravila absolútne nič.
Slovensko vysvetlilo Európskej komisii všetky sporné otázky v súvislosti so 4. platbou z plánu obnovy a peniaze by tak mali prísť na účet počas niekoľkých týždňov. V diskusnej relácii V politike televízie TA3 to povedal podpredseda vlády pre plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD). Opozičný poslanec Jozef Hajko (KDH) upozornil na problémy spojené s plnením míľnikov a cieľov pre žiadosť o 5. platbu, ktorú by malo Slovensko poslať v závere tohto roka.
"Čo je dôležité, v rámci štvrtej žiadosti o platbu v rámci plánu obnovy sme očistili všetky otvorené otázky v rámci Trestného zákona tak, aby štvrtá žiadosť o platbu vo výške 800 miliónov eur prišla v najbližších týždňoch," povedal Kmec. Dodal, že v komunikácii s Európskou komisiou zostalo asi 20 percent otázok sporných, tie sa však netýkajú plánu obnovy, ale právneho štátu. Kmec dodal, že na dobrej ceste je aj žiadosť o 5. platbu, kde sú problematické iba dve úlohy z 22 míľnikov a cieľov.
"Ja vôbec nie som taký optimista," povedal. O problémoch podľa neho hovorí aj posledná správa Národnej implementačnej a koordinačnej autority, podľa ktorej je viacero cieľov buď v omeškaní, alebo neboli v plánovanom termíne splnené. Kmec si je vedomý týchto zdržaní, no dáva ich za vinu zlému časovému harmonogramu. "Ale môžem ubezpečiť, že do konca tohto roka naplníme všetky míľniky a ciele, je ich 22, aby sme mohli podať žiadosť o platbu," dodal.
Politici diskutovali aj o plánovanej konsolidácii verejných financií. Podľa Kmeca opatrenia chystané Ministerstvom financií SR koaličné strany zatiaľ nevideli, no okrem už schválených zvyšovaní dane z tabaku a sladených nápojov sa podľa neho diskutuje aj o zrušení plošných dotácií na energie a nevylúčil ani možnosť zvýšenia dane z pridanej hodnoty. Hajko zdôraznil, že KDH je proti akémukoľvek zvyšovaniu daní a hnutie podľa neho netrpezlivo očakáva, s akými opatreniami vláda príde.
Diskutujúci sa dotkli tiež témy možnej zmeny ústavy, ktorú načrtol premiér Robert Fico (Smer-SD) v súvislosti so stavaním silnejšej hrádze proti liberálnym a progresivistickým ideológiám. Hajko upozornil na to, že nie sú známe detaily. Vníma to ako neúprimný krok. "Siaha možno na nejakých voličov, ktorí sympatizujú s KDH," podotkol. Nevie si podľa vlastných slov predstaviť, že by úpravu podporil spolu s koaličnými stranami. Vyčítal jej viaceré kroky a legislatívne zmeny.
Kmec nevidí v súčasnosti priestor na to, aby sa dané témy riešili. Nevidí v tom zmysel. Poukázal na to, že vládny kabinet sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazal neotvárať kultúrno-etické otázky. "Je ešte veľmi dlhá cesta, aby sa vôbec táto téma dostala na stôl," povedal. Diskutovalo sa aj o úprave volebného systému. Obaja rečníci sa zhodli na potrebe jeho zmeny. Kmec si nemyslí, že sa to stihne ešte v tomto volebnom období.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik