Hlavné európske mestá by sa mali mať na pozore! Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov v rozhovore naznačil, že jeho krajina by mohla v reakcii na rozmiestnenie amerických rakiet dlhého doletu a hypersonických zbraní v Nemecku pokračovať v rozmiestnení nových jadrových zbraní, informuje americký portál Breitbart News. Národy, ktoré hovoria, že nemajú žiadne červené čiary, pokiaľ ide o Rusko, by si mali uvedomiť, že ani Rusko nebude mať voči nim žiadne červené čiary, uviedol Putin.
Ruskí predstavitelia opakovane vyhlásili, že neodmietajú použitie jadrových zbraní, ak to bude potrebné na ochranu pred potenciálnym útokom NATO, alebo pred eskaláciou prebiehajúcej vojny na Ukrajine. Mocnosti NATO sú priamo zapojené do ukrajinskej vojny, hoci Ukrajina nie je členom vojenskej aliancie, prostredníctvom poskytovania vojenskej pomoci krajine.
K tomu ešte ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bol špeciálnym hosťom na výročnom summite NATO, ktorý sa tento mesiac konal vo Washingtone, kde ho prezident Joe Biden predstavil ako „prezidenta Putina“.
Rjabkov vo štvrtok pre tlačovú agentúru Interfax reagoval na oznámenie z 10. júla, že Amerika rozšíri svoj zbrojný arzenál v Nemecku. "Nevylučujem žiadne možnosti," povedal podľa prekladu Moscow Times, údajne s návrhom, že by bolo možné použiť viac jadrových zbraní, aby sa zabezpečilo, že Rusko bude mať "najširšiu možnú možnosť voľby."
„Vzhľadom na kombinované schopnosti členských krajín NATO musíme kalibrovať naše reakcie bez akýchkoľvek vnútorných kontrol, pokiaľ ide o to, čo, kde a kedy nasadiť,“ vyhlásil.
Ruská tlačová agentúra Tass citovala Rjabkova, ktorý vo štvrtok novinárom ponúkol ďalšie komentáre naznačujúce, že Rusko pripravuje „rôzne scenáre, vrátane negatívnych“, ako odpoveď na americké akcie.
Ruský veľvyslanec v Berlíne Sergej Nečajev vo štvrtok agentúre Tass podobne povedal, že presun amerických rakiet do Nemecka predstavuje „riziko“, na ktoré by Rusko dalo „primeranú odpoveď“.
Tass citoval Nechajeva: "Spoločné vyhlásenie Spojených štátov a Nemecka je len ďalším potvrdením destabilizačnej politiky Washingtonu po tom, čo Američania nezodpovedne zničili režim INF (Zmluva o jadrových silách stredného doletu – TASS), z ktorého jednostranne vystúpili už v roku 2019."
„Nemecko tým, že nesporne podporuje politiku Bieleho domu, hrá úlohu hlavného piliera NATO v Európe, a to aj napriek evidentným vojenským a politickým rizikám,“ pokračoval.
Vyjadrenia diplomata boli podstatne odmeranejšie ako tie, ktoré ponúkol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Máme dostatok kapacít na zadržanie týchto rakiet, ale potenciálnymi obeťami sú hlavné mestá týchto krajín (v Európe),“ varoval Peskov.
„Európa sa rozpadá. Európa neprežíva najlepšie obdobie. V inej konfigurácii je opakovanie histórie nevyhnutné,“ komentoval.
Americká vojenská akcia, ktorá zrejme vyvolala toto pobúrenie, sa začne v roku 2026, oznámil Biely dom vo vyhlásení z 10. júla. "Spojené štáty začnú v roku 2026 v Nemecku s rozmiestňovaním svojej Multi-Domain Task Force," potvrdil Biely dom vo vyhlásení s Nemeckom. "Keď budú plne vyvinuté, budú tieto konvenčné diaľkové palebné jednotky zahŕňať SM-6, Tomahawk a vývojové hypersonické zbrane, ktoré majú výrazne dlhší dosah ako súčasné pozemné rakety v Európe."
„Uplatňovanie týchto pokročilých schopností demonštruje záväzok Spojených štátov k NATO a ich príspevky k európskemu integrovanému odstrašovaniu,“ uzavrelo vyhlásenie.
Summit NATO začiatkom júla sa skončil zverejnením deklarácie NATO, ktorá výrazne zdôraznila dôležitosť, ktorú aliancia pripisuje svojmu jadrovému arzenálu. "Jadrové odstrašovanie je základným kameňom bezpečnosti Aliancie," uvádza sa vo vyhlásení. „Kým budú existovať jadrové zbrane, NATO zostane jadrovou alianciou. ... NATO je naďalej odhodlané podniknúť všetky potrebné kroky na zabezpečenie dôveryhodnosti, účinnosti, bezpečnosti a zabezpečenia misie Aliancie v oblasti jadrového odstrašovania.“
Rusko v máji ohlásilo nácvik taktických jadrových zbraní, pričom ich označilo za nevyhnutné v reakcii na „poburujúce vyhlásenia“ Západu a na „cvičenie používania nestrategických jadrových zbraní“. Pred týmito cvičeniami sám Putin opakovane naznačil, že ak sa bude cítiť dostatočne ohrozený, zváži použitie jadrových zbraní.
„Rusko urobí všetko pre to, aby odvrátilo globálnu konfrontáciu. Zároveň nedovolíme, aby nás niekto ohrozoval. Naše strategické sily sú vždy pripravené na boj,“ povedal Putin v máji na výročnej prehliadke „Dňa víťazstva“ pri príležitosti ukončenia druhej svetovej vojny. Pojem „strategický“ sa v tomto kontexte zvyčajne vzťahuje na jadrové zbrane.
V marci, údajne v odpovedi pre francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, Putin povedal: „Národy, ktoré hovoria, že nemajú žiadne červené čiary, pokiaľ ide o Rusko, by si mali uvedomiť, že ani Rusko nebude mať voči nim žiadne červené čiary."
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik