Novela Trestného zákona priniesla aj zmeny v oblasti drogovej politiky, čo bola v minulosti tiež dosť diskutovaná téma. Portál Právne listy prináša porovnanie súčasného stavu s predošlou právnou úpravou.
Autor sa v článku venuje porovnaniu zmien v oblasti definície prechovávania a obchodovania, ako aj porovnaniu praxe OČTK a súdov.
Prechovávanie: Pod týmto pojmom zákon rozumie, ak človek má v držbe omamnú látku, ktorá nie je určená na distribúciu, prípadne ju pre niekoho za poplatok „neskladuje“.
Obchodovanie: Tento pojem zahŕňa dovoz, vývoz, prevoz, prepravu, prechovávanie, ponuku, predaj, kúpu, výmenu alebo iné zadováženie omamnej látky, pokiaľ nejde o činnosti, ktoré sú prechovávaním omamnej látky, psychotropnej látky...
„Môžeme to chápať len tak, že pokiaľ je droga kúpená najviac vo väčšom množstve (marihuana s THC do 500 g) za účelom osobnej spotreby, teda jej držiteľ si ju nezadovážil za účelom zisku a nemal ju v úmysle ani nikomu distribuovať ďalej, tak nemožno takúto osobu považovať za dílera. Naproti tomu je díler ten, čo si drogu zadovažuje za účelom zisku a ďalšej distribúcie,“zhrnul autor článku s tým, že tieto definície rozlišujú dílera od užívateľa, kým v pôvodnom stave bol dílerom aj užívateľ, ktorý nemal z prechovávania drogy zisk.
Čo je to „nepatrné množstvo“, autor článku vysvetľuje v tabuľke, keďže práve nepatrné množstvo je po novom základný znak skutkovej podstaty drogových trestných činov.
„V pôvodnom znení návrhu novely trestného zákona pripravenej ministerstvom spravodlivosti za pani ministerky Kolíkovej bolo nepatrné množstvo stanovené na 1 g marihuany a 100 mg účinnej látky THC. Vtedajšia filozofia na ministerstva znela, že nepatrné množstvo stanovuje presné množstvo od ktorého je trestná držba a nakladanie s marihuanou. Čiže 1 g a 100 mg účinnej latky THC malo byť až trestné a všetko pod túto hranicu malo byť brané za priestupok. Viem to, lebo sám som vtedy pôsobil na ministerstve spravodlivosti. Malo by to tak platiť aj dnes akurát s 2 g marihuany a 200mg účinnej látky THC. Mnohí ale budú zástancovia názoru, že nič zásadne sa nemení lebo všetko viac ako 0 až 2 g hmotnosti spadá pod pojem nepatrné množstvo. Uznávam malo to byť exaktnejšie uvedené najmä v par 135c novely trestného zákona, kde je nepatrné množstvo určené najviac maximálnym množstvom zaisteného materiálu, t. j. zaistenej omamnej látky alebo psychotropnej látky, podľa hodnôt uvedených v treťom stĺpci v prílohe č. 1 návrhu zákona,“ upozorňuje článok s tým, že ďalšie množstvá sú určované násobkom toho minimálneho s tým, že všetko pod 2g a 200 mg účinnej látky by malo byť považované za priestupok na úseku ochrany pred alkoholizmom a inými závislosťami.
Neoprávnené prechovávanie omamnej látky a psychotropnej látky
„Kto neoprávnene prechováva omamnú látku konope, živice z konopy alebo psychotropnú látku obsahujúcu akýkoľvek tetrahydrokanabinol, izomer alebo jeho stereochemickú variantu (THC) v nepatrnom množstve, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.“
Neoprávnené pestovanie rastlín a húb obsahujúcich omamnú látku alebo psychotropnú látku
„Kto neoprávnene pestuje rastliny rodu Cannabis (konopa) v nepatrnom množstve za účelom osobnej spotreby a bez toho, aby boli čo i len sčasti určené na ďalšiu distribúciu alebo na účel dosiahnutia majetkového prospechu, potrestá sa odňatím slobody až na šesť mesiacov.“
Neoprávnená výroba a obchodovanie s omamnou látkou a psychotropnou látkou
„Kto neoprávnene vyrobí omamnú látku alebo psychotropnú látku alebo neoprávnene obchoduje s omamnou látkou alebo psychotropnou látkou v nepatrnom množstve, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.“
Všetky tieto základné skutkové podstaty drogových trestných činov majú jedného spoločného menovateľa a to je nepatrné množstvo, ktoré musí byť presne určené.
„Podľa predošlej právnej úpravy a praxi OČTK a všeobecných súdov sa bežne stíhali a odsudzovali páchatelia pôvodne podľa par 172 Trestného zákona a po novom podľa par 173 novely Trestného zákona len na základe výpovedi svedkov, prípadne ako nepriamy dôkaz slúžili ešte záznamy ITP, ktoré boli vo väčšine prípadov natoľko všeobecné a neurčite, že sa z nich nedalo ani vyvodiť, o čom sa v nich obvinený rozpráva s inou osobou, pokiaľ tam neboli zaistené iné dôkazy. Toto nám napr. vytýkali aj švajčiarske súdy, ktoré nechceli viackrát Slovensku vydať odsúdeného zo Švajčiarska na Slovensko, pretože neexistoval jediný priamy dôkaz na jeho odsúdenie, teda záchyt drogy. S týmto malo vyspelé Švajčiarsko veľký problém, vydať osobu odsúdenú na Slovensku len na základe svedeckých výpovedí a nič nehovoriacich záznamov ITP, ktorým naše sudy častokrát dávali význam, len aby zapadli do toho, čo bolo uvedené v obžalobe,“ upozorňuje autor článku s tým, že presné množstvo účinnej látky je dôležité obzvlášť pri marihuane, ktorá sa predáva v automatoch a účinnú látku nie je možné rozlíšiť mimo laboratória.
„Na záver si len dovolím vysloviť prianie, aby zmeny v drogovej trestnej politike štátu znamenali prístup k dôkladnejšiemu dokazovaniu a nie bagatelizovaniu tejto novely a jej ducha len zmenou právnych kvalifikácií,“ uzatvára autor.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik