Eduard Chmelár: MALÁ BRITSKÁ LEKCIA Z POLITICKEJ KULTÚRY
06 | 07 | 2024 I Bari Zajačková

 

Eduard Chmelár vo svojom najnovšom komentári poukazuje na zásadné rozdiely v politickej kultúre medzi Veľkou Britániou a Slovenskom. Na príklade nedávnych britských volieb ilustruje, ako by mala vyzerať skutočná demokratická úcta medzi politickými rivalmi.

Britský príklad: Gratulácia a rešpekt

Chmelár vyzdvihuje správanie porazeného britského premiéra Rishi Sunaka, ktorý nielen zablahoželal svojmu rivalovi Keirovi Starmerovi k víťazstvu, ale ho aj opísal ako "slušného človeka s odhodlaním pre verejnú službu". Takéto prejavy vzájomného rešpektu sú podľa Chmelára v slovenskej politike takmer nepredstaviteľné.

Slovenská realita: Hostilita a osobné útoky

V kontraste s britským prístupom Chmelár poukazuje na správanie slovenských politikov po voľbách:

"Slová, ktoré znejú v našej politickej kultúre ako sci-fi. Porovnajte si to s realitou na Slovensku: Michal Šimečka oznámil Robertovi Ficovi po prehratých parlamentných voľbách, že mu odmieta dať štandardných sto dní pokoja a bude mu hádzať pod kolená všetky polená. A frustrovaný Ivan Korčok po prehratých prezidentských voľbách odkázal víťazovi so zaťatými zubami a trasúcim hlasom: "Toto vám nezabudnem!"

Potreba dlhodobého budovania politickej kultúry

Chmelár zdôrazňuje, že politická kultúra sa nedá naučiť zo dňa na deň, ale musí sa v spoločnosti dlhodobo pestovať. Poukazuje na to, že na Slovensku chýbajú základné demokratické zvyklosti, ako napríklad odstúpenie lídra po prehratých voľbách.

"Viete, politická kultúra sa nedá naučiť. Tú si musí spoločnosť dlhodobo vypestovať. K úcte k demokracii patrí aj úcta k protivníkovi. Tu nejde len o to, že mladý Šimečka nie je taký formát, aby si dokázal vážiť politického súpera. My nemáme vypestované ani také zvyky, že líder po prehratých voľbách automaticky odstupuje z funkcie, aby jednak umožnil revitalizáciu svojej strany a aby sa politický spor nestal zbytočne osobným. U nás stále platí - ja som si tú stranu založil a ja si ju aj zničím. A to sa týka takmer všetkých. Ako veľmi by slovenská politika a slovenský parlamentarizmus potrebovali trochu toho britského gentlemanstva, noblesy a rešpektu k demokratickým pravidlám..."

Ústavný súd rozhodol: Právny štát v ohrození? Politici vo vojne!
Slovensko sa otriasa v základoch po rozhodnutí Ústavného súdu (ÚS) o kontroverznej novele trestného zákona. V stredu 3. júla sudcovia za zatvorenými dverami rozhodli o osude návrhu prezidentky a dvoch skupín poslancov, ktorý mal zastaviť zmeny v... Čítať ďalej
05 | 07 | 2024 | Eka Balašková

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik