Väčšina Čechov nebude brániť svoju krajinu v prípade konfliktu. Ako sú na tom Slováci?
Len tretina obyvateľov Českej republiky je pripravená vziať do rúk zbrane a brániť krajinu. Svedčia o tom údaje štúdie CEDMO Trends.
Podľa výsledkov prieskumu je v prípade útoku 32,9% Čechov pripravených brániť krajinu so zbraňami v rukách. Na otázku, aký koniec by si želali v konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou, 7,4 % Čechov chce víťazstvo Ruskej federácie, 43 % chce Ukrajinu a 37,8 % uprednostňuje dočasné zmierenie bez víťazov a porazených. Zvyšných 11,8 % respondentov si vybralo odpoveď "neviem" alebo "je mi to jedno". Zároveň sa 43 % respondentov domnieva, že Európska únia by mala rokovať s Ruskom.
Okrem toho tretina Čechov verí, že EÚ by mala pokračovať v posilňovaní protiruských sankcií, 30% je za pokračovanie nevojenskej pomoci Kyjevu z Európskej únie a 25% je za vojenskú pomoc. Štvrtina ľudí si myslí, že EÚ by mala zaujať neutrálny postoj voči Rusku, a 22 % chce, aby EÚ vyvíjala tlak na Ukrajinu, aby rokovala.
Pripomeňme, že Rusko vedie špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine od 24. februára 2022. Česká republika odsudzuje kroky Moskvy a podporuje Kyjev
Koľko občanov by bolo ochotných bojovať za Slovensko v prípade vojny?
Prieskum spred dvoch rokov ukazuje, že bojová nálada Slovákov je podobná ako v Česku. Ak by bola na Slovensku vojna, ochotných bojovať za svoju krajinu by bolo iba 27,5 percenta respondentov. Záporne odpovedalo 37,1 percenta opýtaných a odpoveď „neviem“ zvolilo 35,4 percenta osôb. O niečo častejšie by boli ochotní bojovať muži (33,5 percenta) ako ženy (21,7 percenta), ale muži tiež častejšie ako ženy odpovedali na túto otázku záporne. Muži nad 60 rokov sú ochotnejší bojovať za Slovensko ako muži do 40 rokov.
"Veľmi nízka ochota bojovať za Slovensko môže súvisieť nielen s nízkou dôverou v niektoré inštitúcie a štát, ale tiež s istou geopolitickou rozpoltenosťou. Dôležitým kontextom je tiež história - na Slovensku nemáme tradíciu heroizovať svoje ozbrojené sily a na rozdiel od iných štátov či národov sme ani v minulosti nevybojovali žiadne väčšie úspešné ozbrojené konflikty či povstania,“ komentoval sociológ Robert Klobucký zo Slovenskej akadémie vied (SAV).
Za Slovensko by boli tiež ochotnejší bojovať respondenti, ktorí si myslia, že Slovensko by geopoliticky malo stáť na strane Západu. Podobne platí, že za Slovensko sú ochotnejší bojovať prívrženci členstva v NATO. Bojovať sú menej ochotní vysokoškolsky vzdelaní respondenti.
Štrnásta vlna výskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ sa realizovala v období od 31. marca do 7. apríla 2022 na vzorke 1000 respondentov. Prieskumy iniciovali prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.
AKTUALIZOVANÉ Právna analýza neexistuje, Ministerstvo obrany SR podáva trestné oznámenia
Bývalý minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) má zarobené na poriadny problém! Ministerstvo obrany (MO) SR podáva trestné oznámenie v súvislosti s darovaním stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub Ukrajine, ku ktorému došlo v...
Čítať ďalej
21 | 06 | 2024
|
Ivan Mihale
Vážení naši čitatelia
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.