Satelity ako Starlink môžu poškodzovať ozónovú vrstvu.
Satelity Starlink a iné im podobné, môžu podľa nového výskumu z University of Southern California, poškodiť ochrannú ozónovú vrstvu Zeme píše The Independent.
Na konci svojej existencie satelity opustia obežnú dráhu a zhoria vo vyšších vrstvách atmosféry. Pri horení malého satelitu vzniká asi 30 kg oxidov hliníka. Podľa výskumníkov by len v roku 2022 mohol pád satelitov viesť k vytvoreniu asi 17 ton drobných čiastočiek oxidu hlinitého.
SpaceX už vypustil viac ako 6 000 satelitov a stále ich pribúda, pričom každý nový model je čoraz ťažší.
Oxidy hliníka poškodzujú ozónovú vrstvu. Vedci varujú, že môžu zostať v atmosfére a poškodzovať ozónovú vrstvu po celé desaťročia. Podľa odhadov vedcov, keď sa všetky plánované zoskupenia satelitov dostanú na obežnú dráhu, ročne sa uvoľní viac ako 350 ton oxidov hliníka. To je takmer o 650 % viac ako prirodzené úrovne atmosféry.
Samotná SpaceX je oprávnená vypustiť ďalších 12 000 satelitov Starlink. Amazon a ďalší technologickí giganti plánujú v najbližších rokoch vypustiť tisíce satelitov. Okrem toho sa Čína a EÚ chystajú postaviť svoje vlastné satelitné konštelácie. Výskumníci vyzývajú, aby problém neignorovali a sústredili sa na jeho vyriešenie už teraz.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.