Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v stredu návrh zákona, ktorý zaväzuje Rusko spolupracovať so svojím partnerom, Čínou, na budovaní mesačnej základne.
Čínsky štátny denník Global Times sa pochválil , že Rusko sa pripojilo k viac ako 30 ďalším „krajinám a medzinárodným organizáciám“ na projekte Medzinárodnej lunárnej výskumnej stanice (ILRS), z ktorých 20 podpísalo nejaké dohody na formalizáciu ich zapojenia.
The Global Times neuviedli mená ostatných partnerov, hoci spomenuli, že Egypt a Bahrajn podpísali ďalšiu čínsku misiu s lunárnou sondou Chang'e. Egypt bol medzi krajinami, ktoré prejavili záujem, keď Čína v roku 2021 predstavila svoj plán mesačnej základne, spolu s Ruskom, Venezuelou, Pakistanom, Azerbajdžanom, Bieloruskom, Južnou Afrikou, Thajskom a Nikaraguou.
Čínska bezpilotná sonda Chang'e-6 pristála na odvrátenej strane Mesiaca 2. júna, aby odobrala vzorky pôdy, čím sa Čína stala štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci po Spojených štátoch, Japonsku a Indii.
Čínske štátne médiá informovali, že štart Chang'e-7, ktorý zahŕňa Egypt a Bahrajn, je naplánovaný na rok 2026 a bude skúmať južnú polárnu oblasť Mesiaca. Taliansko, Rusko, Švajčiarsko, Thajsko a skupina s názvom International Lunar Observatory Association sa tiež zaviazali poskytnúť užitočné zaťaženie pre misiu Chang'e-7.
Čína dúfa, že do roku 2030 dosiahne pristátie na Mesiaci s ľudskou posádkou, do roku 2035 položí základy mesačnej základne v blízkosti južného pólu Mesiaca a do roku 2045 uvedie základňu online. Lunárna základňa bola predstavená ako odrazový mostík pre misie na Mars a ďalej. . Základňa by bola zdanlivo postavená pomocou čadiča ťaženého z povrchu Mesiaca.
Čína od svojich prvých verejných vyhlásení ponúkala svoj projekt lunárnej základne ako medzinárodné úsilie. Animované video, ktoré predstavilo plán lunárnej základne v roku 2021, zobrazovalo raketoplán NASA, ktorý sa vznáša zo základne.
Denník Global Times vo štvrtok uviedol, že partnerstvo Číny s Ruskom rozhodne odoberie vedenie vesmírneho prieskumu blednúcemu americkému vesmírnemu programu:
S opakovaným úspechom Číny v prieskume hlbokého vesmíru sa budú vyhliadky na jej medzinárodnú spoluprácu ďalej rozširovať, povedal pre Global Times Wang Ya'nan, šéfredaktor časopisu Aerospace Knowledge so sídlom v Pekingu .
„Po prvé, Čína prostredníctvom série úspešných vesmírnych misií preukázala výnimočne vysokú schopnosť a spoľahlivosť. To slúži ako predpoklad pre dobré partnerstvo, kde sa dajú lepšie dosiahnuť bohatšie vzorky a ideálnejšie vedecké výsledky,“ poznamenal Wang.
Okrem toho Čína vždy udržiavala otvorený a inkluzívny prístup k medzinárodnej spolupráci, čo je v dnešnom komplexnom globálnom prostredí zriedkavé, uviedli odborníci. Zatiaľ čo USA sú zaneprázdnené skandovaním rétoriky „čínskej hrozby“ v takzvaných vesmírnych pretekoch, Čína kráčala krok za krokom a prinášala bohaté, konkrétne výsledky, poznamenali.
Wang povedal, že ruské pokroky v astrofyzike a chémii zo sovietskej éry sa spoja s vyspelou technológiou Číny a masívnou priemyselnou výrobnou kapacitou, aby sa vytvorila synergia, ktorá je „väčšia ako súčet jej častí“.
Dohoda, ktorú Putin podpísal tento týždeň, bola prerokovaná medzi Ruskom a Čínou v roku 2022. Návrh zákona bol prezentovaný ako slúžiaci záujmom Ruska, pretože by „prispel k posilneniu strategického partnerstva Ruska s Čínou“ a upevnil „ vedúcu úlohu Ruska pri prieskume vonkajších vesmír, vrátane prieskumu a využívania Mesiaca.
Ruská vesmírna agentúra Roskosmos a čínsky Národný vesmírny úrad (CNSA) uviedli, že spoločný projekt bude zahŕňať základňu na povrchu Mesiaca, vesmírnu stanicu na obežnej dráhe a niekoľko roverov na prieskum mesačného povrchu. V ruskom zákone, ktorý Putin podpísal, sa znovu uvádzalo, že Čína a Rusko budú viesť projekt, ale bude otvorený pre účasť iných krajín.
Plán projektu Roskosmos počíta s kratším časovým harmonogramom ako v Číne, pričom sa predpokladá, že miesto bude vybrané do roku 2025, výstavba sa začne nasledujúci rok a základňa bude funkčná do roku 2035.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik