Progresívci mali ďalšie veľké mecheche! Sorosova Nadácia otvorenej spoločnosti odovzdávala v utorok 28. mája ceny súťaže Novinárska cena. Samozrejme, všetko si medzi sebou porozdávali tí najskalnejší liberáli a progresívci. Gólom večera bolo meno Osobnosti slovenskej žurnalistiky! Jednoznačne všetkých predstihol tata Šimečka. Veru, na jeho nadávky Slovákom sa chytá len málokto!
Pod záznamom z galavečera sa dočítate, že Novinárska cena 2023 ocení to najkvalitnejšie, čo slovenská žurnalistika priniesla v uplynulom roku. V jubilejnom 20. ročníku novinárskej súťaže boli ocenené najlepšie novinárske práce v 11 žánrových a dvoch špeciálnych kategóriách. Súťaž je určená novinárom a novinárkam z printových, audiovizuálnych a online médií, ale aj všetkým, ktorí tvoria občiansku žurnalistiku, ktorá reaguje na dôležité témy v spoločnosti.
Žurnalistika je vraj pilierom demokracie. Iste – ak nie je postavená na aktivistoch, ktorí vysielací čas zneužívajú na prezentáciu seba a svojich názorov. Preto boli stiahnutí Janka Krescanko Dibáková, Iliev, Dírer, či najnovšie Michal Kovačič. Padajú hviezdy, rúca sa demokracia?
Galavečeru v bratislavskej Starej tržnici po remeselnej stránke nebolo čo vyčítať. O čom bude obsah, predznamenali už moderátori Martin Staňo (RTVS) a herečka Lenka Libjaková už pri tom, ako sa vzájomne predstavili nenechali nikoho na pochybách, v akom duchu sa podujatie ponesie. Pravda, nič nebolo povedané priamo, ale pekne medzi riadkami. Veď RTVS už má predsa namále a herci to majú také ťažké...
Režisérka svetového formátu cez telemost síce veľmi nekonkrétne, no neprekvapivo hovorila o tom, aká je slovenská spoločnosť polarizovaná a za hlavný problém označila politikov, ktorí na politický boj zneužijú všetko, čo sa len dá.
Prítomným sa prihovorili aj zástupcovia partnerov podujatia: riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti, Fedor Blaščák, a Juraj Bárta zo Slovenskej sporiteľne. Ten nezabudol pripomenúť, že „Slovenská sporiteľňa je otvorená spolupráci s občianskou spoločnosťou…“
Mikrofónu sa ujali šéfredaktori červených denníčkov Beáta Balogová (SME) a Matúš Kostolný (Denník N). Tí prečítali nekonkrétny text o odsúdení násilia a útoku na premiéra, ktorý bol zverejnený aj online, ako vyhlásenie k atentátu na Roberta Fica.
Cenu za najlepší podcast získali Eva Frantová s Marekom Frankom (SME) za príspevok „Ako končí Ficom dotovaný biznis? Podtitul má „Reportáž z baní: Koniec tradície alebo biznisu Ficových ľudí?“
V kategórii Regionálna žurnalistika zvíťazila Jana Ogurčáková s rozhovorom „Má deti, bola vydatá a žije v malom meste. Po tridsiatke si uvedomila, že je lesba.“
„Rozhovor … ponúkol autentické vyrozprávanie životného príbehu ženy, matky a bývalej manželky, uvedomujúcej si svoju homosexuálnu orientáciu až po založení rodiny,“ zhodnotila rozhovor porota. Čo je trendy, treba oceniť...
V porote „sedeli“ aj Michal Vašečka a Anna Polcková.
Vašečka sa ako sociológ zúčastňuje povestných debát Denníka N „Ako zachrániť demokraciu,“ kde sa pravidelne akože vtipne naváža do vidieckeho myslenia slovenského obyvateľstva. A publikum sa vždy dobre baví, tlieska...
Evanjelická farárka Anna Polcková sa často prezentuje výrokmi, ako „Vy, ktorí a ktoré chcete vedieť, čo je o sexualite (a homosexualite) v Starej zmluve, ako sa to interpretuje dnes, si prednášku nenechajte ujsť.“ Dnes sa to však interpretuje v troch monoteistických náboženstvách tak, že líhať s vlastným pohlavím je hriech. Stačí si pozrieť online kázne rabínov, kňazov, patriarchov a imámov.
Za YouTube kanál, ktorý rúca mýty o Rómoch získali ocenenie traja tvorcovia: Barbora Botošová, Marek Lehocký, Denisa Uherová.
Najlepším investigatívnym príspevkom v kategórii Audiovizuálna žurnalistika bola reportáž Kamery nad zlato autora Jozefa Kubánka. Týkala sa „kúpy protipožiarneho kamerového systému vedením štátnych lesov na sklonku jednofarebnej vlády SMER-u“.
„Venuje sa spoločensky dôležitej téme korupcie a netransparentného nakladania s verejnými zdrojmi na Slovensku,“zhodnotila porota, ktorej členom bol aj ďalší zo „záchrancov demokracieMarián Leško.
Cenu za najlepší rozhovor či diskusiu v kategórii Audiovizuálna žurnalistika prišiel vyhlásiť veľvyslanec USA na Slovensku. Dvíhate obočie, čo tam ten robil? Dvihnete ho ešte viac, keď zistíte mená nominovaných: Michal Havran, Veronika Cifrová Ostrihoňová a Michal Kovačič. Nezávislosť len taký fukot. Cenu nakoniec získal posledný menovaný za predvolebnú diskusiu za tradičnú a poctivú žurnalistiku. Veď hej, vrana vrane oči nevykole, však...
Ústa plné demokracie a slobodnej žurnalistiky, no domov ani pohľad – inak by musel spomenúť Assangea, ktorý v USA čelí hrozbe najvyššieho trestu, prípadne vypínanie Facebookových účtov politikom s nepohodlnými názormi. Ešteže veľvyslanec USA pripomenul, že ochranou pred autoritárstvom v štáte sú novinári a tretí sektor.
„Vy ste hrdinovia,“povedal, čím si vyslúžil potlesk. A USA vraj bude vždy stáť pri nás. Čas ostal aj na protiputinovský naratív v niektorých médiách.
Cenu za najlepšiu audiovizuálnu reportáž si prevzal Rastislav Striško za sériu príspevkov o ničivom zemetrasení v Turecku (TV JOJ). Ten otvorene vyhlásil, že nie je politický novinár a politike sa nerozumie. Ani on celkom apolitický ostať nemohol - Ukrajinu treba podporovať všetkými možnými prostriedkami, pretože bojuje aj za nás, čo je vraj rovnako jasné, ako že Zem je guľatá.
Ocenení boli aj Konštantín Čikovský (ekonomická žurnalistika / Denník N), Laura Kellö Kalinská (písaný rozhovor / Aktualty), Michaela Žureková (komentár). V kategórii „Komentár“ bol nominovaný aj text Zoltána Szalaya (Denník N) „Návod pre Roberta Fica, ako správne vysloviť meno Georgea Sorosa“. Pár dní po atentáte na premiéra? Nuž ... tak je.
Porota tiež ocenila písanú reportáž Juraja Mravca, o ktorej napísala, že je to „výnimočná, literárna reportáž, ktorá ponecháva interpretačný priestor aj pre čitateľov a prináša intímny zážitok dotyku so skutočnými príbehmi ľudí v Ukrajine.“ Ocenený však bol medzinárodný tím za najlepšiu medzinárodnú investigatívu v sérii „Odhalení ruskí špióni a ich aktivity na Slovensku a v Európe“.
Cenu za investigatívnu žurnalistiku si napokon prevzala Karin Kőváry Sólymos (Investigatívne centrum Jána Kuciaka) za prácu „Deepfake video, ktoré zasiahlo do predvolebnej kampane, šírili Harabin aj Marček. Bolo súčasťou väčšieho plánu?“ Cenu však získala aj Petra Strižsková za príbehy Homofóbia v nás. Podľa poroty „dáva hlas skupine rodičov LGBTI+ detí“, ktorí sa „delia o svoje skúsenosti s ich comingoutom a vyrovnávaním sa s novou sexuálnou identitou“. Fakt týmto deťom nejdeme núkať pomocnú ruku a ideme ho v ešte detskom veku sexualizovať?
Porota v zložení Iveta Radičová, Zuzana Szatmáry, Alexej Fulmek a Rudolf Chmel vybrala Osobnosť slovenskej žurnalistiky. Tú si odniesol tata Šimečka. Presne ten „záchranca demokracie“, ktorý nás, Slovákov má za zbabelý národ. Svoju ďakovnú reč ukončil odporúčaním kolegom, aby sa nedali ovplyvniť politikmi, ktorí nabádajú novinárov, aby sa po atentáte pozreli do zrkadla.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik