Koniec vzájomného nepodloženého a neopodstatneného obviňovania sa bolo jednou z vecí, ktoré si poslanci NR SR schválili na utorkovom (21. mája) zasadnutí parlamentu. Pripomenul im to aj minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS / Život-NS). Ten vo videu zo stredajšieho (22.5.) rokovania NR SR tvrdí, že opozícia sa veľmi rýchlo vrátila do starých koľají.
V pléne NR SR sa Tomáš Taraba ohradil voči opozičnému obvineniu, že zákon o výrube náletových drevín vznikol, ako jeho biznis plán. Hovoril tiež, aký je záujem zákona a nesúhlasí ani s návrhom SaS na platenie horibilných pokút za vyrúbanie stromu vo vlastnej záhrade. Vysvetlil tiež, kde je problém aj s výskytom medveďa.
Tomáš Taraba sa v pléne NR SR ohradil voči tvrdeniam niektorých poslancov SaS, že zákon o výrube náletových drevín vznikol ako súčasť jeho biznis plánu s pôdou. Alojz Hlina dokonca prišiel s tvrdením, že Taraba „menej donesie v kabele“.
„V Bratislave k dnešnému dňu sú rozostavané developerské projekty za asi 600-miliónov eur. Plus z PS povedali, že tým, že zvýšime výrub na približne 15 cm priemer dreviny, že Bratislave ušetria tristotisíc eur. Vy sa počúvate? 600-miliónov eur sú developerské projekty a podľa vás my tu predkladáme zákon, aby niekto ušetril 300-tisíc eur,“nechápe logiku opozície Taraba. Keby sa fungovalo podľa tejto logiky, je podľa Tarabu jednoduchšie ísť cestou zmeny vyhlášky o výrube náletových drevín. To, čo však SaS nevie pochopiť, je – byť na strane slovenských záujmov.
„Pre nás je slovenským záujmom, aby si poľnohospodár vedel vyčistiť poľnohospodársku pôdu. Základná odpoveď na otázku, čo sa stane, keď máte 200-tisíc hektárov zarastenej poľnohospodárskej pôdy a vyčistíte ju? Z toho nevznikne developerský projekt, z 200-tisíc hektárov náletových drevín po vyčistení vznikne 200-tisíc hektárov čistej poľnohospodárskej pôdy,“ vysvetlil minister.
„Tu sa tri až desať rokov čakalo na to, aby si 15-cm priemer mohol niekto vyrúbať,“ dopĺňa minister a pýta sa priamo Alojza Hlinu, kde je jeho sociálne cítenie, keď sa SaS dožaduje kontrol stromov vo vlastnej záhrade. „Lebo vám povedia, že intravilán a zastavaná plocha. „O tomto to je – vkuse zdierať ľudí s priemerným platom a to, čo zarobia, tak Alojz Hlina im tam pošle inšpektorov, keď si chcú vyrúbať 15cm priemerný stromček, nech zaplatia 850 eur pokutu.“
Taraba tiež vysvetlil druhý problém, ktorý pri prerokúvaní tohto zákona vznikol – náletové dreviny síce nie sú lesom, ale neustále sa rozširujú.
„Prvých desať rokov si poviete, že tých 100m okolo lesa – kašlime na to, veď to je niekde pri lese. Po desiatich rokoch už sa to tvári, že je to les, ďalších sto metrov, ďalších sto metrov a potom otvoríte dvere domu a ste v lese, kde sa prirodzene pohybuje medveď a poviete, že to je jeho prirodzené územie. Ak je raz niečo les, nech je to les, kto chce mať lúku zarastenú lesom, nech si zmení účel využitia pozemku na les. Kto chce, aby tam bola čistá poľnohospodárska pôda, bude mať právo si to vyčistiť bez toho, aby sa do toho nabúravali mimovládky,“ uzatvára Tomáš Taraba.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik