Začala MIMORIADNA schôdza o osude RTVS. NEUVERÍTE, koho privítala Jaurová
15 | 05 | 2024 I Ivan Mihale

V stredu ráno o 9.00 h sa začala v Národnej rade SR mimoriadna schôdza, ktorá sa má venovať zmenám v RTVS.

Aktualizované 9:31

Ministerka Šimkovičová na úvod rokovania odôvodňuje vládny návrh o zmenách v RTVS. Počas jej prejavu sa poslanci z hnutia Slovensko postavili pred ňu do radu so zalepenými ústami a transparentom "Koniec slobody slova v RTVS". Následne sa za ministerku postavili koaliční poslanci.

V pléne bolo opäť dusno

Príhovor ministerky kultúry M. Šimkovičovej

Ponúkam vám môj dnešný príhovor z pléna Národnej rady SR. Neprekvapuje ma, že sa to opäť neobišlo bez cirkusu.

Vážený pán predsedajúci, vážené poslankyne a poslanci národnej rady, vážení členovia vlády Slovenskej republiky, vážení prítomní hostia.

Návrh Zákona o Slovenskej televízii a rozhlase predkladá Národnej rade SR Vláda Slovenskej republiky. Táto úloha vyplýva z jej základného dokumentu, ktorým je programové vyhlásenie Vlády SR, schválené týmto parlamentom na sklonku minulého roka.

V úvode chcem zdôrazniť, že tento zákon nanovo upravuje postavenie, poslanie, úlohy a činnosť Slovenskej  televízie a rozhlasu, jej orgánov, hospodárenie a financovanie Slovenskej televízie a rozhlasu. Zásadne mení neúspešný model dvoch verejnoprávnych médií vyplývajúci z bývalého zákona o RTVS 532/2010, ktorý bol prijatý pred takmer štrnástimi rokmi.

Ani za tento dlhý čas sa nepodarilo naplniť jeho základné ciele ako napríklad zabrzdiť zadlžovanie verejnoprávneho vysielania a zabezpečiť jeho finančnú konsolidáciu.

Vysielanie Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie postupne strácalo atribúty verejnoprávnosti, vyváženosti, nezávislosti, objektívnosti, pravdivosti, transparentnosti. Problematická je tiež efektivita využívania zverených verejnýchfinancií a miera spoločenskej dôveryhodnosti týchto médií.

Vtedajší predkladatelia zákona zdôvodňovali jeho prijatie aj budúcim jednotným priestorovým riešením Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu v novovzniknutom RTVS. Unifikovali sa však len tvorba a názory tvorcov. Fyzicky spojiť tieto inštitúcie sa podarilo len v štúdiu v Banskej Bystrici, keď rozhlas s televíziu natlačili do jednej budovy. Vtedajšie sídlo štúdia Slovenskej televízie manažment predal a dnes sú tam byty. S jednotným tvorivým priestorovým riešením to však nemá nič spoločné.

Tvorba a vysielanie oboch verejnoprávnych inštitúcii sa v súčasnom období minimálne líši od iných komerčných médií hlavného prúdu. Spravodajstvo a publicistika v slovenskej televízii a slovenskom rozhlase sa stali postupne príveskom ideologického a politického ťaženia súkromných médií. Ich verejnoprávny charakter a objektívnosť neochránil ani dlhodobý výber koncesionárskych poplatkov formálne prezentovaný ako účasť verejnosti, čo malo zabezpečovať nezávislosť RTVS. Minulý rok sa bývalej vláde a koalícii podarilo zrušiť výber úhrad za služby verejnosti tzv. koncesionárskych poplatkov a nahradili ichkaždoročným jednorazovým príspevkom zo štátneho rozpočtu.

Z vysielania Slovenského rozhlasu aj Slovenskej televízie sa stratil seriózny, kritický, širokospektrálny pohľad na javy a udalosti v spoločnosti a doterajší RTVS ako jednotná inštitúcia sa sústredila len na hľadanie formálnych spojení oboch verejnoprávnych vysielateľov s okrajovým rešpektom k ich tvorivým, technickým, či technologickým špecifikám. V RTVS sa v Slovenskom rozhlase aj Slovenskej televízii vytvorilo názorovo unifikované prostredie s veľkým zúžením oponentúry a tvorivej diskusie. Zámery a úmysly predkladateľov sa minuli účinku. Naopak, pri Slovenskej televízii čiastočne a pri Slovenskom rozhlase vo veľmi veľkej miere sa stratila bývalá osobitá identita týchto verejnoprávnych médií.

Keďže Vláda SR sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala vytvoriť nový legislatívny rámec financovania, organizácie a fungovania verejnoprávnych médií, predkladáme NR SR návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Cieľom návrhu je v období meniaceho sa a rozvíjajúceho sa mediálneho priestoru posilniť ich verejnoprávny charakter, zabezpečiť dodržiavanie plurality a princípov demokracie a slobodnej tvorby. Nový zákon umožní špecifický rozvoj týchto národných inštitúcií v prudko sa meniacom konkurenčnom prostredí.
Vytvorenie legislatívneho prostredia je prvým krokom pre úspešné pôsobenie Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu v novom digitálnom mediálnom prostredí. Slovenský rozhlas a Slovenská televízia po  zrušení výberu koncesionárskych poplatkov za služby verejnosti budú hospodáriť relatívne samostatne s príspevkom zo štátneho rozpočtu, s finančnými prostriedkami získanými vlastnou činnosťou, z reklamných produktov a vlastným majetkom.
Zákon predpokladá možnosť lepšieho hospodárenia v rámci špecifických tvorivých podmienok oboch inštitúcií, modernizáciu a zdroje na ocenenie tvorcov zo zvýšeného podielu na reklamnom balíku.

Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorý vláda predkladá, vytvára zároveň platformu na prehodnotenie súčasných podmienok duálneho systému na Slovensku. A to najmä z pohľadu obsahu vysielania a tiež využitia reklamného koláča, ktorý sa vytvára v SR.
Ako iste viete, vážené poslankyne a poslanci, pôvodným cieľom bolo v 90 - tych rokoch zabezpečiť obsahovú informačnú pluralitu v masovokomunikačných prostriedkoch a vytvoriť podmienky pre rovnováhu medzi vznikajúcimi súkromnými médiami a verejnoprávnym Slovenským rozhlasom a Slovenskou televíziou. Podľa toho sa nastavilo a viackrát aj zákonom menilo delenie reklamného balíka v prospech súkromných médií. Postupne sme však na Slovensku dosiahli až taký extrém, že finančné prostriedky z reklamy takmer komplet pripadli súkromným médiám, ale z hľadiska obsahu sa predpokladaná duálna vyváženosť stratila. Rozdiely vo vysielaní verejnoprávnych a súkromných médií sú len marginálne, pluralita názorov je pomaly archaizmus. V súkromných i verejnoprávnych médiách vystupujú spravidla tí istí propagandisti v šatách rôznych politológov, analytikov či hercov. Pred tvorcami zákona o STVR teda stáli, popri zmene kreovania riadiacich štruktúr, aj tieto zásadné otázky.

Rozhlas a televízia sú zo zákona financované z daní vybraných do štátneho rozpočtu a koncesie vláda nevráti. Aj tak boli len akousi mimoriadnou daňou, ktorá s verejnoprávnosťou a objektivitou tvorby a vysielania nemala nikdy nič spoločné.
Koľko finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu, teda daní občanov, má ísť na spravodajstvo, šport, publicistiku, na kultúru, zábavu výrobu resp. koprodukciu filmov, seriálov či dokumentov, a koľko percent z reklamného koláča je správne poskytnúť verejnoprávnej inštitúcii pre verejnoprávnu službu? Sú prostriedky z daní občanov na externú a extrémne drahú výrobu programov použité v prospech verejnej služby alebo v prospech vybranej skupiny tvorcov a zamestnancov? V zákone o STVR sme sa na tieto otázky snažili odpovedať. Musím povedať, že až život ukáže do akej miery sa nové princípy uplatnia.
Vláda SR a Ministerstvo kultúry SR novým zákonom o činnosti verejnoprávnej inštitúcie plní prísľub občanom. Napĺňa programové vyhlásenie vlády a čiastočne narovnáva pokrivenú situáciu v slovenskom mediálnom priestore. Tieto kroky predstavujú zabezpečenie politickej vyváženosti, slobodnej tvorby a nezávislosti. Myslíme si, že verejnoprávna inštitúcia by mala postupne odísť od extrémnej politickej zaujatosti, neobjektívnosti spravodajstva a manažovania publicistiky bez plurality a prejsť k objektivite a spravodlivosti.

Začala Mimoriadna schôdza

O jej konaní informoval v utorok podpredseda parlamentu poverený jeho riadením Peter Žiga (Hlas-SD). Pôvodný návrh zákona z dielne rezortu kultúry ministerky Martiny Šimkovičovej vzbudil v opozícií ale aj v samotnej inštitúcií rozruch, v dôsledku čoho došlo aj k jeho úprave. Aj napriek tomu s jeho znením nesúhlasia. Koalícia však predpokladá, že návrh zákona o STVR schvália.

Jaurová privítala diplomatov z ambasád

V priestoroch parlamentu sú prítomní aj diplomatickí zástupcovia britskej a americkej ambasády. Privítala ich Jaurová (PS), podľa ktorej prišli počúvať diskusiu o STVR, kedže si uvedomujú dôležitosť verejnoprávnych médií.

Ihneď sa strhla KRITIKA

Igor ŠIMKO - poslanec NRSR (HLAS): “DIKTÁT ZAHRANIČNÝCH MOCNOSTÍ VO VEREJNOPRÁVNOM MÉDIU MUSÍ SKONČIŤ! Slovenské záujmy na 1. mieste 🇸🇰 ” Poslankyňa Jaurová (PS) nám oznámila, že nám vybavila publikum…

Vláda Roberta Fica v apríli schválila návrh zákona o STVR a tak bolo len otázkou času, kedy sa dostane do parlamentu. Koalícia dopredu ohlásila, že diskusiu obmedzí. V zákulisí sa hovorí o dvoch rokovacích dňoch. Predseda SNS Andrej Danko navrhuje zdvihnúť podiel reklamy, ktorý momentálne zákon drží na úrovni 0,5 percenta. 

Návrh formálne nerozdeľuje súčasnú RTVS, mení však pravidlá kreovania orgánov telerozhlasu. Dňom účinnosti nového zákona má zaniknúť mandát súčasného riaditeľa Ľuboša Machaja i členov Rady RTVS. Mení sa i názov verejnoprávneho média (STVR), keďže ten doterajší podľa predkladateľov degradoval štátotvorný (slovenský) národ. Zavádza nový inštitút etickej komisie, ktorá bude poradným orgánom rady. STVR tiež zaradí každý deň do vysielania v čase od 23.30 h do 00.30 h štátnu hymnu Slovenskej republiky. Predstavitelia koalície argumentovali potrebu zmien neobjektívnosťou verejnoprávnej televízie a rozhlasu či neudržateľnosťou súčasného modelu fungovania.

Iniciatíva za verejnoprávnosť vyzýva poslancov, aby ho nepodporili

Koordinačný výbor iniciatívy zamestnancov a spolupracovníkov RTVS za verejnoprávnosť a nezávislosť odovzdal na začiatku mája v NR SR listy adresované poslancom parlamentu. Vyzýva ich, aby nepodporili návrh zákona o STVR. "Práve týmto formálnym aktom chceme tieto aktivity posunúť, ukázať, že nám ako zamestnancom veľmi záleží na tom, aby sme mohli pracovať v slobodnej inštitúcii," zdôvodnil člen koordinačného výboru Tomáš Bartoněk. Poznamenal, že listy priniesli symbolicky v Svetový deň slobody tlače.

Autori listu argumentujú, že návrh zákona o STVR vzbudzuje obavy nielen o budúcnosť objektívneho spravodajstva, ale aj o celkovú dôveryhodnosť a postavenie verejnoprávnej inštitúcie na Slovensku. Ako pripomenuli, tieto obavy vyjadrili stovky pracovníkov Rozhlasu a televízie Slovenska. Poukázali aj na kritiku zo zahraničných médií či protestný hlas rešpektovaných osobností.

Zamestnanci telerozhlasu upozorňujú zákonodarcov, že oslabenie verejnoprávnej inštitúcie ešte viac prehĺbi obavy o stav právneho štátu a úroveň demokracie v očiach partnerov vrátane Európskej komisie. "To môže mať aj negatívne ekonomické dôsledky, ktoré budú znášať všetci občania a obyvatelia Slovenska, teda aj vaši voliči," podotkli v liste. Poslancom sa prihovárajú s tým, že veria v zhodu na tom, že pre úspech Slovenska a všetkých jeho obyvateľov je nevyhnutné, aby boli médiá skutočne slobodné, nezávislé a najmä, aby šírili len pravdivé a overené informácie.

Opozícia aj mimovládne organizácie sú proti

Opozícia, viacero mimovládnych organizácií i vedenie RTVS návrh kritizujú. Hovoria o účelových zmenách. “To, ako riadi rezort kultúry, je nemožné udržať ďalšieho tri a pol roka," zdôraznila podpredsedníčka PS a podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Zora Jaurová, ktorá návrh zákona označila za absurdný a ktorý likviduje verejnoprávnu televíziu a rozhlas. "Pozývam preto všetkých ľudí na protest za záchranu RTVS. Postavme sa tomuto plánu v stredu o 18.00 h na Námestí Slobody,” zdôraznila Jaurová.

“Ministerka Šimkovičová spolu s kolegami tvrdia, že televízia a rozhlas sú nevyvážené, lebo v nich nedostávajú priestor napríklad ľudia, ktorí tvrdia, že Zem je plochá. Vyváženosť ale neznamená rezignáciu na základné hodnoty pravdy a demokracie, na ktorých stojí naša spoločnosť. Rozum predsa nie je možné vyvažovať šialenstvom a rešpekt nenávisťou,” uviedla Jaurová.

Pod petíciu "Zastavme únos RTVS" sa doteraz podpísalo vyše 85-tisíc ľudí. “Sme presvedčení, že sloboda tlače je jeden zo základných pilierov právneho štátu a hodnôt, na ktorých stojí Európska únia. Slobodné a od štátnej moci nezávislé verejnoprávne médiá sú nevyhnutným predpokladom funkčnej demokracie, v ktorej majú občania ako pôvodcovia moci prístup k objektívnym informáciám o činnosti politikov,” uvádza Zuzana Petková, riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu a jedna z autorov petície.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť. 

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik

 

Minister Šutaj Eštok zverejnil zlú správu z Bruselu
V Bruseli bol definitívne schválený takzvaný migračný balíček, informuje na sociálnej sieti minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (HLAS - SD). Šutaj Eštok zdôrazňuje, že migračný balíček zavádza neprijateľný princíp, že členské štáty buď dobrovoľne... Čítať ďalej
15 | 05 | 2024 | Gabriela Fedičová