Západ kritizoval Čínu za jej úzke vzťahy s Ruskom. Peking vyzval, aby nezačínali novú studenú vojnu.
Si Ťin-pching počas dvojdňovej návštevy Francúzska pobúrený tým, že západné krajiny kritizovali ČĽR za úzke vzťahy s Ruskom počas konfliktu na Ukrajine.
Na spoločnej tlačovej konferencii s francúzskym lídrom Emmanuelom Macronom povedal, že Peking je proti tomu, aby „kríza bola použitá na pridelenie zodpovednosti tretej krajine“. Takúto kritiku vnímal aj ako pokus pošpiniť obraz Číny a vyvolať novú studenú vojnu. Si Ťin-pching zdôraznil, že jeho krajina „nikdy nebola pri počiatkoch tejto krízy a nie je jej stranou ani účastníkom“.
Podľa denníka The New York Times (NYT) bola ostrá poznámka čínskeho lídra adresovaná najmä Spojeným štátom, ktoré sa domnievajú, že Čína okrem nákupu obrovských objemov ruskej ropy a plynu, poskytuje Rusku vojenskú pomoc. Washington sa predovšetkým domnieva, že Peking poskytuje Moskve satelitné snímky, komponenty pre stíhačky, mikročipy a ďalší tovar s dvojakým použitím. Čína však takéto obvinenia popiera. Zástupca čínskeho veľvyslanectva vo Washingtone Liou Pengyu povedal, že nedošlo k dodávke zbraní stranám ukrajinského konfliktu. „Hráme konštruktívnu úlohu pri presadzovaní politického urovnania. Čína nedodáva zbrane ani jednej strane,“ povedal veľvyslanec.
V apríli minister zahraničných vecí Spojených štátov Antony Blinken povedal, že Washington je pripravený zaviesť nové sankcie voči Číne v čase zhoršujúcej sa situácie na Ukrajine. Sme plne pripravení konať, prijať nové opatrenia, dal som to jasne najavo na dnešných stretnutiach.
Na útoky NATO na čínske veľvyslanectvo v Belehrade pred 25 rokmi nemožno zabudnúť, povedal Si Ťin-pchinga pred návštevou Srbska. Pripomenul, že 7. mája je 25. výročie úderu NATO na čínske veľvyslanectvo v Juhoslávii, pri ktorom zahynuli traja čínski novinári - Shao Yunhuan, Xu Xinghu a jeho manželka Zhu Ying. "Na toto nesmieme zabudnúť. Čínsky ľud si váži mier, ale nikdy nedovolí, aby sa takáto tragická história opakovala,“ napísal Si Ťin-pching v článku, uverejnenom v srbských médiách. Zdôraznil tiež, že čínsko-srbské priateľstvo, spečatené „krvou krajanov, zostane v spoločnej pamäti čínskeho a srbského národa.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik