Zhruba takto pred rokom z juhu Slovenska začali prichádzať informácie, že na naše územie v Komárne, cez železničný most ponad Dunaj, prichádzajú denne desiatky ilegálnych migrantov. Mladých mužov, údajne zo Sýrie. Vtedajší policajný prezident Štefan Hamran tvrdil, že medzinárodné dohody slovenskej polícii zväzujú ruky v tom, aby proti nim mohla niečo podniknúť. Oháňal sa argumentom, že Sýrčania na našom území nespáchali žiadny trestný čin. Dnes Štefan Hamran kandiduje do Európskeho parlamentu. Aktivistka, ktorá na problém upozornila medzi prvými dnes hovorí o tom, ako kandidát do EP po celý čas zavádzal občanov Slovenska.
Hamranove početné tlačové vyhlásenia vždy obsahovali argument o tom, ako polícia na našom území neeviduje žiaden trestný čin spáchaný migrantmi. Tvrdil to aj na tlačovej besede s primátorom Komárna. Ten sa vtedy vyjadril, že migranta v Komárne nevidel, miestni ich preto začali volať „neviditeľní“. Nová vláda zakročila a naše hranice už nie sú korzo. Komárňanskej aktivistke Tímei EtheyKatz sa do rúk dostala správa, podľa ktorej si v našich väzniciach odpykáva trest niekoľko desiatok Sýrčanov.
„Som nesmierne rád, že vláda nepodlieha tlakom médií, občanov a rôznym politickým tlakom smerujúcim k tomu, aby sa zaviedli absolútne nezmyselné hraničné kontroly na slovensko-maďarskej štátnej hranici,“hovoril Štefan Hamran s tým, že polícia podľa neho neeviduje trestné činy, ktoré by spáchali nelegálni migranti zo Sýrie. Tento argument prezentoval aj s primátorom Komárna Keszeghom na júnovej tlačovej besede po tom, ako sa v meste podozrivo často objavovali skupinky mladých mužov, ktorí na Slovensko prichádzali cez železničný most ponad Dunaj.
Primátor Komárna vtedy prehlásil, že on v Komárne nelegálneho migranta nevidel a miestni ich preto začali volať „neviditeľní“. A neviditeľní boli pre kompetentných až do konca Ódorovej prezidentkinej vlády, kedy mladí muži na naše územie korzovali pozdĺž celej hranice s Maďarskom. V okolí Veľkého Krtíša, kde bola situácia najkritickejšia, vznikli Hraničné hliadky, ktoré mali na prípadných migrantov pôsobiť odstrašujúco. Hamran však stále tvrdil, že títo „Sýrčania“ sa na našom území ničoho nedopúšťajú, preto nie je dôvod ilegálnu migráciu riešiť.
Aktivistka Tímea EtheyKatz bola jednou z tých, ktorí na ilegálnych migrantov začali upozorňovať medzi prvými. Pred pár dňami citovala zo správy, koľko väzňov z radov cudzincov si odpykáva trest na Slovensku.
„Vo výkone trestu bolo k 31. decembru 2023 celkom 314 cudzincov, z toho 297 mužov a 17 žien. Vúzobne stíhaných bolo 191 cudzincov. Najpočetnejšou skupinou boli občania Ukrajiny – 107, Českej republiky, 51 a teraz počúvajte pozorne, zo Sýrie 50,“ hovorí EtheyKatz stojac na miestach, kade migranti najčastejšie prekračovali Ipeľ.
„Aj tu je vidno, ako nás Csirkefogó (nelichotivá prezývka Štefana Hamrana, pozn. red.) a richtár zavádzali. Nezabudnite teraz, že Csirkefogó kandiduje do EP. Myslíte si, že je vhodné, aby bol takýto človek ľuďmi zvolený,“uvažuje EtheyKatz.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik