Koaličný Smer-SSD je aj pol roka po voľbách politickým favoritom. Z prieskumu agentúry AKO pre JOJ 24 vyplýva, že by dosiahol 22,2 percenta. Hlas-SD sa v prieskume posunul o pár desatín percent na 16,5 percenta a Progresívne Slovensko stále na Smer nestačí, volilo by ho 20 percent ľudí, informuje portál noviny.sk.
Dáta od respondentov agentúra zbierala medzi 9. a 14. aprílom, pričom sa snažila zachytiť nálady v spoločnosti po prezidentských voľbách, ktoré vyhral Peter Pellegrini.
"Skúste si predstaviť, že by sa parlamentné voľby do NR SR konali najbližší víkend. Ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Prečítam vám strany v náhodnom poradí alebo môžete povedať aj nejakú inú," pýtal sa prieskum respondentov, pričom do aktuálnych čísel začlenil len odpovede tých, ktorí vedeli pomenovať konkrétnu stranu a išli by k voľbám.
"Keď sa na prieskum pozrieme vo všeobecnosti, tak toto sú prvé dáta po prezidentských voľbách. Videli sme zjednotenie opozície a na poslednú chvíľu sa zjednotila aj koalícia," uviedol pre Noviny PLUS TV JOJ šéf agentúry AKO Václav Hřích s dôrazom aj na mimoparlamentné strany, ktoré mali vo voľbách svojich kandidátov.
Víťaz septembrových volieb vedie aj pol roka po nich. Smer-SD dosiahol v aktuálnom prieskume agentúry AKO pre JOJ24 21,2 %.Hoci o dčeväať desatín poklesol, na prvú priečku mu to stále stačí. Prezidčentské voľby a ich výsledok spôsobil v príapde Hlasu-SD Petra Pellegriniho len mierny nárast. "Prezidentská strana" sa v prieskume posunula o necelý 0,6 desatín na 16,5 %. Progresívne Slovensko pokleslo rovnako, ako Smer a aktuálne mu prieskumná agentúra namerala 20,1 %.
Kresťansko-demokratické hnutie má v súčasnosti 7,9 %, 6,5 % má strana SaS a koalícia Matovičovo Slovensko Slovensko by sa s výsledkom 5,1 % nedostalo do parlamentu, ak by išlo do volieb ako koalícia spolu s Kresťanskou úniou a stranou Za ľudí. Potrebovalo by totiž prekročiť hranicu 7 %. Tesne by sa do parlamentu dostala aj SNS na čele s Andrejom Dankom s výsledkom 5,1 %.
Aktuálna koalícia by tak mala silnejší mandát, ale pokiaľ by sa do parlamentu nedostala Maďarská Aliancia, alebo hnutie Republika, na ústavnú väčšinu by zatiaľ nedosiahla. Práve tieto dva subjekty by zostali tesne pred bránami parlamentu so ziskom 4,9 %.
AKO PRE JOJ 24
"Pán Forró pred voľbami hovoril, že jeho šanca dostať sa do druhého kola prezidentských volieb je takmer nulová, ale na druhú stranu, že chce zjednotiť maďarských voličov. To sa ukázalo, že mu vyšlo. Im zjavne pomohli voľby," pokračoval Hřích. Republika má podľa neho podobný výsledok, ako mala vo voľbách. Podľa Hřícha je za tým aj to, že kampaň zjednotila tento typ voliča, ktorý volil Štefana Harabina.
Demokrati, ktorých v súčasnosti vedie Jaroslav Naď dosiahli v prieskume 3,3 % a teda si oproti voľbám mierne polepšili a mali by nárok na príspevok od štátu. Od prekonania nevyhnutných 5 % má strana ešte stále pomerne ďaleko. "Preferencie Demokratov sú adekvátne ich výkonu," poznamenal sociológ s tým, že toto je momentálny potenciál strany. Upozornil aj na to, že voličská účasť vo voľbách do Europarlamentu bude vyššia, pretože všetky veľké strany ich vnímajú, ako dôležité. "Budú vyzývať svojich voličov, aby sa zúčastnili a účasť poskočí hore," povedal s tým, že konečne to nebude hanba, ako v minulých rokoch.
Bývalé koaličné hnutie Borisa Kollára Sme rodina v prieskume dosiahlo len 2,3 % a Kotlebovci ĽSNS dosiahli len na 0,8 %. Okrem Hlasu, Demokratov, Maďarskej Aliancie, Republiky a Sme rodina však všetky strany mierne klesli. Dáta však hovoria, že ide o veľmi mierne pohyby. "Nárast je menej než 1 % a aj tie posuny smerom dole sú o desatiny," uviedol Hřích s tým, že výsledky môžeme považovať za stabilné a neotriasli nimi ani tie prezidentské. Uvidíme, čo prinesú Eurovoľby, ktoré by v prípade víťazstva niektorej strany mohli priniesť preferenčné zmeny," vysvetľoval ďalej.
Parlament by, ako najsilnejšia strana obsadil Smer-SD so 41 mandátmi, 39 kresiel by obsadilo Progresívne Slovensko, Hlas-SD by dosiahol na 32 kresiel, 15 mandátov by malo KDH, 13 SaS a 10 SNS Andreja Danka. Aktuálna koalícia by tak mala tak mala 83 kresiel v národnej rade, čo je o štyri viac, než má v súčasnosti.
Ak by chcelo koalíciu vytvoriť PS, KDH a SaS, potrebovali by, aby sa do parlamentu dostala aj ďalšia strana. Na základe aktuálnych preferencií by totiž mali len 67 mandátov. Cestou do ďalších volieb by malo byť podľa Hřícha spájanie opozície. Zároveň však dodal, že by malo ísť o nový formát podobne, ako bolo v minulosti SDKÚ. Ohľadom možného líderstva Ivana Korčoka zdôraznil, že je na mieste si položiť otázku, či neprepásol svoje povolebné momentum.
AKO PRE JOJ 24
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik