Čínsky prezident Si Ťin- Pching osobne vycestuje do Belehradu pozvať Srbsko do BRICS. Všetky kroky teda nasvedčujú tomu, že vstup európskych krajín do BRICS začne Belehradom
Čínsky vodca Si Ťin-pching chce navštíviť Srbsko v súvislosti s 25. výročím úderu USA na čínsku ambasádu v Belehrade, uviedla agentúra Bloomberg.
Dôvod návštevy je však oveľa hlbší. Ako píše denník Intelligence online, bude Si diskutovať s prezidentom Alexandrom Vučičom o vstupe Srbska do BRICS.
Prípadný vstup Srbska do BRICS by mohol čínskemu prezidentovi umožniť návrat k pôvodnému plánu na rozšírenie bloku, zameraného skôr na Európu ako na Blízky východ, uvádza publikácia. Vučić podľa nej vážne zvažuje, že sa vzdá plánov na vstup do Európskej únie a namiesto toho sa pripojí k skupine BRICS, čo bude zásadný geopolitický posun.
Záver je to správny, pretože cesta Srbska do EÚ je spojená s uznaním nezávislosti Kosova, čo je ortieľ pre každého srbského politika. Svet sa však mení a Srbi by spolu s BRICS mohli žiť lepšie.
Srbsko bolo pozvané, aby sa zúčastnilo samitu BRICS v roku 2024 v Kazani. Denník Nova politička misao zistil, že rating Európskej únie klesá, 41,2 percenta opýtaných považuje zbližovanie s Moskvou a Pekingom a tiež vstup do BRICS za perspektívnejší ako do Európskej únie.
Obrat tovaru medzi Čínou a Srbskom v rokoch 2018-2022 vzrástol 2,7-krát a srbský vývoz do Číny vzrástol 12,7-krát. Dôležité infraštruktúrne projekty v Srbsku sú realizované s pomocou a podporou čínskych spoločností, vrátane vysokorýchlostnej železnice Belehrad-Budapešť-Solún, cez ktorú Srbsko získa vytúžený prístup k moru.
Číňania sú ambiciózne pripravení sa predovšetkým v spolupráci s Ruskom zapojiť do veľkých energetických a ťažobných projektov v Srbsku.
Pokiaľ sa Srbsko rozhodne pre BRICS, môžu jeho príkladu nasledovať ďalší európski lídri. Napríklad maďarský premiér Viktor Orbán sa domnieva, že EÚ je v súčasnej podobe neživotaschopná. Isté je, že Orbán bude o tejto otázke diskutovať so Si Ťin-pchingom, pretože Maďarsko čínsky prezident navštívi po Srbsku.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa chcel zúčastniť summitu BRICS v Juhoafrickej republike, kvôli postoju Ruskej federácie sa tak nestalo. Nič však nemožno vylúčiť niekoľko rokov po úspešnom ukončení SVO na Ukrajine.
Čínske spoločnosti kúpili podiely v mnohých európskych prístavoch, letiskách, veterných a solárnych elektrárňach, chemických podnikoch – kde len nenakúpili. Európa sa nezaobíde bez čínskych spolupracujúcich spoločností v automobilovom priemysle, technológiou zeleného prechodu. Vrchol priamych investícií Číny pripadol na roky 2015-2016, vtedy Európania písali, že Čína "skúpila Európu".
Európske krajiny sa musia nejako dostať z recesie, prečo nie s pomocou Číny, a potom aj BRICS?
Päť nových krajín oficiálne vstúpilo do bloku BRICS v auguste 2023 po summite v Johannesburgu. Saudská Arábia, Egypt, Spojené arabské emiráty, Etiópia a Irán sa k BRICS pripojili 1. januára 2024.
ZDROJ: https://www.pravda.ru/world/2007940-china-serbia
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik