Je to naozaj už trápne. Zase nejaká iniciatíva za "zachovanie 2. piliera". Ešte raz: 2. pilier v tej podobe, v akej je u nás, už zrušili Poliaci aj Maďari, okresali v Pobaltí. Bez problémov bez neho žijú Česi, Rumuni aj Slovinci, pripomína exminister školstva Juraj Draxler.
Naopak, Poliaci a Maďari sa ho zbavili extrémne hladko. Prečo? Pretože prvé výplaty si zažili práve počas krízy rokov 2008-10. A boli šokovaní, ako málo dostali.
V Maďarsku bola jedna demonštrácia za zachovanie 2. piliera, prišlo tam asi 30 ľudí, spomína politik.
"A to ešte dopadli relatívne dobre, pretože zväčša nemali až toľko peňazí v akciách. V rovnakom období ľudia v dôchodkovom veku v Británii či v USA zažívali oveľa väčšie šoky - zo dňa na deň mali "nasporené" aj o tretinu menej (po prudkom poklese cien akcií). A tak namiesto plánovaného dôchodku museli často pracovať o niekoľko rokov viac," ozrejmuje úskalia sporenia na dôchodok Draxler.
Naopak, vo Švédsku (alebo dnes, po reforme, aj v Poľsku) si ľudia na dôchodok sporia síce trochu podobne, ako v dnešnom 2. pilieri, ale úplne bezpečne: na účte majú presne vyčíslený kapitál, ktorý im štát úročí. A všetko už nasporené aj 100 percentne zaručuje (na rozdiel od 2. piliera).
Ľudia si popri tom niečo sporia aj investovaním na trhu, ale funguje to ako doplnok. Tým pádom pre nich prudké poklesy trhu nebudú mať dramatické dopady.
"Ja osobne som sa dôchodkovej politike profesionálne venoval niekoľko rokov, na medzinárodnej úrovni. Aj mňa sa pokúšali navliecť do plánov, ako nejakej krajine predpísať "2. pilier" (v mojom prípade sa to týkalo Ázie), pretože sa skupina bohatých ľudí tešila, aký sladký život budú mať zo spravovania takého obrovského kapitálu."
Tu na Slovensku 2. pilier nepriniesol ani rozvoj domáceho kapitálového trhu, ktorý sa sľuboval. Naopak, cez tento kanál odchádza do zahraničia obrovské množstvo financií, ktoré chýbajú doma. Prečo nás tí Poliaci dobehli a predbehli v infraštruktúre? No práve preto, vysvetľuje politik.
"Veď sa skúste niekde vo Varšave na ulici začať ľudí pýtať, či im ten niekdajší 2. pilier nechýba. Ako sa na vás budú pozerať."
Iste, aj slovenská vláda možno bude s vybudovaním poistiek podobných tým, ktoré sú vo Švédsku či Poľsku čakať až na ďalšiu krízu. Len tie dopady na ľudí, ak sa počká na krízu, budú veľmi zlé.
"Teraz nás tu opozícia ide presviedčať, že tu musí existovať nejaká štátom organizovaná schéma posielania peňazí na západné akciové trhy. Ako keby ten, kto naozaj chce, to už okrem 2. piliera inak robiť nemohol. Ale to, čo chcú oni, je tak trochu ako nútiť petíciou štát, aby ľuďom organizoval náštevy kasín," prirovnáva exminister.
V jednom je ale podľa neho petícia SaS výborná vec. "Treba si ju do budúcna dobre zapamätať. A keď príde ďalšia kríza, ako naposledy v rokoch 2008-10, celú tú petíciu treba SaS aj Šimečkovi z PS riadne obúchať o hlavy," uzavrel Draxler.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik