Čoraz viac sa opäť začína šíriť nebezpečný bankový vírus, s ktorým už máme skúsenosti aj na Slovensku. Ten dokáže používateľov pripraviť o peniaze ešte skôr, ako si niečo všimnú, varuje portál tvnoviny.sk.
Bezpečnostní experti v posledných týždňoch v Česku zaznamenali nárast výskytu staronového bankového vírusu Cerberus. Tento malware (škodlivý softvér, alebo tzv. trójsky kôň), sa v rámci len dvoch mesiacov prakticky z nuly vyšvihol na tretiu najrozšírenejšiu hrozbu u našich susedov.
Jeho cieľ je pritom jasný – tak, ako vždy, chce pripraviť obete o peniaze. Odborník na IT Ondrej Macko hovorí, že v minulosti bol aj na Slovensku. Jedným dychom dodáva, že po nástupe v Česku je len otázkou času, kedy sa sem vráti.
„Spojenie Slovenska s Českom v oblasti bankovníctva je veľmi úzke, preto k tomu veľmi pravdepodobne dôjde,“ povedal na úvod Macko.
Jeden z modulov tohto vírusu podľa neho funguje tak, že sa dostane na server prevádzkovateľa, napríklad banky.
„Ak aj rozpoznáme nejaký pohyb v rámci infraštruktúry banky, tak vírus sa tvári, že nevyvíja žiadnu ďalšiu aktivitu. Lenže Cerberus sa až vtedy vkradne do banky. Na strane serveru začne zachytávať prihlasovacie údaje a aj dvojstupňové overovanie ešte predtým, ako sa používateľ prihlási do svojho internet bankingu.“
Vírus podľa neho rozpozná, že kto sa v danej chvíli prihlasuje, zistí prístupové údaje používateľa, a posiela mu konkrétnu SMS správu. Vírus potom tieto údaje zašle človeku, ktorý za podvodom stojí.
„Takto útočník získa všetky údaje na to, aby sa mohol prihlásiť do účtu, ako keby bol jeho majiteľom, poslať peniaze tam, kam chce, a mohol nepozorovane odísť,“ hovorí.
Macko ozrejmil, že samotný používateľ si vôbec nič nemusí všimnúť, pretože vírus nie je v jeho zariadení, ale na serveri danej banky.
„Jediné, čo používateľ môže spraviť je, že si nastaví notifikácie o pohyboch na účte. V tom prípade to banka ešte väčšinou vie zastaviť a pátrať po pôvode problému.“
Expert doplnil, že v prípade, ak by sa Cerberus skutočne vrátil na Slovensko, tak prakticky niet výnimky.
„V ohrození sú ľudia používajúci mobilné aplikácie na prístup k bankám, ktoré patria do medzinárodnej siete. V rámci Slovenska ide o všetky najväčšie a najznámejšie, či už Slovenská sporiteľňa, VÚB Banka, Tatra banka, ČSOB a ďalšie.“
Na záver odporučil, že voči Cerberusu sa dá brániť najmä biometrickým spôsobom overovania.
„Odtlačok prsta či rozpoznanie tváre sú najbezpečnejším spôsobom, ako potvrdzovať všetky operácie v bankovej aplikácii,“ uzavrel.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik