Štvrtkové stretnutie slovenskej a ukrajinskej vlády prinieslo množstvo vzájomných dohôd a prísľubov spolupráce. Medzivládne stretnutie sa uskutočnilo 11. apríla v Michalovciach a dohodla sa na ňom forma spolupráce na viacerých medzištátnych projektoch, ktoré by mali naše vzájomné vzťahy posunúť na vyššiu úroveň. Ukrajinská strana prišla s očakávaním potvrdenia blízkosti oboch krajín, kým slovenská strana si je vedomá významu našej pomoci vzhľadom na situáciu, v ktorej sa náš sused nachádza.
Vlády Slovenska a Ukrajiny na vzájomnon stretnutí dohodli niekoľko obojstranne zaujímavých foriem spolupráce. Presne takto by mohli vyzerať spoločné rokovania s českou vládou, ktoré však vláda Petra Fialu s "posvätením" prezidenta Petra Pavla pozastavila.
Na spoločnom vyhlásení oboch premiérov Robert Fico deklaroval podporu Ukrajine pri jej ambícii stať sa členom EÚ, čo Denys Šmyhaľ ocenil.
Robert Fico vyslovil prianie, aby sa našli mierové východiská riešenia vojny na Ukrajine, ktoré budú rešpektovať územnú celistvosť, suverenitu a budú k Ukrajine férové. Zároveň ponúkol Ukrajine súčinnosť pri hľadaní mierových riešení.
Šmyhaľ o štvrtkovom rokovanie vlád oboch krajín hovorí, ako o potvrdení progresu pri dosahovaní spoločných cieľov. “Zaznamenali sme značný posun v rámci dosiahnutia vzájomne výhodnej spolupráce,”uviedol. Potvrdil hlavné oblasti dohôd i konkrétne úlohy pre spoločné ukrajinsko-slovenské projekty.
V rámci projektov cestovnej mapy by sa mali realizovať tri projekty: vytvorenie železničného prepojenia medzi Kyjevom a Košicami, na čo sa využije prepojenie do Hanisky pri Košiciach odkiaľ bude zabezpečená doprava priamo na letiskov Košiciach; v oblasti energetiky renovácia elektrického prepojenia Mukačevo – Veľké Kapušany. Tu sa ráta so zriadením pracovnej skupiny na riešenie diverzifikácie jadrového paliva pre atómové elektrárne a bude sa realizovať aj modernizácia hraničného priechodu Vyšné Nemecké – okrem iného zlepší situáciu vodičov kamiónov na tomto hraničnom prechode.
Ďalšie formy spolupráce vidia premiéri v garancii prechodných koridorov pre ukrajinské poľnohospodárske produkty. Kým sa nenájde spoločné riešenie, zákaz dovozu 14-tich produktov na Slovensko stále platí.
V humanitárnej oblasti zvýraznil Šmyhaľ možnosti spoločnej výroby inžinierskej techniky i poskytnutie strojov na odmínovanie ukrajinského územia a aj Robert Fico pripustil spoluprácu vo vojenskej oblasti na komerčnej báze. Predpokladom je audit zmluvnej základne pre spoluprácu. Premiér Šmyhaľ očakáva zapojenie slovenského podnikateľského prostredia do povojnovej obnovy Ukrajiny.
Už na jeseň sa pripravuje spoločné podnikateľské fórum.
Rokovali aj ministri vnútra. Obaja deklarovali potrebu, či ochotu chrániť spoločnú hranicu – veď aj ukrajinskej strane pomôže, keď nebudú unikať tí, ktorí by mali byť mobilizovaní.
Na stretnutí boli podpísané tieto bilaterálne dohody:
Vláda Českej republiky vedená Petrom Fialom, ako signál nesúhlasu so zahraničnou politikou Ficovej vlády práve voči Ukrajine odmietla takýto formát spoločných rokovaní. Českým politickým špičkám sa nepáči zahraničná politika všetkých štyroch strán, akú praktizuje vláda Roberta Fica. Ich rozhodnutie posilnilo stretnutie Juraja Blanára so Sergejom Lavrovom na diplomatickom fóre v Antyi. Lavrova rovnako, ako naša opozícia, vnímajú ako zástupcu agresora a stretnutie s ním je pre nich neprípustné.
Odmietnutie medzivládnych rokovaní z českej strany zbytočne zhoršilo unikátne vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi. Svoj podiel na tom majú aj aktivistické médiá, ktoré „nafukovaním“ problému zasiahli do kampane pred prezidentskými voľbami na Slovensku a problém „hasia“ bežní ľudia, ktorí majú vzájomné priateľské a príbuzenské vzťahy. Okrem nich aj osobnosti na oboch brehoch rieky Moravy.
Predvolebné sľuby Smeru a medzivládna dohoda
Pravdou je, že dokument obsahuje v časti „Politický dialóg“ aj deklarácie, čo všetko berie SR do úvahy pri nadviazaní tejto bilaterálnej dohody. SR pri jej podpise berie do úvahy okrem iného:
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik