Ochutnávanie alkoholu deťmi považuje odborníčka za rizikové s ohľadom na možnú závislosť v budúcnosti. Ako pre TASR uviedla terapeutka a riaditeľka neziskovej organizácie Trojlístok v Prešove Denisa Šoltésová, pracujú s desať a viacročnými deťmi, ktoré sú závislé.
"Budem citovať inú odborníčku v tejto problematike na Slovensku Sabínu Brédovú z Občianskeho združenia Prima, ktorá povedala, že prvými dílermi drog alebo psychoaktívnych látok vo vzťahu k deťom sú zvyčajne rodičia. My si to niekedy neuvedomujeme, ale zo žartu ponúkneme deťom pivo. Potom sa smejeme, ako sa dieťa tvári, alebo mu dáme ochutnať likér či čokoládu, ktorá obsahuje alkohol. Veľmi sa na tom vieme ako rodičia zabávať, alebo sme možno aj hrdí," vysvetlila Šoltésová.
Takýmto spôsobom rodičia súhlasia s užívaním alkoholu u malých detí a prvý kontakt s ním je na Slovensku vo veľmi nízkom veku. "Pracujeme s desať, 11-ročnými deťmi, ktoré už majú problémy s alkoholom a verejnosť je niekedy veľmi prekvapená. Ak vyhľadá pomoc rodič dieťaťa vo veku 11 rokov, tak tá história ochutnávania je asi dlhšia," zdôraznila odborníčka.
To, aby rodičia testovali svoje deti, či užili alkohol, zakúpeným testerom, nie je podľa nej potrebné. "Ak ide o výnimočnú udalosť, ako je Veľká noc, nie je namieste byť zrazu nejak citlivý. Je to skôr vec výchovy, že pokiaľ sme deti naučili postarať sa o seba, rozumieť tomu, čo je a čo nie je v poriadku, a keď urobím niečo, čo v poriadku nie je, viem, kde nájdem pomoc, tak myslím si, že rodičia môžu byť spokojní. Ak ide o mladých ľudí s problémovým správaním, tak odporúčam byť citlivý alebo viac podozrievavý nielen vo vzťahu k alkoholu, ale overovať si, s kým sa moje dieťa stretáva," poradila terapeutka.
Normálna miera v pití podľa nej neexistuje. To, čo je normálne pre niekoho, nemusí platiť pre iného. "Pokiaľ to moje pitie už spôsobuje problém môjmu okoliu, ktoré ma upozorňuje, či som to neprehnal, tak to je dôvod zamyslieť sa nad tým, že čosi nie je v poriadku. Hovoríme o dospelých, ak ide o deti, tam nie je namieste žiaden alkohol. Som presvedčená, že tieto sviatky by nemali byť vôbec spájané ani s nealkoholickým pivom, detským šampanským alebo inými náhradami, pripomínajúcimi alkohol," dodala Šoltésová.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik