Senátor Lindsay Graham, ktorý je senátorom štátu Južná Karolína od roku 2003, vyrazil do Kyjeva a v hlavnom meste krajiny vzdorujúcej ruskému agresorovi neveriacky krútil hlavou. Nad tým, prečo sú do armády povolávaní muži až od 27 rokov veku. Prišiel tiež s myšlienkou, že by americká pomoc Ukrajine mala byť chápaná ako pôžička - že Ukrajinci jedného dňa Američanom všetko vráti. A server denníka Wall Street Journal uštedril druhú ranu, keď natvrdo napísal, čo si Ukrajinci musia rozhodnúť: Buď straty na životoch, alebo straty územia.
Senátor Lindsay Graham, ktorý dlho opakuje, že peniaze Američanov na obranu vlasti dostanú Ukrajinci až po tom, ako začne prezident USA Joe Biden riešiť situáciu na južnej hranici svojej krajiny, prišiel do Kyjeva. A tu len neveriacky krútil hlavou. Vôbec nechápal, ako je možné, že pri napadnutí krajiny ruským okupantom sú do zbrane povolávaní až muži starší ako 27 rokov.
Ukrajinských zákonodarcov vyzval, aby čo najrýchlejšie zmenili mobilizačné zákony a hneď potom spustili ďalšie kolo mobilizácie. „Dúfam, že sa tí, ktorí sú spôsobilí slúžiť v ukrajinskej armáde, pripoja. Nemôžem uveriť, že je to až 27 rokov,“ povedal v pondelok novinárom. „Bojuješ o život, takže by si mal slúžiť – a nie v 25 alebo 27.“ „Potrebujeme viac ľudí,“ zdôraznil ešte Graham s odkazom na situáciu na fronte.
Na senátorove slová upozornil server amerického denníka Washington Post , ktorý tiež upozornil, že Graham Kyjevu neposkytol absolútne žiadne záruky, že Kongres USA skutočne schváli ďalšiu pomoc Ukrajine. Prišiel len s hmlistým prísľubom. Povedal, že je „optimistickejší, než som kedy bol, že niečo bude“.
O novom mobilizačnom zákone sa na Ukrajine diskutuje už niekoľko týždňov, pretože sa ukazuje, že popri munícii začína Ukrajincom schádzať aj živá sila. Práve preto by sa mobilizačný vek mohol znížiť na 25 rokov. Ale ako je vidieť, podľa amerického senátora Grahama, je to stále príliš vysoká veková hranica. Dobrovoľníci môžu do armády vstupovať od 18 rokov. A prakticky od začiatku ruského vpádu na Ukrajinu pred dvoma rokmi platí v rámci stanného práva pre mužov vo veku 18 až 60 rokov zákaz opustiť krajinu.
Vyzval tiež Ukrajincov, aby svoje rozhodnutia vstúpiť do armády nezakladali na tom, či ich Spojené štáty naďalej podporujú. „Bez ohľadu na to, čo robíme, mali by ste bojovať,“ povedal. „Bez ohľadu na to, čo robíme, bojujete za seba!“ zdôraznil.
Vyrukoval tiež s nápadom, že prostriedky poskytované Ukrajine majú byť brané ako pôžička. Inými slovami, že Ukrajina jedného dňa požičané peniaze vráti. Rovnako ako Veľká Británia splácala Spojeným štátom pôžičky z čias druhej svetovej vojny ešte na začiatku 21. storočia. „Myslím, že myšlienka pôžičky bude veľmi populárna nielen medzi republikánmi, ale aj medzi demokratmi,“ nechal sa počuť Graham.
Senátor tiež kritizoval pomalé dodávky rakiet dlhého doletu od USA známych ako ATACMS a povedal, že „tu mali byť včera“. Povedal, že dúfal, že Ukrajina čoskoro „získa ATACMS, aby ste mohli zraziť ten prekliaty most spájajúci Krym s Ruskom“. Hoci Spojené štáty zakazujú Ukrajine používať zbrane dodané USA na údery vo vnútri Ruska, Ukrajina použila ATACMS na útoky na ciele vo vnútri Ruskom okupovaných oblastí Ukrajiny.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik