V reakcii na kroky slovenskej diplomacie vo vzťahu k Rusku ukončí Česká republika spoločné zasadnutia kabinetov oboch krajín. Podľa premiéra Fialu "nie je možné skrývať výrazné rozdiely" v kľúčových zahraničnopolitických témach.
O tomto kroku rokovala vláda Petra Fialu (ODS) na svojom stredajšom zasadnutí. Informáciu potvrdil pre portál Seznam člen kabinetu ešte pred oficiálnym oznámením a premiér to oznámil po stretnutí.
"Nepovažujeme za vhodné, aby sme v najbližších týždňoch alebo mesiacoch viedli medzivládne konzultácie s vládou SR," povedal Fiala po rokovaní vlády. Podľa neho o tom Praha už Bratislavu informovala.
"Nie je možné zakryť skutočnosť, že existujú výrazné názorové rozdiely v niektorých kľúčových zahraničnopolitických otázkach," vysvetlil Fiala.
České rozhodnutie prichádza len niekoľko dní po tom, čo slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár rokoval s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Stretnutie sa uskutočnilo v sobotu na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi. Fiala označil toto správanie za "problematické", ale povedal, že dôvodov je viac.
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský (Piráti) povedal, že Česká republika si želá mať dobré vzťahy so Slovenskom na medziľudskej a politickej úrovni a bude pokračovať v spolupráci na rôznych projektoch. "Rozkol" v pohľade na zahraničnopolitické otázky ho však osobne nenecháva chladným.
"Naši partneri na druhej strane sveta chápu, že bezpečnosť Európy ovplyvňuje bezpečnosť celého sveta. Preto ma trochu mrzí, že moji kolegovia na Slovensku to nevidia úplne inak," povedal Lipavský.
"Ak sa Slovensko snaží mať diplomaciu na oboch stranách, skúsenosť je taká, že zvyčajne zostanete na jednej strane," dodal minister. Zrejme tak reagoval na slová Roberta Fica, že Slovensko sa usiluje o suverénnu zahraničnú politiku, ktorá komunikuje so všetkými stranami.
Medzivládne konzultácie sú stretnutia predsedov vlád a členov vlád, ktoré symbolizujú nadštandardné vzájomné vzťahy. Zatiaľ osem z nich sa uskutočnilo so slovenským kabinetom. Česká vláda rokuje podobne s vládami na Ukrajine, v Izraeli a Poľsku.
Český a slovenský kabinet sa prvýkrát stretli v októbri 2012 v Uherskom Hradišti a Trenčíne. Naposledy sa oba kabinety stretli v apríli 2023, opäť v Trenčíne, keď slovenský kabinet viedol Eduard Heger.
Vlani v novembri po spoločnom stretnutí premiéri Fiala a Fico oznámili, že najbližšie medzivládne konzultácie sa uskutočnia na jar 2024. To sa teraz nestane kvôli rozhodnutiu českej vlády.
Český a slovenský prístup ku konfliktu na Ukrajine a ruskej agresii sa začal výrazne líšiť po nástupe vlády premiéra Roberta Fica vlani na jeseň. Výrazné názorové rozdiely na rusko-ukrajinskú vojnu potvrdili aj predsedovia vlád na nedávnom summite krajín Vyšehradskej skupiny v Prahe.
Ficov proruský postoj tento týždeň kritizoval minister pre európske záležitosti Martin Dvořák. "Slovensko sa vydalo vlastnou cestou, ktorá mu tiež neprospieva," povedal v relácii Seznam Zprávy "Pýtam sa ma".
Slovensku podľa ministra hrozí izolácia v EÚ.
"Nech sa spýta Putina," komentoval potom plánované stiahnutie talianskej protivzdušnej obrany zo Slovenska, čo Fica prekvapilo.
Praha je tiež predmetom ďalšej diplomatickej roztržky. Ministerstvo zahraničných vecí SR si predvolalo holandskú veľvyslankyňu v Bratislave Gabriellu Sancisiovú. Dôvodom je diskusia v českom hlavnom meste o politickej situácii na Slovensku, ktorú organizuje holandské veľvyslanectvo v Prahe.
Slovenské ministerstvo označilo udalosť, ktorá sa uskutoční vo štvrtok, za zásah do vnútorných záležitostí. Organizátorom vyčítala, že na diskusiu pozvali diplomatov EÚ v Českej republike s výnimkou zástupcu Slovenska.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik