To, čo vypuklo po schválení novely Trestného zákona, zaujalo aj hudobníka Mariána Greksu. Ten sa vo svojom stručnom statuse na Facebooku vyjadril, že poslanci a poslankyne z opozície spustili politickú propagandu. Realita je totiž taká, že novelizácia trestné sadzby len zharmonizovala s tými, ktoré platia v okolitých štátoch. Pri svojom tvrdení sa opiera o právny výklad advokáta Martina Ribára.
Novela Trestného zákona je schválená. Opozícia ju prezentuje, ako amnestiu pre páchateľov. Greksa na Facebooku poukazuje na rozdiel medzi pravdou a politickou propagandou. Odvoláva sa na vysvetlenie advokáta Martina Ribára. Ten v rámci Edukačného okienka na stránke OZ Za právny štát prináša najpodstatnejšie informácie o premlčaní či „prípadnej“ amnestii. V súvislosti s novelou Ribár urobil verejné vyhlásenie o premlčaní prípadov, v ktorých figuruje aj on.
„Novo schválený Trestný zákon je plne porovnateľný so všetkými zákonmi civilizovaného sveta vo všetkých oblastiach: trestné sadzby, premlčacie lehoty a trest,“konštatuje Marián Greksa ponúkajúc porovnanie, ktoré pri svojom príspevku zverejnil Martin Ribár.
„Trestnosť väčšiny trestných činov zaniká uplynutím určenej premlčacej doby, ktorú pre dané trestné činy určuje Trestný zákon, existujú trestné činy, ktoré sa nepremlčujú. Laicky povedané, uplynutím stanoveného času nemožno páchateľa trestného času stíhať a potrestať. Ribár preto vysvetľuje, že ohľadom tohto stanoveného času – premlčacej doby – však existuje v mediálnom priestore priveľa zavádzania a demagógie, a neúplných informácií:
Ribár dopĺňa, že to isté platí aj povedzme pri 3 ročnej premlčacej dobe – ak aj v posledný deň tejto 3 ročnej lehoty bude vznesené obvinenie a následne bude konať polícia či súd, trestné konanie môže prebiehať dlhé, dlhé roky, kľudne aj 15 či 20 rokov a nepríde k premlčaniu.
„Polícia má teda „čas“ na vyšetrovanie a vznesenie obvinenia do posledného dňa tej ktorej premlčacej doby. A ak následne koná polícia a súdy k premlčaniu jednoducho nepríde. Je doba – 3, 5, 10, 15 a 30 rokov (podľa novely Trestného zákona) - odstupňovaná podľa závažnosti trestných činov dostatočná, aby polícia dokázala vec vyšetriť a vzniesť obvinenie páchateľovi? Odpovedzte si vy sami, či je doba 3 rokov pri menej závažných trestných činoch až po dobu 30 rokov pri najzávažnejších trestných činoch dostatočná, aby polícia mohla trestný čin vyšetriť a vzniesť páchateľovi obvinenie, čím sa premlčacia doba preruší,“ dopĺňa advokát.
Premlčanie exponovaných káuz – zo strany opozičných politikov zaznieva naratív, že viaceré trestné exponované prípadu budú premlčané. V tejto súvislosti Ribár uvádza reláciu TV JOJ Na hrane z 8. februára, kde bola hosťom právnička a poslankyňa Irena Biháriová (PS). Tá na redaktorkinu otázku, ktoré konkrétne exponované kauzy budú premlčané, Biháriová odpovedala, že konkrétne nevie, vyšetrovacie spisy nemá k dispozícii.
„Ako teda môžu akýkoľvek politici tvrdiť, že konkrétne exponované prípady budú premlčané, keď nemajú relevantné informácie z konkrétnych vyšetrovacích spisov? GORILA a Haščák – samotný Haščák vyhlásil, že ak by aj došlo k premlčaniu, tak bude trvať na tom, aby sa vo veci ďalej pokračovalo – toto umožňuje §9 ods. 4 Trestného poriadku. Sám Haščák chce, aby sa vec riadne vyšetrila aj po prípadnom premlčaní,“ uvádza Ribár.
„Ja osobne verejne prehlasujem, že ak by v trestných konaniach vedených proti mne došlo k premlčaniu čo len jedného skutku, budem trvať na prejednaní veci, aby sa v konaní pokračovalo
Podľa neho aj informácie, že novela Trestného zákona je amnestiou, sú zavádzajúce. Vysvetľuje, že v prípade amnestie ide o hromadné odpustenie, či zmiernenie už uložených trestov a udeľuje ju prezident SR.
„Zdôrazňujem už právoplatne uložených trestov a amnestiu môže udeliť iba prezident SR, takže žiadna novela trestného zákona ≠ amnestia, žiadnou novelou trestného zákona nemôže byť udelená amnestia,“dopĺňa advokát s tým, že OZ Za právny štát pripravuje video o nutnosti zmien trestných sadzieb v Trestnom zákone.
Hlavný denník prežil jeden z najťažších rokov. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu". Ďakujeme vám, že sme pre vás prvou voľbou v čerpaní informácii.
Naďalej nám môžete pomôcť aj materiálne. Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní! Ďakujeme vám!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik