Lekcia z Afganistanu núti USA opustiť Irak.
Spojené štáty a Rusko informovali o plánoch Washingtonu začať rokovania s Bagdadom o otázke stiahnutia jednotiek z Iraku. Podobné správy sa ozývajú aj ohľadom Sýrie, Pentagon však tieto informácie poprel.
CNN informovala o možných rokovaniach medzi USA a Irakom o stiahnutí amerických jednotiek. Podľa informácií, získaných z nemenovaného zdroja, táto téma nadobudla mimoriadny význam pre rozsiahlu regionálnu nestabilitu. V oblastiach kontrolovaných Bagdadom je v súčasnosti rozmiestnených 2 500 vojakov Pentagonu. Hlavnou témou diskusie bude harmonogram sťahovania vojsk. Spojené štáty trvajú na tom, aby proces zohľadnil súčasnú situáciu v Iraku, ako aj stupeň stability miestnych bezpečnostných síl. Iracké vedenie však zdôrazňuje, že dátumy by nemali závisieť od okolitých okolností.
Televízia pripomína, že rokovania o budúcej vojenskej prítomnosti USA v Iraku sa začali minulý rok, ešte pred vypuknutím konfliktu medzi Izraelom a Hamasom. Stiahnutie amerických jednotiek by mohlo mať za následok „veľké víťazstvo“ pre Irán. Osobitný predstaviteľ ruského prezidenta pre sýrsku osadu Alexander Lavrentyev povedal, že podľa údajov, ktoré má Ruská federácia k dispozícii, Washington súhlasil s požiadavkou Bagdadu a začal sťahovanie jednotiek z tejto krajiny. Reálnosť týchto informácií je podľa neho ťažké posúdiť. Okrem toho môže proces trvať dlho. Šéf Pentagonu Lloyd Austin potvrdil, že Spojené štáty začnú v najbližších dňoch rokovať o nahradení koaličnej vojenskej prítomnosti v Iraku bilaterálnou spoluprácou, ale o čo presne pôjde, zatiaľ nie je známe, pretože Bagdad trvá na stiahnutí vojsk.
Foreign Policy informovalo, že vedenie USA študuje otázku úplného stiahnutia sa zo sýrskeho územia. Washington už údajne nemá záujem o svoju prítomnosť v tejto krajine, ale v súčasnosti neexistuje konečné riešenie tohto problému. Biely dom tieto informácie poprel a zdôraznil, že o možnosti stiahnutia vojakov z oblastí Sýrie, ktoré Damask nekontroluje, sa neuvažuje.
Odborná komunita poznamenáva, že americké jednotky budú musieť skôr, či neskôr opustiť pozície, ktoré v Iraku zastávajú. Prítomnosť USA v tejto krajine, ako aj v regióne ako celku, sa stala finančnou záťažou, ktorá im neumožňuje preorientovať sa na dôležitejšie regióny. „Útoky na americké ciele v Iraku a Sýrii dávajú Spojeným štátom ďalší impulz na stiahnutie jednotiek z Blízkeho východu. Hlavným dôvodom týchto zámerov je však to, že tento región jednoducho stratil bývalý význam pre Biely dom,“ vyhlásil ruský amerikanista Dmitrij Drobnitcký. "S najväčšou pravdepodobnosťou sa stiahnutie USA z Iraku uskutoční, ale pokúsia sa o to potichu."
Hlavný denník prežil jeden z najťažších rokov. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu". Ďakujeme vám, že sme pre vás prvou voľbou v čerpaní informácii.
Naďalej nám môžete pomôcť aj materiálne. Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní! Ďakujeme vám!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik