Chodníky a cesty aj dnes ráno na mnohých miestach Slovenska vyzerali, ako zrkadlo – len skloniť hlavu a upraviť vizáž. Lenže ono to samozrejme nie je také jednoduché – zdravotníci z urgentov hlásili zvýšený počet úrazov, za ktoré môže poľadovica práve na chodníkoch. Najčastejšie ľudia po pádoch prichádzajú s podvrtnutiami kĺbov, odreninami, či natiahnutými svalmi. Ak ste nedajbože dopadli podobne, plnenie škody si môžete nárokovať nie len z vlastnej úrazovej či životnej poistky.
Odškodné môžete dostať za trvalé následky úrazu, hospitalizáciu, chirurgický zákrok, zlomeninu kosti či za práceneschopnosť. V určitých prípadoch si môžete nárokovať nahradenie vzniknutej škody od príslušnej samosprávy zodpovednej za údržbu chodníka.
Nie vždy však je vlastník chodníka zodpovedný za prípadnú škodu. Ak sa však úraz už stal, treba si zabezpečiť dostatok dôkazov. Tie aj so žiadosťou o plnenie poistného treba podať na príslušnej samospráve, ktorá už vie, kam ho posunúť.
„Správcovia miestnych komunikácií zodpovedajú za škody, ktorých príčinou boli závady v schodnosti miestnych komunikácií určených pre chodcov alebo v schodnosti chodníkov okrem prípadu, že preukážu, že nebolo v medziach možností tieto závady odstrániť ani na ne predpísaným spôsobom upozorniť,“ píše sa v cestnom zákone. Zákon obciam ukladá povinnosť udržiavať chodníky v schodnom stave. K tomu patrí aj odstraňovanie snehu a ľadu v zimnom období.
Za týmto účelom majú samosprávy uzatvorené poistenie za škodu na živote, zdraví a majetku spôsobené iným osobám. V rámci neho si môžete nárokovať bolestné, stratu na zárobku, náklady účelne vynaložené na liečenie, či sťaženie spoločenského uplatnenia. Ak ste si poškodili napríklad mobil, či oblečenie, tiež máte nárok na náhradu škody.
Vo všeobecnosti platí, že poistený subjekt by mal vzniku poistných udalostí predchádzať. Nestačí na to len tabuľa s oznamom, že chodník v zime nie je udržiavaný. Sú však situácie „z vyššej moci“ a to je prípad, ktorého sme svedkami v týchto dňoch – v noci naprší, čo nad ránom primrzne. Vtedy samospráva fyzicky nie je schopná zabezpečiť všetky svoje chodníky a v takomto prípade správca, či vlastník za vzniknuté škody nezodpovedá.
„V prípade akéhokoľvek odškodnenia z poistenia zodpovednosti musí byť jasné, že k úrazu naozaj prišlo následkom neodprataného alebo šmykľavého chodníka. Aj preto odporúčame pred nahlásením poistnej udalosti všetko riadne zdokumentovať,“hovorí manažér poistenia majetku UNIQA Zdeněk Hruška.
Ak sa už úraz stal, pre prípad potreby si zaistite kontakty na prípadných svedkov. Ani urobiť si záznam priamo z miesta nie je dnes problém. Ak bol úraz vážnejší, určite privolajte mestskú políciu, ktorá chodník a stav jeho povrchu zdokumentuje.
„V prípade, že poškodený nevie preukázať, že chodník bol naozaj neudržiavaný, prípadne nemá dôkaz o tom, že k úrazu došlo na mieste, za ktoré zodpovedá poistený, môže dôjsť k problémom pri plnení,“upozorňuje Hruška.
S potrebnou dokumentáciou na úrade miestnej samosprávy požiadajte o náhradu škody. V prípade, že je samospráva poistená, oznámi škodovú udalosť poisťovni a pripoja k nej aj váš nárok na náhradu škody, ktorý ste samospráve adresovali. Prostredníctvom samosprávy vás bude kontaktovať poisťovňa, ktorej budete musieť preukázať priebeh vzniku škody, ako aj výšku požadovaného nároku.
Odložte si všetky lekárske správy o úraze – výsledky vyšetrení, príjmové doklady od zdravotníckych zariadení či lekární, poškodené veci. Keď ukončíte PN, požiadajte obvodného lekára o lekársky posudok o bolestnom. Ak máte trvalé následky úrazu, najskôr po roku od úrazu môžete žiadať aj posudok o sťažení spoločenského uplatnenia. Dokumenty budete potrebovať v poisťovni pri uplatňovaní si nároku na odškodné.
„V prípade, že máte uzatvorenú aj úrazovú poistku, môžete si uplatňovať odškodnenie úrazu z nej a aj bolestné z poistenia zodpovednosti obce alebo mesta,“ pripomína na záver Hruška.
Hlavný denník prežil jeden z najťažších rokov. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu". Ďakujeme vám, že sme pre vás prvou voľbou v čerpaní informácii.
Naďalej nám môžete pomôcť aj materiálne. Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní! Ďakujeme vám!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik