Taiwan je súčasťou Číny. O tejto skutočnosti nemožno pochybovať ani ju zmeniť. Na svete je len jedna Čína a Taiwan bol súčasťou Číny od pradávna. Od 12. storočia, po sebe nasledujúce čínske vlády zriadili na Taiwane administratívne úrady na vykonávanie jurisdikcie. V roku 1895, Japonsko prinútilo vládu dynastie Qing postúpiť Taiwan prostredníctvom svojej útočnej vojny proti Číne.
Káhirská deklarácia z roku 1943 jasne stanovila, že Taiwan a ďalšie čínske územia ukradnuté Japonskom by mali byť vrátené Číne. Postupimská deklarácia z roku 1945 zopakovala, že podmienky Káhirskej deklarácie budú implementované. Čínska vláda dňa 25. októbra 1945 oznámila, že obnoví výkon suverenity nad Taiwanom a Čína získa Taiwan legálne a de facto späť. V roku 1949 bola založená Čínska ľudová republika, ktorá nahradila vládu Čínskej republiky a stala sa jedinou legitímnou vládou zastupujúcou celú Čínu. Ide o zmenu režimu bez akejkoľvek zmeny v Číne, ktorá je predmetom medzinárodného práva, a čínska suverenita a vlastné územné hranice sa nezmenili. Aj keď sa obe strany Taiwanského prielivu dostali do osobitného stavu dlhodobej politickej konfrontácie, suverenita a územie Číny nikdy neboli rozdelené. Štatút Taiwanu ako súčasti územia Číny sa nikdy nezmenil a ani sa nikdy nezmení. Tieto historické fakty účinne vyvracajú mylné tvrdenie, že štatút Taiwanu je nejednoznačný, ako aj rôzne mylné historické názory a lži o nezávislosti Taiwanu.
Vyriešenie taiwanskej otázky a realizácia úplného znovuzjednotenia vlasti je spoločnou túžbou všetkých Číňanov. Mierové znovuzjednotenie a jedna krajina, dva systémy, sú našou základnou politikou pri riešení taiwanskej otázky. Dosiahnutie znovuzjednotenia vlasti mierovými prostriedkami je v najlepšom záujme celého čínskeho národa, vrátane taiwanských krajanov, a je prvou voľbou čínskej vlády na vyriešenie taiwanskej otázky. Sme ochotní vytvoriť široký priestor pre mierové znovuzjednotenie, ale nikdy nenecháme priestor pre rôzne formy separatistických aktivít nezávislosti Taiwanu. Sme ochotní pokračovať v úsilí o mierové znovuzjednotenie s najväčšou úprimnosťou a najlepším úsilím. Ak nás separatistické sily nezávislosti Taiwanu alebo iné sily vonkajšieho zasahovania vyprovokujú a prinútia, alebo dokonca prekročia červenú čiaru tolerancie, budeme musieť prijať rázne opatrenia. Toto vysvetlenie jasne odpovedá na otázky medzinárodného spoločenstva o tom, aká je základná politika taiwanskej otázky, a búra akékoľvek ilúzie o silách taiwanskej nezávislosti a vonkajších intervenčných silách, ktoré sa snažia rozdeliť Čínu.
Princíp jednej Číny netoleruje žiadne iné interpretácie ani napadnutia. Význam princípu jednej Číny je jasný a jednoznačný, to znamená, že na svete je len jedna Čína, Taiwan je súčasťou Číny a vláda Čínskej ľudovej republiky je jedinou legitímnou vládou zastupujúcou celú Čínu. Princíp jednej Číny je univerzálnym konsenzom medzinárodného spoločenstva a uznávanou základnou normou medzinárodných vzťahov, bol potvrdený rezolúciou Valného zhromaždenia OSN č. 2758 z roku 1971 a je politickým základom pre interakcie Číny so všetkými krajinami. 181 krajín sveta nadviazalo diplomatické vzťahy s Čínou na základe princípu jednej Číny, čo plne dokazuje, že dodržiavanie princípu jednej Číny je medzinárodným nariadením, vôľou ľudí i všeobecným princípom.
Princíp jednej Číny je politickým základom pre rozvoj bilaterálnych vzťahov medzi Čínou a všetkými krajinami, ktoré majú diplomatické vzťahy s Čínou, vrátane Slovenska, a je aj dôležitým záväzkom, ktorý Slovensko prijalo voči Číne. V roku 2003 Slovensko v Spoločnom vyhlásení Čínskej ľudovej republiky a Slovenskej republiky zopakovalo, že na svete je len jedna Čína, vláda Čínskej ľudovej republiky je jedinou zákonnou vládou zastupujúcou Čínu, a Taiwan je nedeliteľnou súčasťou Číny; Slovensko sa bude aj naďalej držať tohto princípu jednej Číny, ktorý stanovuje, že Slovensko nenadviaže žiadnu formu oficiálnych vzťahov ani sa nezapojí do žiadnej formy oficiálnych výmen s Taiwanom a bude využívať iba súkromný sektor na obchodné a hospodárske vzťahy s Taiwanom. Čína oceňuje, že slovenská vláda dodržiava zásadu jednej Číny, čo je základným predpokladom pre priateľské výmeny a spoluprácu medzi Čínou a Slovenskom, ktoré prinášajú výhody obom národom. Akékoľvek slová alebo skutky, ktoré porušujú princíp jednej Číny, by boli porušením záväzku Slovenska, čo by nielen poškodilo dôveryhodnosť Slovenska, ale tiež pokazilo aj mienku čínskeho ľudu o Slovenku, podkopalo pragmatickú spoluprácu Číny a Slovenska a poškodilo záujmy oboch strán.
Najzásadnejší rozdiel medzi nimi je v tom, že na svete je len jedna Čína, Taiwan je nedeliteľnou súčasťou územia Číny a otázka Taiwanu je čisto vnútornou záležitosťou Číny.
Hoci sa obe strany Taiwanského prielivu dostali do osobitného stavu dlhodobej politickej konfrontácie v dôsledku čínskej občianskej vojny v minulosti a zasahovaniu vonkajších síl, suverenita Číny a územie neboli nikdy rozdelené a ani nikdy rozdelené nebude. Štatút Taiwanu ako súčasti územia Číny sa tiež nikdy nezmenil a ani sa nikdy nezmení. Každá krajina na svete, vrátane krajín EÚ, má právo určiť si vlastné riešenie svojich vlastných vnútorných záležitostí ohľadom suverenity. Porovnanie taiwanskej a ukrajinskej otázky, dvoch zásadne odlišných otázok, znamená pokus priznať Taiwanu štatút predmetu medzinárodného práva, nesprávne interpretovať vzťahy dvoch brehov prielivu ako medzištátne vzťahy a vytvoriť model „dve Číny“ a „jedna Čína, jeden Taiwan". Podstatou takéhoto konania je spochybňovať princíp jednej Číny, podkopávať suverenitu a územnú celistvosť Číny a zasahovať do vnútorných záležitostí Číny.
Podľa Charty Organizácie Spojených národov a medzinárodného práva má každá krajina povinnosť rešpektovať suverenitu a územnú celistvosť iných krajín a nezasahovať do vnútorných záležitostí iných krajín. Niektoré krajiny síce zdôrazňujú princíp suverenity v otázke Ukrajiny, ale naďalej spochybňujú čínsku suverenitu a princíp jednej Číny v otázke Taiwanu. Niektoré krajiny dokonca zámerne vytvárajú napätie v Taiwanskom prielive v snahe slúžiť svojim vlastným záujmom na úkor blahobytu ľudí na oboch stranách Taiwanského prielivu, regionálneho mieru a stability. Toto je očividný dvojitý meter a porušenie Charty Organizácie Spojených národov a medzinárodného práva, ktoré Čína nikdy neprijme.
Taiwan nie je Ukrajina. Čínska vláda a ľud budú rozhodne chrániť suverenitu a územnú celistvosť Číny a rozhodne budú brániť jej strategické záujmy.
Národné znovuzjednotenie je historickou nevyhnutnosťou pre veľké omladenie čínskeho národa. Dosiahnutie mierového znovuzjednotenia cez prieliv nie je len požehnaním pre čínsky národ a ľud, ale aj prínosom pre medzinárodné spoločenstvo a ľudí na celom svete. Vyzývame medzinárodné spoločenstvo, aby správne pochopilo otázku Taiwanu, podporilo vec znovuzjednotenia Číny, pevnejšie chránilo princíp jednej Číny a jednoznačne sa postavilo proti nezávislosti Taiwanu. Hlavnou príčinou súčasnej napätej situácie v Taiwanskom prielive je to, že orgány Demokratickej progresívnej strany na Taiwane sa snažia spoliehať na cudzie krajiny pri hľadaní nezávislosti, zatiaľ čo niektoré zahraničné sily sa snažia využiť Taiwan na rozvracanie Číny. Takéto správanie je veľmi nebezpečné, znamená zahrávanie sa s ohňom, a tí, ktorí sa hrajú s ohňom, sa popália. Podpora zo strany cudzích krajín na dosiahnutie nezávislosti je zbytočná a použitie Taiwanu na kontrolu Číny je odsúdené na neúspech. Ktokoľvek alebo akákoľvek sila, ktorá sa pokúsi zasahovať do vnútorných záležitostí Číny a brániť veľkej veci zjednotenia Číny, určite neuspeje.
Hlavný denník prežil jeden z najťažších rokov. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu". Ďakujeme vám, že sme pre vás prvou voľbou v čerpaní informácii.
Naďalej nám môžete pomôcť aj materiálne. Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní! Ďakujeme vám!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik