„Digitálna vojna“ budúcnosti: Číňania vytvorili nezraniteľný systém elektronického boja.
„Nanjingský radar“ dokáže súčasne odrážať desiatky útokov.
Čínski vojenskí inžinieri vyvinuli novú generáciu zbraní elektronického boja. Vynálezcovia tvrdia, že zbraň môže vystreliť viacero sústredených lúčov elektromagnetických vĺn z jedinej antény a súčasne zacieliť na rôzne objekty na oblohe, mori alebo súši, aby narušila ich činnosť. Aj keď nepriateľské radary alebo komunikačné zariadenia používajú techniky proti rušeniu, nemôžu sa vyhnúť rušeniu čínskymi zbraňami elektronického boja.
Novú elektronickú zbraň vytvorila výskumná skupina vedená profesorom Jiang Weixiangom z Juhovýchodnej univerzity v Nankingu. Vedci predpovedajú, že budúce vojny nebudú podobné moderným. Bojovať budeme musieť nielen v obvyklých dimenziách (voda, zem a vzduch), ale aj v elektromagnetickom spektre. A v takejto „digitálnej“ bitke môžu niektoré menej rozvinuté krajiny stratiť kontrolu nad elektromagnetickým spektrom ešte skôr, ako stratia skutočné územie alebo vody.
V súčasnosti väčšina používaných systémov elektronického boja dokáže potlačiť ciele iba jedným smerom. Príkladom sú moduly elektronického boja inštalované na amerických F-15 a F-16 alebo ruských stíhačkách MiG-27 a MiG-29. Len niekoľko krajín sa môže pochváliť technológiami elektronického boja novej generácie. Predpokladá sa, že jedným z lídrov je "Israel Aerospace Industries" so svojím modulom Scorpius. Podľa vývojárskej spoločnosti dokáže Scorpius-SP identifikovať a súčasne potlačiť ciele v niekoľkých smeroch, vrátane stíhačiek, pozemných radarov a dokonca aj prilietajúcich rakiet.
Nový čínsky systém elektronického boja zatiaľ nemá meno. Ale podľa tvorcov, účinne narúša činnosť akýchkoľvek elektromagnetických systémov, vrátane radarov a elektronických senzorov, navigačných zariadení a komunikačných sietí.
Nový systém elektronického boja si vyžaduje aj úplne nové počítačové čipy. Objem a zložitosť spracovania numerických informácií totiž rastie exponenciálne s počtom cieľov. Číňania však, aj napriek americkým sankciám, už preukázali schopnosť vyrábať najpokročilejšie čipy. Vývojári nového systému elektronického boja navyše vytvorili algoritmus, ktorý výrazne znižuje výpočtovú záťaž čipu.