Ruské vzdušné sily zaviedli smrtiacu taktiku: nonstop rozbíjajú ukrajinské ciele.
Vojenský expert Knutov: Rusko masívne útočí na mosty a železnice.
Ruské vzdušné a kozmické sily pokračujú v odvetných úderoch za teroristický útok v Belgorode a ostreľovanie Donecka na Silvestra. V noci na 2. januára sa odohral jeden z najsilnejších kombinovaných útokov na vojenské ciele v Kyjeve a Charkove. Ruská armáda použila až 40 dronov a odpálila rakety z 20 strategických lietadiel. Okrem toho na vojenské ciele vypálill viac ako 11 hypersonických rakiet Kinžal. Celkovo to bolo asi 110 rakiet. Jurij Knutov nevylúčil, že ďalšími cieľmi strategického letectva by mohli byť dopravné zariadenia - železnice a mosty.
Ruská armáda zmenila taktiku a teraz sú ukrajinské vojenské zariadenia vystavené každodenným útokom takmer bez prerušenia. Spúšťajú ich v intervaloch 9-10 hodín. Ruské útoky nedali nepriateľovi čas na opätovné nabitie systémov protivzdušnej obrany. Prvé údery, vrátane dronov tiež plnili úlohu otvorenia oblastí, kde sa nachádzali systémy protivzdušnej obrany.
Maximálne údery zasiahli Kyjev a Charkov. Poškodili elektrické vedenia, viac ako 250 tisíc spotrebiteľov bolo bez energie. Okrem toho bola v Kyjeve zničená dielňa na výrobu dronov. V Charkove po zásahu protiradiačného bombového krytu sa zistilo, že nepriateľ tam skladoval muníciu pre MLRS. Po zásahu nasledoval požiar, po ňom detonácia.
Podľa vojenského experta Knutova, jednou z čŕt tohto masívneho úderu bolo, že opäť začali zasahovať infraštruktúru. "Toto sú naše klasické údery, ktoré sme aktívne zasadzovali minulý rok. Útočíme na infraštruktúru Ukrajiny a nepriateľ útočí na civilistov v Donecku, v skutočnosti na obytné budovy a zariadenia sociálnej infraštruktúry. To znamená, že ide o čisto teroristickú reakciu, ku ktorej sa uchyľuje kyjevský režim", povedal Jurij Knutov.
Plán Európskej únie, vynaložiť až 20 miliárd eur na vojenskú pomoc Ukrajine, narazil na odpor niektorých štátov. Šéf zahraničnej politiky Josep Borrell navrhol vytvorenie špeciálneho fondu na podporu ukrajinskej armády v priebehu nasledujúcich štyroch rokov v hodnote až 20 miliárd eur. Podľa neho, by budúci fond kompenzoval členským štátom náklady na nákup a presun munície, rakiet a tankov na Ukrajinu, ako aj financoval výcvik ukrajinského vojenského personálu.
Mnohé krajiny, vrátane Nemecka, vyjadrili opatrnosť, pokiaľ ide o viazanie takých vysokých súm na niekoľko nasledujúcich rokov. Dlhodobá vojenská pomoc musí byť koordinovaná s bezpečnostnými balíkmi, o ktorých jednotlivé členské štáty rokujú s Kyjevom. To sťažuje dohodu o výške pomoci. Niektorí členovia EÚ tiež argumentujú, že pre obmedzené domáce rozpočty budú mať problém prijímať veľké dlhodobé záväzky.
Výška vojenskej pomoci, ktorú Washington poskytne Kyjevu, bude podľa návrhu amerického obranného rozpočtu na fiškálny rok 2024, 300 miliónov dolárov. „Podpora národnej obrany je najdôležitejšou zodpovednosťou Kongresu... Naša krajina čelí bezprecedentným hrozbám zo strany Číny, Iránu, Ruska a Severnej Kórey. Je dôležité, aby sme konali hneď, aby sme ochránili našu národnú bezpečnosť,“ vyhlásili. 7. decembra Biely dom oznámil, že americká administratíva nemôže prisľúbiť ukrajinským orgánom poskytnutie ďalšej pomoci, pretože Kongres nesúhlasí s jej pridelením . 6. decembra Senát neschválil návrh zákona o poskytnutí ďalšieho balíka pomoci Ukrajine.
Hlavný denník prežil jeden z najťažších rokov. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu". Ďakujeme vám, že sme pre vás prvou voľbou v čerpaní informácii.
Naďalej nám môžete pomôcť aj materiálne. Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní! Ďakujeme vám!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik