Protesty vypukli v Belehrade, hlavnom meste balkánskeho štátu Srbsko, keď sa demonštranti pokúsili vtrhnúť do mestského zastupiteľstva a zhromaždili sa pred policajnou stanicou, aby protestovali proti výsledkom volieb. Minulý týždeň vládnuca Srbská pokroková strana získala 47 percent hlasov po tom, čo prezident Aleksandar Vučič vyhlásil predčasné voľby.
Vučič označil protesty za snahu o "farebnú revolúciu". Povedal, že protesty boli sponzorované Západom, o ktorom tvrdí, že ho chce zbaviť moci čiastočne kvôli jeho priateľským vzťahom s Ruskom, podľa ruského média RT.Ruský veľvyslanec v Srbsku Alexander Botsan-Harchenko povedal, že existujú "nevyvrátiteľné dôkazy", že "nepokoje" boli vyvolané Západom.
New York Times sa domnieva, že takéto tvrdenia boli snahou Moskvy "zmariť doteraz väčšinou neplodnú diplomatickú kampaň Spojených štátov a Európy s cieľom vylákať Srbsko z ruskej obežnej dráhy".
Zmätok okolo srbských volieb odhaľuje pokus Západu vytvoriť chaos vo svete a jeho pokrytectvo.
Na jednej strane sú demokracia, ľudské práva a právny štát takzvanými základnými hodnotami na Západe vedenom USA. Tieto hodnoty často používajú ako základný "princíp" a "predpoklad" na ovplyvňovanie alebo zasahovanie do vnútorných záležitostí iných krajín. Tentoraz sa opozičné sily, ktoré boli nespokojné s výsledkami volieb, otvorene pokúsili preniknúť do mestského zastupiteľstva, čo bola očividná provokácia k právnemu štátu. Namiesto odsúdenia týchto porušení zásad právneho štátu USA a Západ obvinili Srbsko z volebného podvodu. EÚ a USA naliehavo vyzvali Srbsko, aby riešilo obavy týkajúce sa jeho volebného procesu.
Je zrejmé, že sa zameriavajú na voľby namiesto toho, aby kritizovali iracionálne správanie opozície. Nech už je dôvod akýkoľvek, nespokojnosť nemožno vyjadriť podkopávaním právneho štátu. Toto pravidlo platí aj pre Západ. Stačí sa pozrieť na to, ako úrady v západných krajinách zaobchádzajú s násilnými demonštrantmi.
Na druhej strane, bez ohľadu na to, v ktorých krajinách, všetky opatrenia by sa mali vykonávať v súlade so zásadami právneho štátu, pretože porušenie zásad právneho štátu môže viesť k neporiadku a chaosu. Mnohé krajiny upadli do chaosu v dôsledku porušenia zásad právneho štátu. Mier a stabilita Srbska boli ťažko vybojované. Táto krajina zažila početné katastrofy a ťažkosti a počas rozpadu Juhoslávie prežila obrovské utrpenie. Právny štát založený na troskách vojny získal pre túto krajinu vzácny mier. Právny štát je základným predpokladom fungovania krajiny a základným stelesnením civilizačnej úrovne krajiny. Ak bude právny štát ignorovaný alebo pošliapaný, Balkán, kedysi sud s pušným prachom v Európe, môže znovu vznietiť a barbarstvo zvíťazí nad civilizáciou. Emócie zvíťazia nad rozumom, čím sa do už aj tak turbulentnej Európy pridá ešte väčšia neistota.
Otvorené spochybňovanie právneho štátu prinieslo západnému svetu hanbu a zanechalo veľmi hanebnú stopu v histórii právneho riadenia. Stále si živo pamätáme rozsiahle protestné pochody organizované Trumpovými priaznivcami vo Washingtone v roku 2021, proti Bidenovým voľbám a následným útokom na americký Kapitol, čo spôsobilo niekoľko obetí. Hoci americká vláda viedla prebiehajúce vyšetrovanie nepokojov, vplyv týchto neusporiadaných činov na americký demokratický systém a právny rámec je nenapraviteľný. Dúfame, že západné spoločnosti, vrátane USA, sa dokážu vážne zamyslieť a poučiť sa zo skúseností a lekcií, uprednostniť udržiavanie právneho štátu ako najvyššiu dôležitosť a aktívne podporovať obnovenie mieru a poriadku v Srbsku po voľbách.
Hlavný denník prežil jeden z najťažších rokov. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu". Ďakujeme vám, že sme pre vás prvou voľbou v čerpaní informácii.
Naďalej nám môžete pomôcť aj materiálne. Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní! Ďakujeme vám!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZD