Keď sa niekedy koncom októbra jej nežný nápev ozve z vtieravej reklamy na produkt, ktorý „musíte mať“ ak nie vy, tak minimálne vaši najbližší je nám všetkým jasné – prichádzajú Vianoce. A táto pieseň, reč je o kolede Tichá noc, svätá noc, je celosvetovo jedným zo symbolov najkrajších sviatkov roka. Pritom vznikla len toť nedávno, pred zhruba dvesto rokmi a neďaleko od Slovenska, v rakúskom mestečku Oberndorf. Vedeli ste, že ju preložili do tristo jazykov a spieva sa na všetkých kontinentoch?
Je 23. decembra a Joseph Mohr zistil, že v kostole sv. Mikuláša v Oberndorfe neďaleko Salzburgu, kde kaplánčil, myši prehrýzli mechy organu. Nuž ale – čo by to bolo za polnočnú omšu bez organu? A tak mu napadlo, že situáciu zachráni pieseň, ktorá nepotrebuje hudobný sprievod. Napísal tak niekoľko štvorverší s dojímavým textom. Lenže, chýba nápev, hudba.
Oslovil preto kantora (učiteľa a organistu) Franza Grubera. Toho text plný posolstva lásky a pokoja tak dojal tak, že melódiu mal hotovú behom necelej hodiny.
Koleda sa rýchlo rozšírila najskôr do okolitých miest a obcí a netrvalo dlho, aby sa spievala na cisárskom dvore, v Berlíne či Lipsku. Už v roku 1839 ju spievali v New Yorku. Ani nie o sto rokov zaznela v Japonsku.
Dvojica autorov Mohr – Gruber by ostali možno nepovšimnutí, veď koledy sú zväčša produktom ľudovej tvorivosti. Tichá noc, svätá noc však zaujala pruského kráľa Friedricha Wilhelma IV. Pieseň ho na Štedrý deň v roku 1853 očarila natoľko, že dvorný koncertmajster dostal príkaz nájsť jej autorov. To však nebolo také ľahké – boli to obyčajní ľudia, navyše Mohr bol päť rokov po smrti.
Autora hudby Grubera našli úplnou náhodou. Rok na to salzburský spevácky zbor pripravoval program, kde Tichá noc, svätá noc nemohla chýbať. Súčasťou zboru bol aj Felix Gruber. Ten nespieval podľa predstáv zbormajstra a keď ho ten upozornil, Felix argumentoval, že takto ho to naučil jeho otec, ktorý pieseň skomponoval.
"Učiteľ Franz Gruber tu 24. decembra 1818 napísal melódiu piesne Tichá noc, svätá noc a vikár Joseph Mohr zložil jej slová," to je text na plakete v chráme sv. Mikuláša v Oberndorfe, kde je aj múzeum a dokonca aj obchod s rôznymi predmetmi. Aj múzeum, aj obchod, ako inak, nesú názov Stiille Nacht Oberndorf.
Hlavný denník prežil jeden z najťažších rokov. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu". Ďakujeme vám, že sme pre vás prvou voľbou v čerpaní informácii.
Naďalej nám môžete pomôcť aj materiálne. Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní! Ďakujeme vám!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik