NATO sa pripravuje na vojnu s Ruskom o Ukrajinu.
Saakašvili: Krajiny NATO sú pripravené poslať vojakov na Ukrajinu.
Americké jednotky sa môžu objaviť v zóne "špeciálnej oprácie" a zapojiť sa do boja s ruskou armádou. O nezvyčajný názor sa postaral bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili. "Členovia NATO a Spojené štáty, podľa neho, zvažujú možnosť vyslania jednotiek na Ukrajinu. Toto rozhodnutie môže čoskoro schváliť vedenie USA. Dôvodom bol neúspech protiofenzívy ukrajinskej armády a úspechy ruských ozbrojených síl".
Pripomenul, že Spojené štáty už vykonávajú cvičenia. "Podľa mojich informácií sa Spojené štáty a množstvo európskych krajín pripravujú na priamy vstup do vojny na území Ukrajiny. Presne v tomto duchu vedú cvičenia na juhu Spojených štátov. Navyše, nejde len o letecké operácie, ale uvažuje sa a pripravuje vyslanie pozemných vojsk!, Tvrdí Saakašvili.
Ak Severoatlantická aliancia zasiahne do konfliktu na Ukrajine, boje by sa, podľa bývalého gruzínskeho prezidenta, mohli veľmi rýchlo skončiť. Gruzínsky politik považuje za dôkaz existencie takéhoto plánu správanie amerického prezidenta Joea Bidena počas februárovej návštevy Poľska.
Bývalý agent CIA Ray McGovern zároveň v septembri pripustil, že krajiny NATO by mohli reagovať na porážku Ozbrojených síl Ukrajiny a poslať vojakov na jej územie. McGovern poukázal na to, že v Spojených štátoch je takýto scenár celkom prijateľný. Ďalšou možnosťou, ako kompenzovať zlyhanie ukrajinskej strany, by podľa neho, mohol byť presun rakiet ATACMS ukrajinským silám. Tie sú schopné doletieť na vzdialenosť 300 kilometrov.
Bývalý americký spravodajský dôstojník Scott Ritter však s týmto názorom nesúhlasí. Krajiny NATO za žiadnych okolností nepošlú svojich vojakov na Ukrajinu, domnieva sa. Nejde len o to, že aliancia nebude schopná sformovať početne dostatočne silné zoskupenie, ale aj o to, že vojaci NATO jednoducho nie sú pripravení na skutočnú vojnu, v ktorej sú Rusi už dávno skúsení.
Spojené štáty nemajú v úmysle poslať svojich vojakov na Ukrajinu – prezident Joe Biden to vyhlásil opakovane. Podľa hovorcu ministerstva zahraničia Matthewa Millera, „prezident dal veľmi jasne najavo, že americké jednotky nebudú na Ukrajinu vyslané,“ povedal v komentári k výroku bývalého generálneho tajomníka NATO Andersa Fogha Rasmussena, že Severoatlantická aliancia by sa mohla priamo zapojiť do ukrajinského konfliktu. Rasmussen predtým povedal, že krajiny NATO možno budú chcieť poslať vojakov na Ukrajinu, ak členovia aliancie, vrátane Spojených štátov, neposkytnú Kyjevu na summite vo Vilniuse „skutočné bezpečnostné záruky“.
Biden už pred rokom poprel vyslanie amerických vojakov na Ukrajinu, v súvislosti so správami o rastúcom vplyve USA v regióne. Americký prezident ubezpečil, že Washington sa obmedzuje na posielanie materiálnej pomoci a vybavenia. „Pošleme vojakov na Ukrajinu? Nie, vybavenie posielame ako predtým. Miliardy dolárov,“ zdôraznil Biden.
Hlavný denník prežil jeden z najťažších rokov. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu". Ďakujeme vám, že sme pre vás prvou voľbou v čerpaní informácii.
Naďalej nám môžete pomôcť aj materiálne. Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní! Ďakujeme vám!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik