Ak malo Bulharsko právo zrušiť špeciálnu prokuratúru, tak by Európska komisia nemala zasahovať proti podobnému kroku na Slovensku. Povedal to predseda parlamentu a líder koaličnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini v relácii Sobotné dialógy.
Pellegrini v súvislosti s rušením špeciálnej prokuratúry hovoril o situácii v Bulharsku. V tejto krajine okrem zrušenia špeciálnej prokuratúry zrušili aj špecializovaný súd.
„Ja som povedal, že si viem predstaviť zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ale trvám na tom, aby sa nikto nedotkol Špecializovaného trestného súdu, pretože súdna moc má byť oddelená od výkonnej, vládnej moci,“ povedal líder Hlasu s tým, že špeciálnu prokuratúru považuje vláda za nadbytočnú „v takej malej krajine“.
Pellegrini sa vyjadril, že ak išlo o Bulharsko, tak najvyššie orgány eurokomisie konštatovali, že krajina mala právo zrušiť špeciálnu prokuratúru aj špecializovaný súd. „Ja si myslím, že Európska komisia nemôže ani vzhliadnuť u nás niečo iné, keď už raz v inej krajine povedala, že je to úplne v poriadku,“ zhrnul Pellegrini.
Majerský pripomenul, že strana KDH mala v programe, že bude proti rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu. „Toto boli naše červené čiary pred voľbami, sú to červené čiary aj po voľbách. My sa ich nemienime vzdať,“ zdôraznil s tým, že ak sú vo fungovaní špeciálnej prokuratúry nedostatky, mali by sa opraviť namiesto rušenia celej inštitúcie.
Problém s rušením špeciálnej prokuratúry má podľa šéfa parlamentu aj druhú rovinu, ktorú označil za „horšiu“. Pellegrini vyhlásil, že máme v Bruseli politikov, a to nielen europoslancov, ktorí nabádajú „ostatných kolegov z iných krajín v európskom parlamente, aby začali konania voči Slovenskej republike“.
Títo politici podľa Pellegriniho „chodia kydať na svoju krajinu“ a „chodia udávať Slovenskú republiku“. „Ako slovenskí občania, ktorí boli zvolení ľuďmi, Slovákmi, do európskeho parlamentu,“ podčiarkol šéf koaličného Hlasu-SD. Povedal, že týchto politikov radšej nebude menovať, „ale raz príde aj to“, že ich bude menovať.
Pellegrini tvrdí, že slovenská opozícia „je schopná nasadnúť do lietadla a ísť kydať na svoju vlastnú krajinu a žiadať Európsku úniu, aby začala sankcie“.
„Prepáčte, budem osobný. Neviem, ako hlasovala a ako pôsobí poslankyňa Lexmann, pán Majerský. Ak aj ona chodí podporovať túto vec, aby Slovensku napríklad zastavili eurofondy, tak vlastne vaša pani manželka robí všetko pre to, aby aj vy ako župan ste nedostali eurofondy,“ vyhlásil Pellegrini. Narážal pritom na manželku šéfa KDH Miriam Lexmann (KDH), ktorá pôsobí ako europoslankyňa.
Majerský reagoval, že Miriam Lexmann by „v živote nenapadlo, aby išla proti vlastnej krajine“. Podľa Majerského sa nikdy nebola sťažovať na vlastnú krajinu, ale naopak, snažila sa urobiť pre Slovensko čo najviac, zvlášť, ak ide o eurofondy.
Majerský zdôraznil, že KDH má množstvo starostov a primátorov a kresťanskí demokrati vedia, „čo je to budovať mesto, obec alebo kraj z eurofondov“. Majerský vyzdvihol, že Lexmann bojovala v europarlamente práve za to, aby malo Slovensko čo najviac eurofondov.
„Myslím si, že nie sme v takom štádiu, aby nám Brusel chcel brať eurofondy, sme v štádiu diskusií a debát. Tí poslanci, ktorí sa boli sťažovať a dokonca nabádali, voči tým mám aj ja výhrady. Ak to tak urobili,“ vyjadril sa líder opozičnej strany KDH. Doplnil, že však nemá istotu, či to vôbec niekto urobil.
Hlavný denník prežil jeden z najťažších rokov. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu". Ďakujeme vám, že sme pre vás prvou voľbou v čerpaní informácii.
Naďalej nám môžete pomôcť aj materiálne. Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní! Ďakujeme vám!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik