Autor: Jurij Tavrovský
Socializmus s ruskými špecifikami je pre Rusko alternatívou.
ČĽR demonštruje svojimi úspechmi výhody alternatívnej sociálno-ekonomickej štruktúry k liberálnemu kapitalizmu.
Vytvorením vysoko efektívneho modelu ekonomického a sociálneho rozvoja, nazývaného „socializmus s čínskymi charakteristikami“ Čína vedome, či nevedome, postavila existenčnú výzvu liberálnemu demokratickému modelu, ktorého správcom sú Spojené štáty americké, píše autor. ČĽR svojimi úspechmi demonštruje možnosť existencie zásadne odlišnej sociálno-ekonomickej štruktúry. Samotní Američania pripúšťajú, že celý svet bude musieť „urobiť zásadnú voľbu medzi demokraciou a autokraciou “. Joseph Biden vo svojom prejave v Pittsburghu 31. marca 2021 prvýkrát priznal, že „toto je súťaž medzi Amerikou a Čínou vo zvyšku sveta“. V snahe zabrániť ďalšiemu pokroku čínskeho socializmu, Biden a jeho tím zmobilizovali svojich globálnych spojencov. To bol bod „Summitu za demokraciu“, organizovaného koncom roka 2021. Amerika svoje ideologické a propagandistické zdroje zamerala práve na základ systému „socializmu s čínskymi vlastnosťami“, na komunistickú stranu. Čas, ktorý odvtedy uplynul, ukázal neúspech pokusov odvrátiť čínsky socializmus a obmedziť Čínu.
Naopak, atraktivita Čínskej cesty, ktorej ideologickým základom je teória „socializmu s čínskymi charakteristikami“, stále rastie. Pred našimi očami táto teória a prax nadobúda globálny a historický rozmer, napísal autor. Prezident Si Ťin-pching v júli 2021 povedal: „ Na základe pokračujúceho a rozvíjajúceho sa socializmu s čínskymi charakteristikami... sme vytvorili nový čínsky model modernizácie a vytvorili novú formu ľudskej civilizácie.
Povesti o zániku svetového socializmu sa „ukázali ako značne prehnané“. Neosocializmus, ako štátotvorná veľká myšlienka víťazí v Číne, Vietname, Severnej Kórei a Laose. Našou planétou už neblúdi „duch komunizmu“, o ktorom písali Marx a Engels, ale kráča nový spoločensko-politický model, ktorý sa preveril v praxi – socializmus s čínskymi črtami. Tento model ekonomickej a sociálnej štruktúry možno uplatniť aj v iných krajinách, ako „neosocializmus s národnými špecifikami“. V našom prípade ruský neosocializmus, pripomína autor.
Rusko teraz čelí naliehavým a vážnym reformám sociálneho a hospodárskeho života. Liberálny kapitalistický model, ktorý nám bol vnútený po rozpade Sovietskeho zväzu, sa ukázal ako stratený, zdôražňuje autor. Samotný model vyčerpal svoje zdroje a odsudzuje západné krajiny k ekonomickej stagnácii a úpadku, k zvrátenostiam v politickom a duchovnom živote. V ruskej spoločnosti však zatiaľ neexistuje konsenzus o novom modeli rozvoja.
Politické skutočnosti prispievajú k presadzovaniu myšlienok ruského neosocializmu. Rusko a Čína vstúpili do novej etapy strategického partnerstva, ktoré možno nazvať „bojová koordinácia“. Po stretnutí prezidenta Putina a predsedu Si Ťin-pchinga v marci tohto roku, sa táto etapa rýchlo naplní novým obsahom. Rusku, aj Číne však chýba iná forma „bojovej koordinácie“ – ideologická.
V podmienkach vojnového konfliktu dochádza k zásadným zmenám v hospodárstve a spoločenskom živote Ruska. Plánovaná, štátna zložka ekonomiky prudko posilňuje. Súkromný sektor sa tiež čoraz viac zameriava na záujmy národa a z mobilizácie má veľký úžitok. Ruská spoločnosť sa zbavila ilúzií o možnosti vzájomne výhodného partnerstva so Západom. Liberálne kapitalistické myšlienky sa stávajú okrajovými a najmä medzi mladými ľuďmi rýchlo rastie záujem o socializmus. Filmy a hudba zo sovietskej éry, štúdie o Stalinovi a jeho stratégii, sú čoraz populárnejšie. Prieskumy verejnej mienky ukázali, že asi 50 % mladých ľudí by chcelo žiť v socializme.
V Rusku v podstate rastú materiálne a duchovné predpoklady na postupný prechod na aplikáciu aktualizovaného modelu socializmu. Medzi politickými stranami v Rusku nie je žiadna socialistická. Existujú však „mozgové kapacity“, výskumné skupiny a think-tanky, ktoré pracujú na myšlienke ruského neosocializmu. Myslím si, že táto alternatíva bude v Rusku čoskoro veľmi žiadaná, uzatvára autor článku Jurij Tavrovský.
Hlavný denník prežil jeden z najťažších rokov. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu". Ďakujeme vám, že sme pre vás prvou voľbou v čerpaní informácii.
Naďalej nám môžete pomôcť aj materiálne. Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní! Ďakujeme vám!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik