V centrále strany SMER – SD sa konala tlačová beseda v zložení právnikov, ktorí tri roky upozorňovali na to, čo sa na Slovensku dialo v trestnom práve. Tri roky predkladania dôkazov a argumentácie spôsobilo, že väčšina ľudí v republike nepochybuje, že tu existovala a existuje skupina angažovaných vyšetrovateľov NAKA a prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorej úlohou bolo zneužívať trestné právo v boji proti SMERu, kým bol v opozícii. No posledné udalosti potvrdzujú, že v tomto zneužívaní chcú pokračovať aj dnes.
Predseda strany Robert Fico pripomenul, že na Slovensku nie je nikto relevantný, aby tvrdil, že návrh na zrušenie ÚŠP alebo návrhy, ktoré vedú k dekriminalizácii a depenalizácii by boli návrhy v rozpore s Ústavou SR. No z úst viacerých, vrátane prezidentky počúvame, že tá rýchlosť je razantná a nevídaná.
„Rokovací poriadok Národnej rady Slovenskej republiky umožňuje takzvané skrátené legislatívne konanie vtedy, keď sú splnené zákonné podmienky a jednou z takýchto zákonných podmienok je, že sú ohrozené základné práva a slobody a ľudské práva. Toto je aj jeden z najvýznamnejších dôvodov, kedy sme predložili tieto príslušné novelizácie trestného zákona, trestného poriadku a ÚŠP práve v skrátenom legislatívnom konaní do Národnej rady Slovenskej republiky,“ vysvetlil R. Fico.
Potvrdil, že sa dozvedel z médií, že voči Tiborovi Gašparovi, poslancovi NR SR a predsedovi Výboru pre obranu a bezpečnosť, bolo vznesené obvinenie za nejaké skutky, ku ktorým malo dôjsť niekedy pred 10 rokmi. O nich porozprával udavač Makó v roku 2020. V tomto roku bol výsluch svedka Makóa, kde hovoril, že boli stretnutia a niekto vraj dal niekoho počúvať a tie záznamy sa niekde používali.
„Prečo, keď to v toku 2020 pán Makó rozprával sa nič nedialo v tejto veci? Medzitým bol Tibor Gašpar vo väzbe a bol obvinený. Druhý pokus o jeho vzatie do väzby bol krátko pred parlamentnými voľbami , kde znovu došil nejaký vymyslený príbeh. Zrazu mesiac a pol po parlamentných voľbách a po vzniku vlády máme to isté obsadenie, máme tu toho istého vyšetrovateľa, ktorý sa pokúsil dostať Tibora Gašpara do väzby pred voľbami, pána Konečného a máme toho istého prokurátora ÚŠP pána Šúreka, ktorý neváha a potvrdzuje slovenským médiám počas víkendu, že je pravda, že bolo vznesené obvinenie proti Tiborovi Gašparovi a ďalším osobám na základe údajov, ktoré uviedol Makó v roku 2020,“ priblížil R. Fico.
Smer bol pred 48 hodinami presvedčený, že dôvod, prečo dali v skrátenom legislatívnom konaní je 100% odôvodnený, máme tu celý rad rozhodnutí Ústavného aj Najvyššieho súdu, ktoré konštatovali, že títo angažovaní policajti a prokurátori hrubo porušovali zákon. ÚŠP sa stala inštitúciou najčastejšie porušujúcou ľudské práva. No po posledných udalostiach sú predstavitelia strany presvedčení na 200%.
Predseda SMERu sa pýta Šimečku a ďalších, či idú pokračovať v týchto krokoch proti jeho strane. T. Gašpar sa musí z médií dozvedieť, že voči nemu bolo vznesené obvinenie za reči Makóa z roku 2020?
Tibor Gašpar priblížil, že sa minulý týždeň ako člen ústavnoprávneho výboru zúčastnil začiatku rokovaní o tom, prečo má prebehnúť skrátené legislatívne konanie k zmenám trestnoprávnych kódexov. Poslankyňa Kolíková, bývalá ministerka spravodlivosti sa v rámci diskusie však vyjadrila, že neexistuje žiadne porušenie ľudských práv za posledné tri roky a že nevie, o čom je reč. „Všetci jasne hovoríme o tom, že tých rozhodnutí Ústavného súdu je 27 a k tomu treba pripočítať rozhodnutia Európskeho súde pre ľudské práva v relatívne krátkom období, ktoré konštatovali porušovanie základných ľudských práv,“ zdôraznil. No v tomto porušovaní práv sa pokračuje.
T. Gašpar ďalej uviedol, že keď bol druhýkrát zadržaný, prišli mu policajti domov, zaistili ho, nechali ho 48 hodín v cpz preto, lebo spolupracujúca osoba, Slobodník povedal, že vie o niečom, pri čom T. Gašpar ani nebol. A toto odsúhlasil a dozoroval prokurátor Šúrek. No a obvinenie z augusta tohto roka je podobné, vypovedal Makó, že nemá žiadne dôkazy, no T. Gašpar je obvinený.
„Jediné, na čo sa spoliehajú, je nátlak väzbou, nadkvalifikovanie situácie, nadkvalifikovanie obvinenia, hrozby absurdne vysokými drakonickými trestami a potom samozrejme absurdné úľavy, ktoré sú buď beztrestnosť alebo podmienka. Tieto nátlakové praktiky im umožňujú mať tú 90 percentnú úspešnosť v rámci dohody o vine a treste. Ale keď sa pýtate, prečo súdy napríklad v kauze Očistec, Judáš alebo v mojej kauze pristúpili potom k väzobnému trestnému stíhaniu, bolo to z dôvodu, že prokurátori ÚŠP zatajovali rôzne dôkazy, zavádzali súdy,“ vysvetľuje M. Para. Dodáva, že jediná odbornosť prokurátorov ÚŠP je v potieraní základných ľudských práv a v porušovaní práva.
Viac vo videu:
Hlavný denník prežil jeden z najťažších rokov. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu". Ďakujeme vám, že sme pre vás prvou voľbou v čerpaní informácii.
Naďalej nám môžete pomôcť aj materiálne. Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní! Ďakujeme vám
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik