Na úvod Štefan Harabin, bývalý predseda Najvyššieho súdu SR zdôraznil, že do prezidentských volieb vstupuje ako národno-vlastenecký kandidát, ktorý má program postavený na záchrane suverenity a štátnosti Slovenska, na záchrane rodiny ako základného prvku spoločnosti a štátu a zároveň na obnovení práva a ústavnosti.
Ivana Korčoka a Petra Pellegriniho, z ktorých prvý už kandidatúru oznámil a druhý ju zvažuje, označil za kandidátov stojacich na opačnej strane politického spektra - napríklad v otázke migrantov či LGBTI agendy.
Harabin zdôrazňuje, že funkcia prezidenta, ktorá je súčasťou exekutívy, má nielen ceremoniálny charakter, keďže celá zahraničná a obranná politika je v jeho rukách. Konštatoval, že sme predchádzajúcou vládou a prezidentkou Zuzanou Čaputovou boli vťahovaní do rusko-ukrajinského konfliktu.
Oceňuje, že nová vláda sa vydala celkom inou cestou, keď sa zásadne postavila proti dodávkam zbraní na Ukrajinu. Keby bol prezidentom, tento trend by podporoval a vláde by nekládol polená pod nohy.
Venoval sa aj otázke členstva SR v EÚ a NATO. Vo vedení týchto dvoch zoskupení je podľa neho taká koncentrácia hlupákov a lokajov USA, aká tu nikdy nebola.
Hovorí, že protiruské sankcie, ktoré poškodzujú štáty EÚ, sú porušením s medzinárodného práva. Hovorí aj o možnosti vystúpenia SR z EÚ, ale dodal, že pre Slovensko by to bolo ekonomicky a politicky prijateľné iba v prípade, že by sa pre takýto krok rozhodla skupina štátov, napríklad na čele s Maďarskom.
Vyslovil názor, že jednou z priorít našej zahraničnej politiky by mala byť konsolidácia narušených vzťahov s Ruskou federáciou
Mala by nás k tomu viesť snaha o dodávky ruských energetických surovín v pôvodných cených, ktoré zdvihla práve nerozumná politika sankcií. Ako pokračoval, tak ako v minulosti, aj dnes je ostrým kritikom NATO - najmä v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Myslí si, že časom sa tento vojenský pakt rozpadne. Ak by Donald Trump vyhral americké voľby, podľa neho by to rozpad aliancie urýchlilo. Pripustil, že Slovensko by sa v tom prípade mohlo pokúsiť o vojenskú neutralitu - bez garancie Ruskej federácie to však podľa neho nepôjde. Ako doplnil, keby nám ju garantovali západné veľmoci, nemalo by to význam, keďže nedodržiavajú medzinárodné záväzky.
Na otázku, či sú povolebné zmeny na Slovensku dostatočne razantné odpovedal, že nová vláda je to najlepšie, čo Slovensko môže mať, hoci v minulosti mal viaceré výhrady k činnosti niektorých jej súčasných členov. Zdôraznil však, že jeho kritika bola vecná, nie namierená proti konkrétnym osobám.
Od samého začiatku bol odporcom vzniku špeciálneho súdu a špeciálnej prokuratúry. Nerozumie tomu, prečo je aj po nástupe novej moci stále v úrade špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorého označil za kriminálnika, a šéf Súdnej rady Ján Mazák.
Pozitívne hodnotí doterajšiu činnosť ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Za posledných tri a pol roka bola Slovenská republika bezprecedentne devastovaná a ekonomická a sociálna situácia je dnes skutočne kritická. Preto verí, že súčasná vláda prekoná všetky prekážky i nezhody, napraví, čo treba a urobí maximum v prospech občanov.
Na záver ubezpečil, že v prípade víťazstva v prezidentských voľbách urobí všetko preto, aby sa situácia občanov menila k lepšiemu, aby sa mohli dovolať svojich práv, aby Slovensko uskutočňovalo mierovú zahraničnú politiku a aby sme zachránili jeho zvrchovanosť.
VIDEO:
Hlavný denník prežil jeden z najťažších rokov. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu". Ďakujeme vám, že sme pre vás prvou voľbou v čerpaní informácii.
Naďalej nám môžete pomôcť aj materiálne. Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Spoločne budeme naďalej silní! Ďakujeme vám!
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik